Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія 6.14
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 листопада 2009 року Справа № 2а-26556/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Островської О.П.,
при секретарі – Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора Ленінського району м. Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора – Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради до приватного підприємства «Принт-Ост-2007», третя особа – Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську, про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
12.10.2009 року прокурор Ленінського району м. Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора – Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Принт-Ост-2007» (код 34870410), в обґрунтування якого посилається на наступне. ПП «Принт-Ост-2007» зареєстроване як суб’єкт господарювання виконавчим комітетом Луганської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію від 25.01.2007 р., реєстраційний № 13821020000012160, та було взято на податковий облік у Ленінській МДПІ у м. Луганську. Засновником та керівником підприємства є ОСОБА_1 Згідно установчих документів підприємства, його місцезнаходження: м. Луганськ, вул. Гостра Могила, б. 158, кв. 125. Проведеною перевіркою встановлено, що ПП «Принт-Ост-2007» за юридичною адресою, зазначеною в статутних документах, не знаходиться. Засновника та керівника підприємства ОСОБА_1 знайти неможливо, оскільки він приховується від правоохоронних органів, уникає надання пояснень щодо створення ним вказаної юридичної особи. Свідоцтво платника ПДВ ПП «Принт-Ост-2007» було анульовано згідно акту про анулювання реєстрації платника ПДВ № 65 від 05.03.2009 року. Прокурор просить визнати недійсним запис від 25.01.2007 р. реєстраційний № 13821020000012160 про державну реєстрацію ПП «Принт-Ост-2007», код 34870410, з моменту реєстрації та припинити вказану юридичну особу.
Прокурор у судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності.
Представник позивача – Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради в судовому засіданні пояснив, що державний реєстратор – це не реєструючий орган, а посадова особа. Тому до нього не може бути застосована норма п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦКУ, на яку є посилання в адміністративному позові. Крім того, згідно роз’яснень Представництва державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Луганській області від 10.01.2009 року № 5312/2/12 державний реєстратор не має повноважень щодо пред’явлення до суду вимоги про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦКУ. Проти припинення юридичної особи не заперечував. Вимоги про визнання недійсним запису про державну реєстрацію вважає такими, що не підлягають задоволенню, оскільки порушень при здійсненні державної реєстрації не було.
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти припинення юридичної особи. Проти вимог про визнання недійсним запису про державну реєстрацію підприємства заперечував, посилаючись, що вказаний запис було проведено з дотриманням чинного законодавства.
Представник третьої особи – Ленінської МДПІ у м. Луганську в судове засідання не з’явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року.
Згідно зі ст. 38. Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Судом установлено, що ПП «Принт-Ост-2007» зареєстроване як суб’єкт господарювання виконавчим комітетом Луганської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію від 25.01.2007 р., реєстраційний № 13821020000012160, та було взято на податковий облік у Ленінській МДПІ у м. Луганську (а.с. 8, 6). Засновником та керівником підприємства є ОСОБА_1 Згідно установчих документів підприємства, його місцезнаходження: м. Луганськ, вул. Гостра Могила, б. 158, кв. 125.
Проведеною перевіркою встановлено, що ПП «Принт-Ост-2007» за юридичною адресою, зазначеною в статутних документах, не знаходиться, про що було складено відповідну довідку від 06.10.2009 року (а.с. 5). Свідоцтво платника ПДВ ПП «Принт-Ост-2007» було анульовано згідно акту про анулювання реєстрації платника ПДВ № 65 від 05.03.2009 року (а.с. 10-11).
Судом також установлено, що відповідач не подає податкову звітність з лютого 2008 року (а.с. 12).
Оскільки відповідач більше року не подає податкову звітність, суд вважає, що є підстави для припинення відповідача, як юридичної особи.
Суд вважає, що у даному випадку прокурор в інтересах позивача має право звертатися з зазначеним позовом.
Посилання позивача управління державної реєстрації міського реєстру Луганської міської ради – державного реєстратора про те, що він є неналежним позивачем у даному випадку, оскільки до повноважень державного реєстратора, який є посадовою особою, а не реєструючим органом, згідно зі ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» не входить можливість звернення до суду з позовом про визнання запису про реєстрацію недійсним, судом не приймаються до уваги.
Ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» містить перелік повноважень державного реєстратора, згідно якої Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва.
Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації:
- здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- узагальнює практику застосування нормативно-правових актів з питань державної реєстрації та розробляє проекти нормативно-правових актів у цій сфері;
- затверджує нормативно-правові акти щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру;
- забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру;
- затверджує форми реєстраційних карток, довідки, витягу та виписки з Єдиного державного реєстру;
- організовує навчальну підготовку та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, погоджує кандидатури на зайняття посади державного реєстратора;
- видає посвідчення і печатку державного реєстратора;
- забезпечує замовлення, постачання, облік та звітність щодо витрачання бланків свідоцтв про державну реєстрацію та бланків виписок з Єдиного державного реєстру;
- видає спеціалізований друкований засіб масової інформації;
- забезпечує органи державної влади інформацією з Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації;
- установлює за погодженням з Міністерством юстиції України регламент передачі державному реєстратору даних про юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону.
У відповідності до Указу Президента України №721/2000 від 25 травня 2000 року затверджено Положення про Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, який є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування, державної регуляторної політики та дозвільної системи у сфері господарської діяльності. у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням, у межах своїх повноважень Держпідприємництво України організовує виконання актів законодавства України і здійснює контроль за їх реалізацією, Держпідприємництво України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Таким чином, виходячи з викладеного у даному випадку таким спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є позивач - управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради.
Як убачається зі змісту вказаних норм, вони не містять посилання про те, що цей перелік повноважень державного реєстратора та органу реєстрації є вичерпним.
Таким чином, при визначенні їх повноважень слід керуватися і іншими нормативними актами, якими регулюються вказані питання.
Згідно зі ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Вимога про ліквідацію юридичної особи на вказаних підставах, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Як роз’яснив Вищий адміністративний Суд України у оглядовому листі «Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим адміністративним судом України)» від 24.10.2008 N 1776/100/13-08, вимога про визнання нечинним запису про проведення державної реєстрації суб’єкта господарювання фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому судам її слід розцінювати як вимогу про припинення юридичної особи.
Таким чином, оскільки припинення юридичної особи тягне за собою ліквідацію цієї юридичної особи, а з вимогами про таку ліквідацію може звертатися орган, що здійснює реєстрацію, то суд вважає, що цей орган за наявності встановлених законом підстав, також може звертатися до суду з вимогами про припинення юридичної особи.
Посилання позивача на роз’яснення Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Луганській області від 10 січня 2009 року №5312/2/12 згідно яких державний реєстратор, як посадова особа не має повноважень на звернення до суду про ліквідацію юридичної особи, на увагу не заслуговує, оскільки у даному випадку до виниклих обставин це роз’яснення відношення не має.
Як убачається з позовної заяви, позивачем, в чиїх інтересах заявлено позов, фактично є управління державної реєстрації міського реєстру Луганської міської ради, як реєструючий орган, а не його посадова особа, на що посилається позивач.
За таких обставин, суд вважає, що позивач - управління державної реєстрації міського реєстру Луганської міської ради, в інтересах якого у відповідності з правами, наданими Законом України «Про прокуратуру» пред’явлено позов прокурором, має право у межах своїх повноважень, звертатися до суду з указаними в позові вимогами.
За таких обставин суд вважає, що у даному випадку вимога прокурора про припинення відповідача, як юридичної особи, що тягне ліквідацію цього суб’єкта господарювання, заявлена в інтересах позивача, відповідає вимогам закону.
У судовому засіданні безспірно встановлено неподання відповідачем протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, а тому є підстави для припинення відповідача, як юридичної особи.
Оскільки вимога про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи, фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому суд її розцінює, як вимогу про припинення юридичної особи, що не виходить за межі повноважень органу, що здійснює державну реєстрацію юридичної особи, суд вважає необхідним розглядати саме ці вимоги, не вирішуючи питання щодо визнання недійсною державної реєстрації відповідача, оскільки ніяких доказів наявності порушень при здійсненні реєстрації суду не надано.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора Ленінського району м. Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора – Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради задовольнити частково.
Припинити юридичну особу відповідача – Приватне підприємство «Принт-Ост-2007», код ЄДРПОУ 34870410, зареєстроване за адресою: 91004, м. Луганськ, вул. Гостра Могила, б. 158, кв. 125.
У задоволенні решти позовних вимог прокурора Ленінського району м. Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора – Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради – відмовити за необґрунтованістю.
Копію постанови направити Державному реєстратору Луганської міської ради (вул. Коцюбинського, 14, м. Луганськ, 91055) після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Повний текст постанови складено 02.11.2009 року.
Суддя О.П.Островська