Ухвала суду № 66002497, 14.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2017
Номер справи
825/601/17
Номер документу
66002497
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/601/17 Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С.Л.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.

За участю секретаря: Івченка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Менської міської виборчої комісії Чернігівської області, треті особи: кандидат на посаду Менського міського голови ОСОБА_3, Менська місцева організація Радикальної партії Олега Ляшка про визнання протиправними та скасування постанов,-

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Менської міської виборчої комісії Чернігівської області в якому просив:

- визнати протиправною і скасувати постанову Менської міської виборчої комісії Чернігівської області №13 від 06.04.2017 року "Про реєстрацію кандидата на посаду міського голови в одномандатному виборчому окрузі на місцевих виборах 30 квітня 2017 року";

- визнати протиправною і скасувати постанову Менської міської виборчої комісії Чернігівської області №20 від 06.04.2017 року про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати до Менської міської ради від Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, представник позивача ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що судом попередньої інстанції порушено норми матеріального та процесульного права. Крім того, оскаржувані постанови винесені на підставі рішень конференції Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка про висунення кандидата на посаду Менського міського голови Менського району Чернігівської області та про висунення кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Менської міської ради є протиправними, оскільки прийняті на підставі рішення конференції, проведеної з численними грубими порушеннями вимог Закону України "Про місцеві вибори", тому рішення суду попередньої інстанції підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник третіх осіб доводи апеляційної скарги не визнав, пославшись на їх безпідставність, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Представник позивача електронною поштою направив до суду заяву про слухання справи у його відсутності.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши представника третіх осіб, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 27 березня 2017 року відбувалася конференція Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка.

На зазначеній конференції прийнято рішення про висування кандидата на посаду Менського міського голови ОСОБА_3, а також висування у кандидати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Менської міської ради, згідно списку.

03 квітня 2017 року до Менської міської виборчої комісії від голови Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка надійшли заяви про реєстрацію кандидатів на посаду Менського міського голови та кандидатів в депутати Менської міської ради.

04 квітня 2017 року заява кандидата на посаду Менського міського голови ОСОБА_3 була розглянута Менською міською виборчою комісією та постановою від 04.04.2017 року № 13 ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом на посаду міського голови.

06 квітня 2017 року тією ж комісією була розглянута заява Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка та постановою від 06.04.2017 року № 20 зареєстровано кандидатами в депутати висунутими на конференції Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка - 34 особи, згідно списку (Додаток № 1 до Постанови Менської міської виборчої комісії від 06 квітня 2017 року №20).

Вважаючи незаконними постанови Менської міської виборчої комісії Чернігівської області №13 від 04.04.2017 року "Про реєстрацію кандидата на посаду міського голови в одно мандатному виборчому окрузі на місцевих виборах 30 квітня 2017року" та №20 від 06.04.2017 року про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати до Менської міської ради від Менської місцевої організації Радикальної партії Олега Ляшка, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.

Нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України "Про місцеві вибори" №595-VIII від 14.07.2015 року.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про місцеві вибори", виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, визначено ст. 40 вказаного Закону, при цьому включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

У рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, освіта, партійність, посада, місце роботи (заняття), місце проживання), номер територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат (у разі такого закріплення), дата його прийняття.

Документи, передбачені частиною першою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків, передбачених цим Законом.

Документи, передбачені частиною першою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 41 цього Закону, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому випадку не приймається.

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України "Про місцеві вибори", відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної партії вищого рівня;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;

8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів;

9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).

До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого відповідною місцевою організацією партії.

У рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про особу, висунуту кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття) і місце проживання), дата його прийняття.

Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-9 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови, старости та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної територіальної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків, передбачених цим Законом.

Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії, з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 43 цього Закону, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому випадку не приймається.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на момент прийняття оскаржуваних рішень рішення конференції Менської місцевої організації РПОЛ як по висуванню кандидата на посаду міського голови так і по висуванню кандидатів в депутати міської ради у встановлений законом спосіб не оскаржувалось, не скасовувалось і не визнавалось неправомірним.

Наявність в інтернет мережі інформації про недопущення громадянина ОСОБА_7 на конференцію Менської районної організації РПОЛ 27.03.2017 року не було і не могло бути підставою ні для відмови в прийнятті заяв та документів щодо реєстрації кандидатів, ні для відмови в такій реєстрації.

