Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-6481/09/1170
Категорія статобліку 6.11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагун А.В.;
при секретарі - Джебко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства «Райпольське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2009 року до Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства «Райпольське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач несвоєчасно подав звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів та самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції у термін передбачений законодавством, тому станом на 23.06.2009 року за ним рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій на суму 28775,34 грн. та пені 794,19 грн.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав суду пояснення згідно позовної заяви.
Представник відповідача Ляшко М.В. у судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнав, зазначивши, що на підприємстві робочі місця для інвалідів створювались згідно з виписки з наказу №114 від 27 грудня 2007 року. Відповідні дані про наявність вакантних робочих місць для інвалідів до центру зайнятості протягом 2008 року не подавались.
Дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 №1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Згідно з п.9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Відповідно до Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора від 01.03.07р. №16, Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом урядового державного управління - Фонду соціального захисту інвалідів і має статус юридичної особи.
Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів є, зокрема, контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” (далі - Закону). У відповідності до покладених на Фонд завдань останній здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені.
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцями, зокрема у звязку із здійсненням контролю за перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону, реалізують владні управлінські функції.
З огляду на викладене, та відповідно до п.1 ч.1 ст.3, п.4 ч.1 ст.17 КАС України, спори за позовами субєктів владних повноважень - відділень Фонду до роботодавців про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств (обєднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно з п.1.9 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005р. №286, показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях. Тому роботодавцям слід визначати середньооблікову чисельність працівників та чисельність працівників за встановленим Законом нормативом у цілих числах, округлюючи дробові числа відповідно до встановлених правил математики.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.19 Закону роботодавці самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону).
Згідно з ч.3 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону передбачено обовязок підприємств (обєднань), установ і організацій, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форм власності і господарювання, де середньооблікова кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч.1 ст.19 Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в обєднанні), в установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами та організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в цій статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки позовної давності.
Судом встановлено, що відповідно до звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік , форма № 10-ПІ (а.с. 5), на підприємстві працював 1 інвалід, середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2008 році складала 14387,67 грн.
Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2008 рік вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві відповідача в 2008 році - 73 особи та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, у відповідача мало бути створено три робочих місця для працевлаштування інвалідів.
При цьому, відповідно до розділу 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2008 року працював 1 інвалід.
Звітності щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів відповідачем до компетентного органу центру зайнятості, у відповідності до ст.20 Закону України „Про зайнятість населення”, ст.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій”, затвердженої Наказом міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005р., протягом 2008 року не надавалось, чим не виконав обовязок по вчиненню всіх необхідних дій по працевлаштуванню інвалідів для виконання нормативу, передбаченого ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” .
Надані відповідачем документи про створення трьох робочих місць (а.с. 48) і про інформування Іванівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, на території якої розташовано підприємство, та Петрівської районної організації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів про створення станом на 1 січня 20008 року трьох робочих місць для інвалідів (а.с.25, 47) є доказами про вчинення певних дій, але не виконання в цілому обовязку по вчиненню всіх необхідних дій по працевлаштуванню інвалідів для виконання нормативу, передбаченого ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, зокрема в частині інформування центру зайнятості про вакантні місця для інвалідів.
Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в звязку з порушенням відповідачем ст.19 Закону, нараховано адміністративно-господарські санкції в розмірі третини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, що становить 28775,34 грн.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.
Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви.
Облікова ставка Національного банку України станом на 17.02.09 р. складає 11%. Одноденний розмір пені складає 0,04%. Кількість днів прострочення, в період з 16.04.09. по 23.06.09., склало 69 днів. Таким чином, сума пені становить 794,19 грн. (а.с.6).
Платежів в рахунок погашення заборгованості з адміністративно-господарських санкцій та пені відповідачем не здійснювалось.
Таким чином, загальна сума заборгованості становить: 28775,34 грн. (адміністративно -господарські санкції) +794,19 грн. (пеня) = 28775,34 грн.
Враховуючи те, що відповідачем, в порушення ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не здійснено працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону, не сплачено адміністративно-господарські санкції, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ від 21.03.1991р. №7-93 „Про державне мито" Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звільняється від сплати державного мита.
Судові витрати не встановлено.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Райпольське», р/р 26003155545001, код ЄДРПОУ 05402921, МФО 305299, Приватбанк, м. Жовті Води (юридична адреса: вул. Жовтнева, с. Іванівка, Петрівський район, Кіровоградської області) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, р/р 31210230700375, МФО 823016, банк ГУДК в Кіровоградській області, отримувач УДК Петрівський район, адміністративно-господарські санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів, у сумі 28775,34 гривень (двадцять вісім тисяч сімсот сімдесят пять гривень тридцять чотири копійки) та пені, у сумі 794,19 гривень (сімсот девяносто чотири гривні девятнадцять копійок).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 02.11.09.
Суддя (підпис) А. В. Сагун