Постанова № 6603055, 20.10.2009, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2009
Номер справи
2-а-7174
Номер документу
6603055
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія Справа № 2-а-7174/09/1170

Категорія статобліку 2.11.17

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"20" жовтня 2009 р.

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні 20 жовтня 2009 року о 14-50 год. адміністративну справу №2-а-7174/09/1170

за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до відповідача: Долинської міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання дій протиправними та скасування акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість,

за участю:

секретаря судового засідання Канюки І.І.,

позивача ОСОБА_1

представників:

позивача ОСОБА_2,

відповідача Проценко С.В.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції, уточненим в судовому засіданні (а.с.79), про визнання незаконними дій Долинської МДПІ щодо анулювання 31.12.2008 р. реєстрації платника податку на додану вартість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та скасування акта Долинської МДПІ від 12.01.2009 р. №810/1720 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що таке анулювання здійснено на підставі п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», однак, податковим органом не вказано жодну з пяти пунктів як підстави такого анулювання. Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розяснення Указу Президента України від 03 липня 1998 р. №727» із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2008 р. №1118 визначено, що субєкти малого підприємництва фізичні особи, які до переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності були платниками податку на додану вартість, повинні подати до відповідного органу державної податкової служби заяву про анулювання реєстрації їх як платників ПДВ і здати відповідне свідоцтво. Вказана норма, на думку позивача, стосується платників податків, які переходять із інших систем оподаткування і є платниками податку на додану вартість, а не тих, які вже перебувають на спрощеній системі оподаткування і зареєстровані як платники ПДВ, до яких відноситься і позивач. Окрім того, ОСОБА_1 вказує, що відповідна постанова передбачає анулювання реєстрації платника ПДВ за заявою платника податку, однак він із відповідною заявою до Долинської МДПІ не звертався.

Долинська міжрайонна державна податкова інспекція до суду подала заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов нею не визнається у повному обсязі на тій підставі, що платником єдиного податку позивач перебуває з 20.12.2007 р. по 31.12.2008 р., а подаючи заяву 15.12.2008 р. на реєстрацію платником єдиного податку, позивач є особою, яка виявила бажання перейти на спрощену систему, перебуваючи платником податку на додану вартість, а тому відносно нього було правомірно застосовано п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розяснення Указу Президента України від 03 липня 1998 р. №727» із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2008 р. №1118. Відповідач зазначає, що реєстрація платником єдиного податку здійснюється кожного року на термін зазначений в заяві і кожного року, по закінченню терміну дії свідоцтва реєструється як платник, що переходить на спрощену систему на наступний рік. Стосовно анулювання свідоцтва платника ПДВ без заяви платника податків, відповідач вказує, що анулювання реєстрації з підстав визначених п. п. б г п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу без відповідної заяви.

В судове засідання зявився представник позивача, який позов підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити. Представник відповідача позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.10.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 26.10.2009 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 10.07.2001 р. зареєстрований Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В00 №979824 (а.с.8).

09.07.2002 р. позивач був зареєстрований Долинською МДПІ як платник податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №68518330 про реєстрацію платника податку на додану вартість (а.с.27).

Ухвалою від 12.10.2009 року суд витребовував у відповідача копії матеріалів податкової справи (в тому числі заяв про застосування спрощеної системи оподаткування, свідоцтв про сплату єдиного податку тощо) за весь період підприємницької діяльності ОСОБА_1 (а.с.19). Відповідачем вимоги ухвали виконано частково, а саме надано копії документів за 2007, 2008 та 2009 рік.

Зі змісту наданих позивачем доказів вбачається, що ОСОБА_1 принаймні з другого кварталу 2002 року постійно був платником єдиного податку, що підтверджується звітами субєкта малого підприємництва фізичної особи-платника єдиного податку за відповідні періоди (а.с.53-78) та частково свідоцтвами про сплату єдиного податку за відповідні роки (а.с.9, 50-52, 84, 89) та не заперечувалось відповідачем.

29.12.2008 р. наказом начальника Долинської МДПІ №442 (а.с.14-15) було створено комісію по інвентаризації платників податку на додану вартість.