Крім того, наявність, чи відсутність кримінального провадження у відношенні діючого Менського міського голови, чи його, як кандидата на цю посаду, жодного відношення до його права приймати участь у виборах, в якості кандидата, не має і наявність таких обставин на його право обирати та бути обраним не впливає.

Не встановлено судом в ході розгляду справи доказів того, що голова місцевого осередку РПОЛ ОСОБА_8, відсторонений від виконання обов'язків керівника місцевого осередку РПОЛ.

Отже, в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження факти порушень порядку реєстрації відповідачем кандидата на посаду голови та кандидатів в депутати Менської міської ради.

Суд першої інстанції правомірно не приняв до уваги доводи позивача про наявність у постанові №13 від 04.04.2017 року технінчої описки, а саме зазначення у постанові Менської міської виборчої комісії №13 від 04.04.2017 року "Про реєстрацію кандидата на посаду міського голови в одно мандатному виборчому окрузі на місцевих виборах 30 квітня 2017року" замість назви виборчого округу - єдиний одно мандатний виборчий округ, як того вимагає ч. 10 ст. 17 Закону України "Про місцеві вибори" - одно мандатний виборчий округ, оскільки вказана помилка, по своїй суті є технічною, може бути виправлена у загальному порядку, без негативного впливу на виборчий процес та не порушує права позивача як суб'єкта виборчого процесу. Крім того, наявність такої помилки не може бути підставою для визнання протиправними та скасування оскаржуваних постанов.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду ухвалена на підставі повно і всебічно з'ясованих обставинах в адміністративній справі, підтвердженими доказами, що були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.

Відповідно до ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Щодо клопотань представника апелянта про винесення судом окремої ухвали щодо без діяльності Менської міської виборчої комісії з реалізації повноважень контролю за дотри манням порядку висування місцевими партійними організаціями кандидатів на місцевих виборах, передбачених п. 22 ч.5 ст. 25 та п.1 ч.І ст. 46 Закону України «Про місцеві вибо ри», і необхідності більш детального роз'яснення порядку реалізації таких повноважень територіальними виборчими комісіями на підставі п.2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про міс цеві вибори» (в тому числі переліків можливих порушень порядку висування, що можуть бути підставою для відмови в реєстрації кандидата) та окремої ухвали на ім'я Вищої Ради Правосуддя відносно бездіяльності з ознакою дисциплінарного проступку су ддів Чернігівського окружного адміністративного суду (ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_12) в розгляді частини письмових клопотань позивача в резолютивній частині позо ву (вимоги за п. 1.1, 2,3,4,5 резолютивної частини позовної заяви) щодо надання допомоги у витребуванні доказів за ст. 71 КАС України, не постановленні по цим клопотанням ух вал про витребовування чи не витребовування доказів, та розгляді справи за відсутності важливих доказів по справі, колегія суддів зазначає, що відповідно до приписів ст. 166 КАС України, постановлення окремої ухвали є правом суду. В даному випадку суд не встановив правових підстав для постановлення окремих ухвал.

Крім того, колегія суддів зазначає, що позивач не позбавлений права самостійно звернутись з відповідною заявою до компетентних органів прореагувати на вказані ним у позовній заяві порушення.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п. 3.1 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону, ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 грн.

Пунктом 3.2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Позивачем в адміністративному позові визначено дві позовні вимоги немайнового характеру.

Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що якщо у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При зверненні до Київського апеляційного адміністративного суду з даною апеляційною скаргою апелянтом судовий збір не сплачено.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Зважаючи на те, що ОСОБА_2 при зверненні до суду з апеляційною скаргою взагалі не було сплачено судовий збір, колегія суддів дійшла висновку про необхідність стягнення з апелянта до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору у розмірі 1408 грн. (1600*0,4=640; 640*2=1280; 1280*110%/100%=1408) за ставкою звернення до суду з адміністративним позовом немайнового характеру та з урахуванням Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 8, 9, 10, 11, 94, 172, 177, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року - без змін.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 408 грн. (одна тисяча чотириста вісім гривень) (одержувач платежу: УДКСУ у Печерському районі м. Києва; код з ЄДР одержувача 38004897; банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО: 820019; рахунок 31211206781007, код бюджетної класифікації 00015622; код ЄДР суду 38004897).

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: о 19:00 годин 14 квітня 2017 року.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.