Справа № 136/265/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2017 року м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Стадника С.І.
секретаря судового засідання Шевчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Липовець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувсь до суду із вищевказаним позовом, який мотивував тим, що в зв'язку з досягненням пенсійного віку 09.08.2016 року він звернувся до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач) з заявою про призначення пенсії по віку, згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розглянувши звернення відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком, оскільки така пенсія була призначена позивачу 04.11.1992 року, а тому підстав для її перерахунку з середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки - 2013, 2014, 2015 роки не має.
Вказану відмову позивач вважає незаконною та такою, що суперечить положенням статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), яка не передбачає такого виду пенсії як пенсія по Списку № 2 шкідливих умов правці. Так як він досяг пенсійного віку, то має право на пенсію згідно статті 26 Закону № 1058-IV. Своє право позивач реалізував звернувшись до відповідача з відповідною заявою. При розгляді заяви органом пенсійного фонду не було враховано, що розрахунок пенсії з використанням нової середньої заробітної плати по Україні, згідно частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV може бути здійснено за бажанням пенсіонера.
У зв'язку з цим позивач просить суд визнати протиправним рішення Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмову позивачу у призначенні пенсії по віку згідно статті 26 Закону №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2013, 2014, 2015 роки, а також просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати йому пенсію по віку починаючи з 09.08.2016 року, згідно статті 26 Закону №1058-IV, з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2013, 2014, 2015 роки.
В судовому засіданні представник позивача просив суд позов задовольнити.
Будучи повідомленим у встановленому законом порядку про час і місце розгляду справи, представник Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, оцінивши докази, суд встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.11.1992 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 2), призначену відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі зниженням пенсійного віку, як працівник, який працював на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
У зв'язку із досягненням пенсійного віку, в серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2013-2015 роки.
Розглянувши звернення, 25.08.2016 року Липовецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило у призначенні пенсії (лист за вих. № 526/06-36/02) та повідомило позивача, що він вже отримує пенсію за віком. Показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, може застосовуватись тільки при первинному призначенні пенсії, або при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, тому наразі застосування показника середньої заробітної плати за три роки є безпідставним.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувсь до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Види пенсійних виплат і соціальних послуг визначені у статті 9 вищезазначеного Закону, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються наступні пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Разом з тим, відповідно до частини 3 статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.
Такою нормою зокрема є пункт "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до якої на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
В свою чергу, відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за цим законом), розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він звернувся вперше. Оскільки пенсія за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначатиметься вперше, то для обрахунку її розміру, а саме заробітної плати необхідної для обчислення пенсії, яка є її складовою частиною, слід застосовувати положення частини 2 статті 40 цього Закону та брати до уваги саме середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначене суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у призначенні пенсії, з огляду на що позов в цій частині підлягає задоволенню.
Оскільки право позивача при призначені пенсії є порушеним, воно підлягає захисту шляхом зобов'язання Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з 09.08.2016 року нарахувати позивачу пенсію за віком згідно статті 26 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Вимогу позивача про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію суд вважає передчасною, оскільки судом не встановлено неправомірних дій чи бездіяльності відповідача щодо цього.
З приводу допуску постанови до негайного виконання суд звертає увагу, що відповідно до частини 6 статті 183-2 КАС України, постанови суду з вказаної категорії справ не відносяться до тих, що підлягають негайному виконанню.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до статті 94 КАС України.
Керуючись ст. 3, 6-9, 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Зобов'язати Липовецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області нарахувати ОСОБА_1 з 09 серпня 2016 року пенсію за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.І Стадник