Справа № 815/592/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.
за участю сторін:
- від позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 30.01.2017р.),
- від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 12.03.2016р. №17/15/15-32-10-03-10),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ (далі ТОВ НВП ТЕНЕТ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області Державної фіскальної служби України (далі - ГУ ДФС в Одеській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 18.01.2017р. №000701409.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000701409 від 18.01.2017р., яким товариству на підставі висновків акту перевірки №410/15-32-14-09/22485498 від 29.12.2016р. про порушення ТОВ НВП ТЕНЕТ п.44.1. ст.44, п.198.3, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 499088,00 грн. Позивач вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, зазначивши, що контрагент ТОВ "ЛАКИ ТРЕЙД" не здійснювало передачу інформації ТОВ НВП "ТЕНЕТ", а забезпечувало її передачу за допомогою каналу даних, а ТОВ НВП "ТЕНЕТ" самостійно передавало власну інформацію через наданий канал електрозв'язку. Разом з тим, позивачем зазначено, що кількість послуги з надання каналу передачі даних (електрозвязку), що є послугою доступу до мережі Інтернет, не може вимірюватися в Гігабайтах, оскільки це кратна одиниця виміру кількості інформації, канал електрозвязку, відповідно до наведеної норми Закону, характеризується швидкістю передачі та ця величина визначена умовами Договору (п.2.2. Додатку) та складає до 10 ГБ/сек., що є технічною характеристикою, а не кількістю (обємом, обсягом) і не повинна зазначатися, ані в акті прийому - передачі, ані в податкових накладних. Також, представником позивача зазначено, що предметом договору є надання каналу електрозвязку, а не передача інформації, первинні документи ТОВ НВП "ТЕНЕТ" були надані відповідачу для перевірки у повному обсязі та мають всі необхідні встановлені законом обов'язкові реквізити.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, зазначивши що ГУ ДФС в Одеській області було проведено позапланову документальну виїзну перевірку ТОВ НВП «Тенет», з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період січень 2015 року по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» та ТОВ «Акку-Енерго», у ході якої встановлено порушення п.44.1. ст.44, п.198.3, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» за січень 2015 року у результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість за вказаний період на суму 332 725грн. Представник відповідача зазначала, що вказані порушення встановлені у звязку із тим, що у акті наданих послуг №293732 від 31.01.2015р. відсутні дані щодо обсягів інформації (кількість Гігабайт), які визначають вартість послуг за відповідний період, а саме: обсяги прийнятої/переданої замовником інформації (кілобайт/мегабайт/гігабайт) та відсотковий показник завантаження каналу передачі даних; походження та/або призначення прийнятої/переданої замовником інформації (український або міжнародний трафік); тривалість звязку замовника із мережею Інтернет. Тобто, на думку представника відповідача, відсутні дані щодо обліку отриманих послуг доступу до Інтернету, як обумовлено Договором №12-12 від 01.06.2014 р. У звязку з викладеним, акт наданих послуг та податкові накладні, на думку представника відповідача, не можуть вважатися документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності, а у ТОВНВП «ТЕНЕТ» відсутні підстави для формування в обліку показників з податкового кредиту.
Заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У період з 09.12.2016р. по 22.12.2016р. працівниками ГУ ДФС в Одеській області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ НВП Тенет з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість, за період січень 2015 року по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» та ТОВ «Акку-Енерго», за результатами якої складено акт від 29.12.2016р. №410/15-32-14-09/122485498. (а.с. 12-25)
У ході перевірки було встановлено порушення ТОВ НВП Тенет п.44.1 ст.44, п.198.3, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України, у результаті чого встановлено заниження ТОВ НВП «Тенет» податку на додану вартість за період січень 2015 року на загальну суму 332 725,00грн.
