Постанова № 66002037, 15.04.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2017
Номер справи
823/608/17
Номер документу
66002037
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2017 року справа № 823/608/17

11 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

суддів Тимошенко В.П., Рідзеля О.А.,

секретар судового засідання Гордієнко Ю.П.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

відповідача ОСОБА_2 особисто,

третьої особи не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3 до голови Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача кандидат в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включений до виборчого списку кандидатів у депутати від Шполянської районної організації Партії ОСОБА_4 Порошенка Солідарність ОСОБА_5, про визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують Закон України Про місцеві вибори,

встановив:

14 квітня 2017 року кандидат на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3 подав позов, в якому просить визнати дії голови Шполянської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 щодо представлення інтересів Шполянської міської територіальної виборчої комісії без належного уповноваження та визнання нею позову ОСОБА_6 до Шполянської міської територіальної виборчої комісії, третя особа, яка не заявлає самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 (справа № 823/589/17) протиправними та такими, що грубо порушують Закон України Про місцеві вибори.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії голови Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області ОСОБА_2 щодо неповідомлення членів вказаної виборчої комісії про розгляд Черкаським окружним адміністративним судом справи № 823/589/17 за позовом кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку кандидатів у депутати від Шполянської районної організації Партії ОСОБА_4 Порошенка СолідарністьОСОБА_5 до Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача кандидат на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3, а також дії щодо визнання в судовому засіданні у даній справі адміністративного позову є протиправними, оскільки голова комісії не була наділена відповідною комісією необхідними повноваженнями.

Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В судовому засіданні голова Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області ОСОБА_2 проти задоволення адміністративного позову заперечила повністю та зазначила, що вона відповідно до вимог чинного законодавства має необхідні повноваження для представлення інтересів виборчої комісії без додаткового уповноваження, що підтверджується, зокрема, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, а також протоколом № 1 від 18 березня 2017 року засідання Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області.

Кандидат в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включений до виборчого списку кандидатів у депутати від Шполянської районної організації Партії ОСОБА_4 Порошенка Солідарність ОСОБА_5, належним чином повідомлений по дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не зявився, однак вказане відповідно до частини 12 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає судовому розгляду.

Заслухавши пояснення представника позивача та особисто відповідача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про таке.

Постановою від 14 лютого 2017 року № 18 Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року Центральна виборча комісія призначила на неділю, 30 квітня 2017 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 5.

Відповідно до додатку 4 до цієї постанови перші місцеві вибори, зокрема, призначено до Шполянської міської ради Шполянського району Черкаської області у Шполянській міській обєднаній територіальній громаді, до складу якої увійшли Шполянська міська рада (місто Шпола) та Кримківська сільська рада (село Кримки).

Згідно постанови Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області від 06 квітня 2017 року № 23 ОСОБА_3, висунутий Шполянською районною організацією Всеукраїнського обєднання Черкащани, зареєстрований кандидатом на посаду Шполянського міського голови.

Таким чином, позивач є субєктом виборчого процесу, який на підставі ч. 1 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України вправі оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії чи її членів.

Як зазначено в постанові Черкаського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у адміністративній справі № 823/589/17 за позовом кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку кандидатів у депутати від Шполянської районної організації Партії ОСОБА_4 Порошенка Солідарність ОСОБА_5 до Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача кандидат на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3, приймаючи участь в судовому засіданні у вказаній справі 12 квітня 2017 року представник відповідача позовні вимоги визнала з підстав, викладених в позовній заяві.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України Про місцеві вибори від 14 липня 2015 року № 595-VIII, (далі Закон № 595-VIII).

Частина 1 статті 12 Закону № 595-VIII визначає, що субєктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - субєкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно частини 1 статті 19 Закону № 595-VIII систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії; районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); селищні, сільські виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону № 595-VIII виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Частиною 3 статті 20 Закону № 595-VIII встановлено, зокрема, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів, а відповідно до частини 5 цієї статті територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.

Відповідно до статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) цей Кодекс визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.

Частина 1 статті 17 КАС України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, а відповідно до пункту 6 частини 2 вказаної статті юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно статті 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.

Частиною 1 статті 48 КАС України передбачено, що здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обовязки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина 3 статті 48 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника, а згідно частини 7 вказаної статті законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Частина 2 статті 58 КАС України визначає, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.

Як свідчать матеріали справи, керівником юридичної особи Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області, з 18 березня 2017 року є ОСОБА_2, яка відповідно до вищенаведених положень законодавства має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності.

Крім того, відповідно до протоколу № 1 від 18 березня 2017 року засідання Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області, комісія шляхом голосування затвердила розподіл обовязків між її головою, заступником голови, секретарем і членами та визначила, що голова комісії, серед іншого, представляє комісію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями, закладами, установами усіх форм власності.

Також суд зауважує, що питання відносно перевірки повноважень представника особи, яка бере участь у справі, належить до компетенції суду і саме суд вправі вирішувати наявність чи відсутність права фізичної особи представляти інтереси юридичної особи в адміністративному процесі.

Крім того, відповідно до вимог статті 51 КАС України відповідач має право визнати позов повністю чи частково, однак постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у адміністративній справі № 823/589/17 відмовлено у задоволенні адміністративного позову кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку кандидатів у депутати від Шполянської районної організації Партії ОСОБА_4 Порошенка Солідарність ОСОБА_5 до Шполянської міської виборчої комісії Шполянського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача кандидат на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову кандидата на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3.

Відповідно до частини 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Оскільки під час подання адміністративного позову судовий збір не сплачений, то, враховуючи вимоги статей 87, 94 КАС України, статей 4, 9 Закону України Про судовий збір з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України необхідно стягнути судовий збір в розмірі 640 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з кандидата на посаду Шполянського міського голови ОСОБА_3 (20603, Черкаська область, м. Шпола, вул. Соборна, 7, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, банк отримувача ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, рахунок 31212206784002, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий В.О. Гаврилюк

Судді В.П. Тимошенко

ОСОБА_7