Постанова № 66044505, 14.04.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2017
Номер справи
803/1100/16
Номер документу
66044505
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2017 року Справа № 803/1100/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Ковальчук Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Волинській області про визнання нечинною та скасування вимоги про сплату боргу,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_3.) звернувся з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області), в якому просить з урахуванням заяви про зміну позовних вимог визнати нечинною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 15.07.2016 №Ф-1817-17 в частині сплати суми боргу в розмірі 122601,27 грн., в тому числі: 109429,47 грн. недоїмки та 13171,80 штрафних санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 15.07.2016 №Ф-1817-17 є протиправною, оскільки висновки контролюючого органу про заниження позивачем єдиного соціального внеску на загальну суму 145845,04 грн., з яких 36415,57 грн. за 2012 рік, 44577 грн. за 2013 рік, 64852,47 грн. за 2014 рік є необґрунтованими з тих підстав, що обставини щодо заниження валових витрат підприємцем були предметом судового розгляду в адміністративній справі №803/517/16 за позовом ФОП ОСОБА_3 до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0000941304 від 12.02.2016 року, за результатами якого оскаржуване податкове-повідомлення рішення скасоване, а тому застосування штрафних санкцій за відповідний період (2013-2014 роки) у розмірі 13171,80 грн. згідно з рішенням від 12.02.2016 №00000971304 та донарахування єдиного внеску в сумі 109429,47 грн. є неправомірними.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, та просив їх задовольнити.

Відповідач у поданих запереченнях на адміністративний позов та в судовому засіданні його представник позовні вимоги СПД ОСОБА_3 не визнали, просили відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що за наслідками планової виїзної документальної перевірки встановлено заниження підприємцем єдиного соціального внеску. Так, відповідно до закону вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів, про що зазначено у самій вимозі, та включає в себе загальну суму боргу по єдиному внеску, що виникає внаслідок несплати суми недоїмки, а також суми штрафу та пені. Оскільки позивачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку сума недоїмки, нарахована на підставі вимоги від 12.02.2016 №Ф-0000961304 у сумі 145845,00 грн., та сума штрафних санкцій, нарахованих на підставі рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування фіскальним органом або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 №0000971304, не оскаржені, таким чином набули статусу узгоджених сум грошових зобов'язань, а тому підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Оскільки Луцька ОДПІ при винесенні оскаржуваної вимоги діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому в задоволенні позову просять відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що 15.07.2016 Луцькою ОДПІ сформовано і направлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) за сплати єдиного внеску, штрафів та пені №Ф-1817-17 в сумі 166299,90 грн., з яких 145845,00 грн. недоїмки та 20454,91 грн. штрафні санкції (а.с.6).

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №№2464-VI) орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

При цьому недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом (пункт 6 частини першої статті 1 Закону №2464-VI).

Водночас згідно з пунктом 2 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449) у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

В свою чергу частиною 14 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Так, відповідно до пункту 2 частини другої розділу VIІ Інструкції №449 у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Як свідчать матеріали справи, на підставі наказу від 15.05.2016 №1047, направлення від 21.12.2015 №002453 Луцькою ОДПІ в період з 21.12.2015 по 13.01.2016 проведено документальну планову виїзну перевірку СПД ОСОБА_3 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період за цей же період.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 19.01.2016 №106/17-01/НОМЕР_1 (а.с.30-42), згідно із висновками якого контролюючим органом виявлено порушення пункту 2 частини першої статті 7, пунктів 2, 3, 9 статті 9 розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», внаслідок чого підприємцем занижено єдиний соціальний внесок на загальну суму 145845,04 грн., в тому числі за 2012 рік на 36415,57 грн., за 2013 рік на 44577 грн., за 2014 рік на 64852,47 грн.; пункту 44.1 статті 44, пункти 177.2, 177.4 статті 177, пункт 138.2 статті 138, підпункт 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 ПК України, внаслідок чого занижено податок з доходів фізичних осіб в сумі 343213,14 грн., з яких: 20136,23 грн. за 2013 рік, 323076,91 грн. за 2014 рік.

На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.02.2016 №0000941304, яким СПД ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 343213,10 грн. за основним платежем, на 85803,29 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.46).

Вказане податкове повідомлення-рішення підприємцем оскаржене в судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2016 року в адміністративній справі №803/517/16, яка набрала законної сили 10.10.2016, податкове повідомлення-рішення від 12.02.2016 №0000941304 визнано протиправним та скасоване (а.с.11-14, 92-96).

Крім того, Луцькою ОДПІ за результатами проведеної перевірки виставлено позивачу вимогу від 12.02.2016 №000961304 по сплату недоїмки з єдиного внеску в сумі 145845,00 грн. (а.с.44) та прийнято рішення від 12.02.2016 №0000971304 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 20454,91 грн. (а.с.45), яке було оскаржене в судовому порядку.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.11.2016 та додатковою постановою від 16.11.2016 в справі №803/1258/16, які залишені без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2017, адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 №0000971304 в частині донарахування 109429,42 грн. єдиного соціального внеску та в частині застосування 13171,80 грн. штрафних санкцій (а.с.72-73, 76-80).