Так, у ході перевірки перевіряючими ГУ ДФС в Одеській області було встановлено, що ТОВ НВП «Тенет» укладено договір №12-12 від 01.06.2014р. з ТОВ «Лаки Трейд», предметом якого є надання телекомунікаційних послуг/послуг доступу до мережі Інтернет. У акті наданих послуг №293732 від 31.01.2015р. за вказаним договором та податкових накладних: №41 від 31.01.2015р., №28 від 30.01.2015р., №24 від 29.01.2015р., №21 від 28.01.2015р., №19 від 27.01.2015р. №16 від 26.01.2015р. відсутні дані щодо обсягів отриманих послуг доступу до Інтернету (гігабайт), як обумовлено Договором №12-12 від 01.06.2014р. та вимагається Правилами здійснення діяльності у сфері телекомунікацій (діяльність з надання послуг доступу до Інтернет), затвердженого рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 10.12.2013р. №803 та Основними вимогами до договору про надання телекомунікаційних послуг, затвердженими рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 29.11.2012р. №624. За таких обставин перевіряючі дійшли висновку про те, що вказані документи: акт наданих послуг №293732 від 31.01.2015р. та податкові накладні: №41 від 31.01.2015р., №28 від 30.01.2015р., №24 від 29.01.2015р., №21 від 28.01.2015р., №19 від 27.01.2015р. №16 від 26.01.2015р. не можуть за змістом п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України вважатись документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності. У звязку із цим, на думку перевіряючих, у ТОВ НВП«Тенет» відсутні підстави для формування в обліку показників з податкового кредиту з податку на додану вартість згідно з вказаними податковими накладними отриманими від ТОВ «Лаки Трейд» на загальну суму 332 99грн.
На підставі зазначених висновків акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000701409 від 18.01.2017р., яким позивачу визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у сумі 332 725,00грн. за основним зобовязанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 166 363,00 грн.(а.с.11)
Відповідно до п.5 Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами затвердженого наказом Мінфіну №727 від 20.08.2015р., факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ НВП «Тенет» відносяться:
надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у.; Код КВЕД 47.42 роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткованням у спеціалізованих магазинах; Код КВЕД 58.19 інші види видавничої діяльності;Код КВЕД 58.29 видання іншого програмного забезпечення; Код КВЕД 59.13 розповсюдження кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; Код КВЕД 60.20 діяльність у сфері телевізійного мовлення; Код КВЕД 61.10 діяльність у сфері проводового електрозв'язку (основний); Код КВЕД 61.20 діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку; Код КВЕД 62.01 комп'ютерне програмування; Код КВЕД 62.09 інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем; Код КВЕД 63.11 оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; Код КВЕД 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; Код КВЕД 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Код КВЕД 33.20 установлення та монтаж машин і устатковання; Код КВЕД 42.22 будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.
Судом встановлено, що між ТОВ НВП «Тенет» (замовник) та ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» (виконавець) було укладено договір №12-12 від 01.06.2014р., згідно п.п.1.1. якого виконавець зобовязується надати замовнику обрані останнім телекомунікаційні послугу/послуги доступу до мережі інтернет, а замовник зобовязується приймати та оплачувати такі послуги на умовах цього договору.(а.с.44-48)
Підпунктом 2.1.1. вказаного договору №12-12 від 01.06.2014р. встановлено, що замовник за попереднім погодженням із виконавцем обирає: вид послуги, технічні характеристики для послуги, умови оплати послуг, умови надання послуг, що зазначаються у відповідних додатках , які є невідємною частиною договору.
Пунктом 2.2 договору №12-12 від 01.06.2014р. визначено, що надання послуг оформлюється актами, які складаються та підписуються сторонами.
Згідно з п.2.1 додатку №1 до договору №12-12 від 01.06.2014р. виконавець надає замовнику послуги доступу до мережі Інтернет, а саме: організація каналу передачі даних (із виділенням ІР-адреси) та підключення цього каналу до порту виконавця;- забезпечення прийому/передачі інформації за допомогою організованого каналу передачі даних та технічна підтримка замовника.(а.с.49-50)
Разом з тим, п.1.6 вказаного додатку №1 до договору №12-12 від 01.06.2014р. визначено, що канал передачі даних - це канал, призначений для прийому та передачі інформації між компютерним обладнанням замовника та мережою Інтернет, який організовується від точки підключення замовника до порта виконавця. Організований канал передачі даних не є обєктом права власності замовника та існує протягом строку надання послуг.
