Справа 522/24099/16-а
Провадження №2а/522/925/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Чернявської Л.М.
при секретарі Прусс О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районні м. Одеси про визнання протиправним відмови в перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Приморському районні м. Одеси про визнання протиправним відмови в перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії.
Позивач мотивує вимоги тим, що 2002 року відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 05.11.1991 року №1789-ХII) Приморським районним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі йому призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90 відсотків від розміру його на той час місячної заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» він має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Рішенням від 05.11.2016 року № 440 управління Пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси повідомлено, що згідно Закону України від 02.03.2015 року № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У звязку з цим, оскільки законодавством даний перерахунок не передбачений, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки військової прокуратури Південного регіону України від 31 жовтня 2016 року № 18-202, в звязку з чим останній звернувся до суду з зазначеним позовом.
Позивач в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача надав суду заперечення проти позову та звернувся до суду з клопотання про слухання справи у відсутності представника управління.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволені позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - ОСОБА_2 № 1789-ХІІ). Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси 02.11.2016 року із заявою про перерахування пенсії з урахуванням відомостей, наведених у довідці військової прокуратури Південного регіону України від 31 жовтня 2016 року № 18-202, про заробітну плату за посадою, яку позивач обіймав і з якої отримував призначену пенсію. Рішенням від 05.11.2016 року № 440 управління Пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси повідомлено, що згідно Закону України від 02.03.2015 року № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Оскільки законодавством даний перерахунок не передбачений, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки військової прокуратури Південного регіону України від 31 жовтня 2016 року № 18-202.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, зокрема частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15 липня 2015 року набув чинності ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.
Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень даного Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення:
-Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
Відсутність на час звернення позивача до Пенсійного фонду затвердженого Кабінетом Міністрів Українипорядку перерахункупенсій, призначенихпрацівникам прокуратури,не є доказом неправомірності дій відповідача
Таким чином, станом на 02.11.2016 року, тобто на момент звернення позивача до органів Пенсійного фонду за призначенням пенсії, ОСОБА_2 України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ втратив чинність.
Відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
З огляду на зазначене, статтею 86 Закону № 1697-VII збільшено стаж роботи позивача, що дає йому право на пенсію за вислугу років, у порівнянні зі статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001).
02.03.2015 року прийнято ОСОБА_2 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIIІ. ОСОБА_2 набирав чинності з 1 квітня 2015 року.
Відповідно до приписів п. 4 та п. 5 Прикінцевих положень Закону №213-VIIІ Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом визначено завдання підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України до 01.05.2015 року проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників) на загальних підставах та встановлено, що у разі його неприйняття з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до приписів Закону України «Про прокуратуру».
Положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-рп/2016 від 08.06.2016 року.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний ОСОБА_2 згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.
На момент звернення позивача до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії (листопад 2016 року) Кабінетом Міністрів України не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт на виконання положень статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ у чинній редакції.
Таким чином на теперішній час чинні норми законодавства, що визначають підстави, умови та порядок перерахунку відсутні.
Аналогічної позиції дотримується Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 01 лютого 2017 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 64506149 та від 12 січня 2017 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 64124826.
Під час вирішення даного спору судом також була врахована й правова позиція Європейського суду з прав людини, яка викладена в ухвалі «Великода проти України» від 03 червня 2014 року, в якій суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Також, суд бажає зазначити, що на законодавчому рівні не передбачена процедура перерахунку пенсії за підставою підвищення місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Керуючись ст.ст. 158 -163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районні м. Одеси про визнання протиправним відмови в перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя
Приморського районного
суду міста Одеси ОСОБА_3
19.04.2017