Долинською МДПІ 31.12.2008 р. було винесено акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ОСОБА_1 на підставі п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» та постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2000 р. №507» від 20.12.2008 р., який було затверджено начальником Долинської МДПІ 12.01.2009 р. (а.с.7).

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що реєстрація позивача як платника податку на додану вартість була анульована на підставі п.п. «г» п. 9.8 ст. 9 України «Про податок на додану вартість».

Згідно з п.п. «г» п. 9.8 ст. 9 вказаного Закону, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.

У відповідності до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» від 03.07.1998 р. №727/98 для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період. Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу на календарний рік.

Відповідно до п. 2 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом ДПА України від 29.10.1999 р. №599 свідоцтво видається на зазначений в заяві термін, але в межах календарного року. Календарний рік починається з 01 січня відповідного року та закінчується 31 грудня включно відповідного року.

Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 протягом всього 2008 року перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності згідно відповідного свідоцтва (а.с.51, 84). На підставі заяви (а.с.87) ОСОБА_1 видано свідоцтво від 16.12.2008 року про сплату єдиного податку на 2009 рік (а.с.50).

В судовому засіданні представник відповідача не зміг пояснити суду коли саме позивач у 2008 році вважався таким, що перебуває на загальні системі оподаткування та приймає рішення про перехід на спрощену систему оподаткування.

З огляду на те, що день 01 січня починається, а 31 грудня закінчується у відповідну годину, а також за умови подання субєктом підприємницької діяльності, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, згідно п.4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» відповідної заяви про бажання перебувати на такій системі наступного календарного року та видачі податковим органом на підставі такої заяви нового свідоцтва про сплату єдиного податку, суд вважає відсутнім у такого субєкта підприємницької діяльності періоду, протягом якого він вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, обліку та звітності.

У відповідності до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розяснення Указу Президента України від 03 липня 1998 р. №727» в редакції змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2008 р. №1118, на який посилається відповідач в оскаржуваному акті, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи, які до переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності були платниками податку на додану вартість, повинні подати до відповідного органу державної податкової служби заяву про анулювання реєстрації їх як платників податку на додану вартість і здати відповідне свідоцтво. Термінів подання такої заяви, та відповідного порядку такого подання не визначено. Зміни до постанови від 20.12.2008 року набрали чинності 31.12.2008 р.

З огляду на те, що дана постанова зворотної сили не має, суд вважає можливим її застосування в цій частині з дати набрання чинності змін, тоб то з 31.12.2008 р. Відповідно до вищевикладеного, ОСОБА_1 31.12.2008 року був платником єдиного податку, а тому застосування до нього даної норми з боку податкового органу є безпідставним.

Суд вважає, що подання ОСОБА_1 заяви про застосування спрощеної системи і у 2009 році не позбавляє його права сплати єдиного податку у 2008 році та не є рішенням про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з 01.01.2009 року в розумінні ч.5 п.4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», оскільки під час подання такої заяви позивач вже перебував на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до п.4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», спрощена система оподаткування, обліку та звітності для субєктів малого підприємництва може застосовуватись поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством.

Згідно до п.2.2. Закону України «Про податок на додану вартість» в редакції, яка діяла на момент анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, платником ПДВ може бути б удь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

Окрім того, суд враховує, що позивач з 2002 року є платником і податку на додану вартість, і єдиного податку, а тому рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ у 2008 році з підстав переходу на спрощену систему оподаткування суд вважає необґрунтованим та таким, яке прийняте протиправно та поза межами розумного строку.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов про визнання дій Долинської міжрайонної державної податкової інспекції щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 протиправними та про скасування акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 31.12.2009 підлягає задоволенню у повному обсязі

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії Долинської міжрайонної державної податкової інспекції щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

3. Визнати протиправним та скасувати акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ОСОБА_1 №810/1720 від 12.01.2009 р., винесений Долинською міжрайонною державною податковою інспекцією.

Присудити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, ід. номер НОМЕР_1 (28500, АДРЕСА_1) з Державного бюджету України (рахунок №31118095600002, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) судовий збір в сумі 3,40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Дата виготовлення повного тексту постанови 26 жовтня 2009 року.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Могилан