Пунктом 2.2. додатку №1 до договору №12-12 від 01.06.2014р. визначено технічні характеристики каналу передачі даних, зокрема швидкість прийому/передачі інформації по каналу передачі даних, яка становить до 10 Гб/сек.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про телекомунікації» від 18.11.2003р.
№1280-IV визначено, що інформація - відомості, подані у вигляді сигналів, знаків, звуків, рухомих або нерухомих зображень чи в інший спосіб. Канал електрозвязку - сукупність технічних засобів, призначених для перенесення електричних сигналів між двома пунктами телекомунікаційної мережі, і який характеризується смугою частот та/або швидкістю передачі. Передавання даних - передавання інформації у вигляді даних з використанням телекомунікаційних мереж.
Таким чином, ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» забезпечувало передачу інформації за допомогою каналу даних, який призначений для прийому та передачі інформації між компютерним обладнанням замовника та мережою Інтернет.
Позивачем на підтвердження виконання вказаного договору надання послуг з контрагентом ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» надано: акт наданих послуг №293732 від 31.01.2015р.(а.с.52) та податкові накладні від 26.01.2015р. №16, від 27.01.2015р. №19, від 28.01.2015р. №21, від 29.01.2015р. №24, від 30.01.2015р. №28, від 31.01.2015р. №41(а.с. 53-58)
Відповідно до пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно п. 44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання товарів та послуг.
Згідно з п. 198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду
Пунктом 198.6 ст.198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з п.200.1 та п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
За нормами Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні №996-ХІУ від 16.07.1999р. бухгалтерський та податковий облік базується на даних первинних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій. Згідно визначення, яке наведено у статті 1 Закону України №996-ХІУ, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
У статті 9 даного Закону зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Дотримання наведених вимог дає можливість підтвердити виконання договору.
Жодного належного доказу та обґрунтування, з відповідним посиланням на первинні документи, того, що господарські операції по вищевказаному договору не були здійснені перевіряючим не зазначено в акті перевірки.
Між тим, у позивача наявні первинні документі, які підтверджують здійснення вказаних господарських операцій (акти виконаних робіт та податкові накладні), правомірність та обґрунтованість їх відображення в бухгалтерському та податковому обліку та, з урахуванням виду діяльності позивача, повязані з його господарською діяльністю.
Посилання перевіряючих у акті перевірки та представника відповідача у запереченнях на адміністративний позов, у підтвердження встановлених порушень з боку ТОВ НВП ТЕНЕТ на відсутність даних щодо обліку отриманих послуг доступу до Інтернет (із зазначенням Гігабайт) суд не приймає до уваги, оскільки, як свідчать матеріали справи, ТОВ«ЛАКИ ТРЕЙД» надавало позивачу послуги доступу до мережі Інтернет шляхом організації каналу передачі даних (із виділенням ІР адреси) та підключення цього каналу до порту виконавця та забезпечення прийому/передачі інформації за допомогою організованого каналу передачі даних та технічну підтримку замовника, що є однією послугою та не вимірюється у Гігабайтах. Разом з тим, в податкових накладних зазначений вказаний обєм отриманих послуг-1 послуга.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ підлягає задоволенню.
Згідно п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п.2 ст.4 Закону України Про судовий збір від 8 липня 2011 року N3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який поданий юридичною особою встановлена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з платіжного доручення №1506 від 25.01.2017р. позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову майнового характеру у розмірі 7486,32грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ у повному обсязі, суд приходить висновку про необхідність стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ 7486,32грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 158 163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №000701409 від 18.01.2017р.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство ТЕНЕТ 7486,32грн. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 18.04.2017р.
Суддя К.О. Танцюра
.