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Предметом судового розгляду в адміністративній справі №803/517/16 було встановлення правомірності донарахування контролюючим органом підприємцю грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 429016,39 грн. (343213,10 грн. за основним платежем, 85803,29 грн. за штрафними санкціями). Як вбачається з акта перевірки від 19.01.2016 року №106/17-01/НОМЕР_1, Луцькою ОДПІ донарахування вказаного грошового зобов'язання було здійснено за 2013-2014 роки у зв'язку із неможливістю підтвердження позивачем використання у своїй господарській діяльності товарів (запчастин), суми на придбання яких ним було віднесено до валових витрат.

Таким чином, рішенням суду в адміністративній справі №803/517/16, яке набрало законної сили, встановлено безпідставність і протиправність висновків контролюючого органу щодо заниження податку з доходів фізичних осіб на суму 343213,10 грн., з яких: 20136,23 грн. за 2013 рік і 323076,91 грн. за 2014 рік.

Водночас предметом судового розгляду в адміністративній справі №803/1258/16 було встановлення правомірності рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 №0000971304, згідно з яким у зв'язку з донарахуванням контролюючим органом за результатами перевірки 145845 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафну санкцію в розмірі 20454,91 грн.

Рішенням суду в адміністративній справі №803/1258/16, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення в частині донарахування 109429,42 грн. єдиного соціального внеску та в частині застосування 13171,80 грн. штрафних санкцій.

Оскільки, рішеннями суду в адміністративних справах №803/517/16 та №803/1258/16, які набрали законної сили, встановлено безпідставність висновків контролюючого органу, викладених у акті перевірки від 19.01.2016 №106/17-01/НОМЕР_1, щодо заниження ФОП ОСОБА_3 податку з доходів фізичних осіб на суму 343213,10 грн., з яких: 20136,23 грн. за 2013 рік і 323076,91 грн. за 2014 рік, а також скасовано рішення від 12.02.2016 №0000971304 в частині донарахування за 2013-2014 роки 109429,47 грн. єдиного внеску та 13171,80 грн. штрафних санкцій, суд дійшов висновку про те, що вимога від 15.07.2016 №Ф-1817-17 в частині суми боргу 122600,42 грн., з яких: 109429,47 грн. недоїмки з єдиного внеску та 13171,80 грн. штрафних санкцій, підлягає скасуванню як протиправна.

При цьому суд не приймає до уваги посилання Луцької ОДПІ на те, що оскільки позивач не оскаржив вимогу про сплату недоїмки від 12.02.2016 №0000961304, тому підстав для скасування вимоги від 15.07.2016 №Ф-1817-17 немає. Так, як встановлено судом, донарахування позивачу єдиного внеску здійснено за актом перевірки із сум доходу, які контролюючий орган визнав заниженими. Однак в судовому порядку було скасовано рішення Луцької ОДПІ про донарахування СПД ОСОБА_3 податку з доходів фізичних осіб, відтак вимога про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, нарахованого на суми заниженого доходу за 2013-2014 року, є протиправною, оскільки дане порушення не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду.

Водночас судом встановлено, що відповідно до платіжного доручення від 24.02.2017 №6498 позивачем сплачено єдиний соціальний внесок за 2012 рік у розмірі 36415,57 грн. та згідно з платіжним дорученням від 14.02.2017 №6448 - штрафні санкції у сумі 7283,11 грн., нарахованих рішенням від 12.02.2016 №0000971304 за період 2012 року (а.с.81-82). Вказані суми недоїмки та штрафних санкцій, якій увійшли до спірної вимоги, позивачем не оскаржуються.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги СПД ОСОБА_3 є підставними та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду за подання даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в сумі 1663 грн. згідно із платіжними дорученнями від 15.07.2016 №5849 (а.с.2) та від 02.08.2016 №5900 (а.с.20).

Оскільки позивач в ході судового розгляду зменшив позовні вимоги, тому на його користь слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1226,01 грн. та роз'яснити, що решта суми сплаченого судового збору може бути повернута позивачеві в порядку, визначеному статтею 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.

Керуючись статті 11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Волинській області про сплату боргу (недоїмки) від 15 липня 2016 року №Ф-1817-17 в частині сплати суми боргу в розмірі 122601,27 грн., в тому числі: 109429,47 грн. недоїмки та 13171,80 грн. штрафних санкцій.

Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 39497665) судовий збір у розмірі 1226,01 грн. (одна тисяча двісті двадцять шість грн. 01 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 18 квітня 2017 року.