АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22-ц/774/1920/17 Справа № 183/4853/16 Головуючий у 1 й інстанції - ОСОБА_1 Доповідач - Городнича В.С.
Категорія
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2017 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого - Городничої В.С.,
суддів - Варенко О.П., Лаченкової О.В.
при секретарі - Порубай М.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська на рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, треті особи: Міністерство оборони України, Черкаська селищна рада Новомосковського району Дніпропетровської області про визнання права, визнання протиправними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
В серпні 2016 року позивачі звернулись до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вони проживають та зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_1. Квартирно-експлуатаційним відділом міста Дніпропетровська, як органом приватизації, було винесене рішення №2625 від 15 липня2016 року, яким ОСОБА_2 відмовлено в передачі в приватну власність вищезазначеної квартири, в звязку з тим, що військове містечко смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області віднесене до числа «закритих» та не підлягає приватизації.
У звязку з чим, посилаючись на порушення відповідачем вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», позивачі просили суд визнати протиправним та скасувати рішення №2625 від 15 липня 2016 року, визнати право ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобовязати відповідача, як орган приватизації, прийняти відповідні заходи за заявою позивачів №2196 від 21 липня 2016 року щодо приватизації квартири АДРЕСА_2, у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та згідно процедури, передбаченої «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого Наказом МЖКГ №396 від 16 грудня 2009 року.
Рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було задоволено частково:
-визнано право ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на приватизацію
квартири АДРЕСА_2;
- зобовязати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, як орган приватизації, прийняти відповідні заходи за заявою позивачів № 2196 від 21 липня 2016 року щодо приватизації квартири АДРЕСА_2, у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та згідно процедури, передбаченої «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого Наказом МЖКГ №396 від 16 грудня 2009 року;
- стягнуто з відповідача на користь позивачів судові витрати в сумі 1102,40 грн.
В іншій частині позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін з таких підстав.
Відповідно до ст. 1 Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду», що державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Із матеріалів справи вбачається, що згідно довідки про склад сімї №388, виданої 10 травня 2016 року Будинкоуправлінням №2 Гвардійської Квартирно-експлуатаційної частини району, в квартирі АДРЕСА_2 зареєстровані та проживають ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
Вказане житлове приміщення належить до житлового фонду Міністерства оборони України і перебуває у повному оперативному управлінні Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська.
Відповідно до наказу Міністра оборони України №1 від 03 січня 1993 року «Про приватизацію житлового фонду військовослужбовцями та іншими особами, які проживають в будинках Міністерства оборони України», приватизація житлового фонду проводиться в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», крім того, на квартирно-експлуатаційні частини районів, на обліку яких перебувають квартири (будинки), покладені обовязок здійснювати приватизацію квартир житлового фонду Міністерства оборони України.
17 червня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська із заявою про передачу йому та ОСОБА_3 квартири АДРЕСА_1 у приватну власність, до якої, також, було залучено нотраільно засвідчені заяви ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які не заперечують щодо передачі спірної квартири ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Квартирно-експлуатаційним відділом міста Дніпропетровська, як органом приватизації, було винесене рішення №2625 від 15 липня 2016 року, яким ОСОБА_2 відмовлено в передачі в приватну власність вищезазначеної квартири, в звязку з тим, що військове містечко смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області віднесене до числа «закритих» та не підлягає приватизації, крім того, зазначено, що у відповідності до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача займаних квартир здійснюється в приватно (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сімї, які постійно мешкають у цих квартирах, проте надані документи не підтверджують згоду на передачу у приватну власність квартири всім членам сімї.
Відповідно до ст. 9 ЖК України, до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачає, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин. Приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах, та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень ( підвалів, сараїв) державного житлового фонду на користь громадян України.
Правові основи приватизації житла, що знаходяться в державній власності, визначені в Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду», який прийнято 19 червня 1992 року за №2482-Х11.
Зазначеним Законом регламентований порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом, з обмеженнями, визначеними п. 2 ст. 2 цього Закону, зокрема, не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків памяток садове - паркового мистецтва, історико культурних заповідників, музеїв, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають у аварійному стані, квартири ( будинки, кімнати), які віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки) житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обовязкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильскій АЕС».
Згідно Положення, затвердженого Наказом Міністра оборони України №215 від 21 квітня 2011 року та Наказом Міністра Оборони України №448 від 03 липня 2013 року визначене поняття «закрите військове містечко» та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок виключені.
03 вересня 2010 року Начальником Генерального штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України ОСОБА_6 був затверджений останній чинний (він базується на Наказі Міністра оборони СРСР №75 від 22 лютого 1977 року) «Перелік закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд», відповідно до якого селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не були включені до цього переліку.
