Постанова № 66000032, 12.04.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
820/911/17
Номер документу
66000032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 квітня 2017 р. № 820/911/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Спірідонова М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнобов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп`янського міськрайцентру зайнятості до Головного управління Національної поліції в Харківській області про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнобов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп`янського міськрайцентру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області про стягнення заборгованості, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в розмірі 10018,62 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрована в Куп`янському міськрайцентрі зайнятості з відкриттям персональної картки №203416072800007 та їй наданий статус безробітної з призначенням допомоги по безробіттю. Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Куп`янським міськрайцентром зайнятості встановлено, що отримання матеріального забезпечення ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості було незаконним, оскільки в цей період вона, за рішенням суду, була поновлена на посаді з дати її звільнення, тобто ОСОБА_1 була зайнятою особою з 15.07.2016 року та відносився до категорії зайнятого населення. Таким чином кошти, виплачені ОСОБА_1 службою зайнятості в загальній сумі 10 018,62 грн., підлягають поверненню.

Представник позивача у судове засідання, призначене на 12.042017 року, не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав до канцелярії суду заяву про розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Враховуючи положення ст. ст. 122, 128 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі документів.

Відповідно до положень ч.1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані сторонами документи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами адміністративної справи, що 28.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Куп`янського міськрайцентру центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки №203416072800007 .

28.07.2016 року ОСОБА_1В подала заяву про надання статусу безробітної, у якій вона зазначила та засвідчила власним підписом, що не працює як найманий працівник, в тому числі за договором підряду, договором цивільно-правового характеру, за сумісництвом, не зареєстрована як суб`єкт підприємницької діяльності.

Згідно поданої заяви, наказом від 29.07.2016 року № НТ160729 з 28.07.2016 ОСОБА_1 наданий статус безробітної, відповідно ч.1 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення".

На підставі п.п.1,3,4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.1 р.2 "Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними аідприємницької діяльності", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 року № 613, ОСОБА_1 призначена допомога по безробіттю з 04.08.2016 по 29.07.2017 року

17.01.2017 року ОСОБА_1 надала до Куп`янського міськрайцентру зайнятості копію ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 року по справі № 820/4364/16 про залишення без змін постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2016 року згідно якої визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції у Харківській області "По особовому складу" № 230 о/с від 15.07.2016 року в частині звільнення майора поліції ОСОБА_1 начальника сектора превенції патрульної поліції Двурічанського відділення Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" ( через службову невідповідність) з 15.07.2016 року та зобов`язано Головне управління Національної поліції в Харківській області поновити майора поліції ОСОБА_1 на посаді начальника сектора превенції патрульної поліції Двурічанського відділення Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області з 15.07.2016 року.

Так, листом від 01.11.2016 року ГУ НП у Харківській області повідомило Харківський міський центр зайнятості, що ОСОБА_1 поновлена на посаді за рішенням суду з 15.07.2016 року та відноситься до категорії зайнятого населення.

Таким чином судом визначено, що ОСОБА_1. була неправомірно звільнена з посади начальника сектора превенції патрульної поліції Двурічанського відділення Куп`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області.

Враховуючи викладене, директором Куп`янського міськрайцентру зайнятості 17.01.2017 виданий наказ Про прийняття рішення щодо повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1В." в сумі 10 018, 62 грн. за період з 04.08.2016 по 18.10.2016 року.

На виконання п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним рекомендованою поштою відповідачу був направлений лист - претензія від 18.01.2017 року про повернення коштів за № 06-258 з пропозицією у добровідьному порядку повернути кошти, виплачені як матеріальне забезпечення в сумі 10 018,62 грн, яка була отримана відповідачем 23.01.2017 року

Однак, на момент розгляду справи незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 10 018,62 грн ГУ НП у Харківській області не повернуто.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. №1533-III (в редакції чинній на момент призначення допомоги по безробіттю, далі за текстом - Закон №1533), одним із видів забезпечення на випадок безробіття є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Відповідно до ч.2 та ч.4 ст. 22 Закону №1533, застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону та абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", - 180 календарних днів.

Згідно положень п.п.2.7 розділу 2 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307 (далі за текстом Порядку №307), без урахування страхового стажу в розмірі, установленому законодавством, визначається допомога по безробіттю для таких категорій безробітних: 1) особам, звільненим з останнього місця роботи з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, військовослужбовцям, зазначеним у пункті 2.1 цього Порядку, та іншим особам, звільненим з останнього місця роботи (служби) у зв'язку із застосуванням до них заходів дисциплінарного впливу, - виплата починається з 91 календарного дня; 2) особам, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів; 3) особам, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви; 4) особам, які брали участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття на добровільних засадах та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали або займались підприємницькою діяльністю і сплачували страхові внески до Фонду та/або єдиний внесок менше 26 календарних тижнів; 5) категоріям осіб, зазначеним у пункті 2.5 Порядку, які працювали або займались підприємницькою діяльністю і не сплачували страхові внески до Фонду та/або єдиний внесок, але мали раніше набутий трудовий, що прирівнюється до страхового, або страховий стаж.

Згідно п.2.9 розділу 2 Порядку №307, загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю для осіб, зазначених у цьому розділі, не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років з дня призначення допомоги по безробіттю. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів. Для зазначених осіб передпенсійний вік визначається на день їх реєстрації як безробітних у державній службі зайнятості.

Згідно положень п. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" , з роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до положень ч.2 ст. 36 Закону, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (ч.3 ст.36 Закону).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 порушено умови по отриманню забезпечення на випадок безробіття, а саме на момент отримання допомоги по безробіттю відповідач знаходився в трудових відносинах з ГУ НП в Харківській області згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2016 року та рішення Харківського апеляційного адміністративного суду ві 11.01.2017 року в адміністративній справі № 820/4364/16, у зв'язку з чим, належав до категорії зайнятого населення і отримував дохід. Зазначене вказує на незаконне отримання коштів як допомога по безробіттю у сумі10 018,62 грн.

Згідно п.7 Порядку №60/62, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Сума виплаченої допомога по безробіттю у розмірі 10 018,62 грн. підтверджується довідкою про нараховане та перераховане матеріальне забезпечення, яке підлягає поверненню Куп`янському міськрайцентру зайнятост, що міститься в матеріалах справи.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За приписами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовна заява Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп`янського міськрайцентру зайнятості до Головного управління Національної поліції в Харківській області про стягнення з відповідача суми заборгованості у загальному розмірі 10 018,62. є обґрунтованою, та такою що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп`янського міськрайцентру зайнятості до Головного управління Національної поліції в Харківській області про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області (вулиця Жон Мироносиць, буд. 5, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ 08592313) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп`янського міськрайцентру зайнятості (код ЄДРПОУ 21247874) суму у розмірі 10 018,(десят тисяч вісімнадцять гривень грн. 62 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Спірідонов М.О.