Ухвала суду № 65974236, 11.04.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
520/4625/16-а
Номер документу
65974236
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/4625/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Чаплицький В.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Потапчука В.О.

суддів - Семенюка Г.В.

- Шеметенко Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси на постанову Київського районного суду м.Одеси від 12 липня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернулась до суду першої інстанції з позовом у якому просила визнати дії УПФУ в Київському районі м.Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними. Зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років включивши всі складові заробітної плати.

Постановою Київського районного суду м.Одеси від 12.07.2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанову винесено з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи, сторони до суду не прибули.

Відповідно до ч 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю сторін по справі.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга пенсійного органу не підлягає задоволенню з наступних підстав.

По-перше.

Позивач звернулась до відповідача до 01 травня 2016 року, тобто до набуття чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, відповідно до якого не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що позивач працювала в органах державної служби отримуючи пенсію по 2-й групі інвалідності з 30 вересня 2008 року на підставі Закону України «Про державну службу» пенсія розрахована в розмірі 89% від середнього заробітку та проіндексована базовим місяцем вересень 2008 року.

Згідно з відповіддю управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 94/Я-01 від 18 квітня 2016 року про складові заробітної плати, що розмір нарахованої пенсії станом на 01.04.2016 року складає - 2528,55 гривень, яка складається з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці та премії. Інші виплати не включено до заробітної плати з якої обчислюється пенсія.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також компенсаційні виплати, індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються до заробітної плати (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які, відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітку (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року за № 865, встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

Розмір виплат, що включені до заробітної плати, приймаються до розрахунку при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що матеріальна допомога (на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань) та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

За таких обставин, враховуючи, що позивач звернулась до пенсійного органу до 01 травня 2016 року, тобто до набуття чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, відповідно до якого не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, колегія суддів вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що відповідають нормам, які діяли на час звернення позивача за перерахунком пенсії.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів , -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси - залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м.Одеси від 12 липня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя доповідач: Потапчук В.О.

Суддя: Шеметенко Л.П.

Суддя: Семенюк Г.В.