На підтвердження того, що смт. Черкаське не наданий статус закритого військового містечка свідчить і Наказ Міністра оборони №569 від 15 вересня 2011 року «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» з затвердженими переліками військового майна.
На підставі Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29 серпня 2002 року, наказом Міністра Оборони України №569 від 15 вересня 2011 року, надане розпорядження про безоплатне вилучення з балансу Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району військового майна та передачу його у комунальну власність територіальних громад згідно Переліком військового майна, що безоплатно передається в комунальну власність територіальної громади селища Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області (Додаток № 1 до наказу), Переліком військового майна, що безоплатно передається в комунальну власність територіальної громади селища Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області (Додаток № 2 до наказу).
У відповідності до Додатку № 2 до вищенаведеного наказу, до майна, яке передається у комунальну власність смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області входить житловий будинок №12 по вулиці Лісна.
Будинок №12 по вулиці Лісна смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області фактично не передане у комунальну власність територіальної громади смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року, приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сімї та додатково 10 квадратних метрів на сімю.
Згідно п. 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року, кожний громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає безоплатне в межах номінальної вартості житлового чеку, або частковою доплатою один раз.
21 липня 2016 року ОСОБА_2 повторно звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська із заявою про передачу квартири у приватну власність, в якій є згода осіб, які зареєстровані та проживають в квартирі - ОСОБА_3 та ОСОБА_4С, на відповідачем була надана відповідь №3089 від 19 серпня 2016 року в якій зазначено, що звернення ОСОБА_2 вже розглянуто та у відповідності до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а тому, заявник має право звернутися із заявою про перегляд прийнятого рішення з залученням до нього відповідних документів, а не з самостійною заявою про приватизацію.
Згідно п. 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затверджене Наказом МЖКГ № 396 від 16 грудня 2009 року, встановлюють порядок передачі квартир в приватну власність.
Так, зокрема, наймач та члени його сімї повинні звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобовязаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передачу житла у власність, після чого, оформити відповідне свідоцтво.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 суд першої інстанції виходи із того, що позивачами в повному обсязі було доведено їх законне право на приватизацію спірної квартири АДРЕСА_3, а також, із встановленого факту порушення відповідачем, як органом приватизації, вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», які полягають у бездіяльності щодо заяви ОСОБА_2 про передачу спірної нерухомості у приватну власність від 21 липня 2016 року.
В своїй апеляційній скарзі Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська посилається на лист заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України ОСОБА_7 №14492/С від 19 серпня 2013 року, згідно до якого смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області, на території якого знаходиться житловий будинок №12 по вулиці Лісна, має статус «закритого військового містечка», а тому відповідач не є субєктом владних повноважень щодо надання права позивачам на приватизацію нерухомого майна.
Однак, колегія суддів не погоджується з такою позицією апелянта, оскільки зміст вказаного листа протирічить чинному Наказу Міністра оборони України від 15 вересня 2011 року № 569 «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» та Положенню про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністра оборони України №215 від 21 квітня 2011 року і Наказом Міністра оборони України №448 від 08 липня 2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 вересня 2013 року за №1590/24122, які не містять такого статусу військового містечка, як «закрите військове містечко».
Також, на думку суду апеляційної інстанції, є безпідставними доводи апеляційної скарги про те, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська є неналежним відповідачем по справі, так як пунктом 4 наказу Міністра оборони України від 03 січня 1993 року №1 «Про приватизацію житлового фонду військовослужбовцями та іншими особами, які проживають у будинках Міністерства оборони України» передбачено, що обов'язки органів, які здійснюють приватизацію житлового фонду Міністерства оборони України, покладені на квартирно-експлуатаційні частини районів, на обліку яких перебувають квартири (будинки).
Відповідно ч. 1 ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2016 року в частині зобовязання Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська прийняти відповідні дії за заявою ОСОБА_2 по приватизації спірної квартири відповідачем не оскаржується, а тому і судом апеляційної інстанції не переглядається.
Тож, враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги, матеріали справи та зміст оскаржуваного судового рішення, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які передбачені нормами ЦПК України як підстави для скасування рішень.
Приведені в апеляційній скарзі доводи апелянта не можуть бути прийняті до уваги, оскільки зводяться до переоцінки доказів і незгоди з висновками суду по їх переоцінці та особистого тлумачення апелянтом норм процесуального закону.
Відповідно ж до ст. 212 ЦПК України виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є необґрунтовані, а рішення суду відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Керуючись ст. ст. 209, 303, 307, 308 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська відхилити.
Рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Головуючий: В.С. Городнича
Судді: О.П. Варенко
ОСОБА_8