КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/3229/15 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
У Х В А Л А
Іменем України
12 квітня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» до Головного управління Державної казначейської служби в АР Крим, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби в АР Крим (далі - відповідач 1), Державної казначейської служби України (далі - відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо невиконання платіжних доручень № 134 від 10.02.2014 року виконавчого комітету Армянської міської ради в Автономній Республіці Крим про перерахування на користь позивача боргу в сумі 30 000 грн.; зобов'язання відповідачів перерахувати на користь позивача кошти в сумі 30 000 грн.
Київський окружний адміністративний суд своєю постановою від 24 січня 2017 року адміністративний позов задовольнив частково.
До канцелярії суду першої інстанції надійшла заява від Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 810/3229/15, яка обґрунтована тим, що на даний момент ГУ Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим свою діяльність як територіальний орган Державної казначейської служби України не здійснює, і правонаступники цього органу дотепер не визначені.
Київський окружний адміністративний суд своєю ухвалою від 24 січня 2017 року замінив сторону виконавчого провадження ВП № 52778858, а саме - Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим на центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів - Державну казначейську службу України
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач 2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року та постановити нову про відмову в задоволенні заяви Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 810/3229/15. На думку апелянта, зазначену ухвалу суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи, 05.10.2015 року по даній справі була винесена постанова № 810/3229/15, якою позов задоволено частково.
19.01.2016 року ДП «НДПІ містобудування» отримано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим перерахувати на користь ДП «НДПІ містобудування» кошти в сумі 30 000 грн.
Судом встановлено, що на даний момент, ДП «НДПІ містобудування» не має можливості пред'явити виконавчий лист до виконання у зв'язку з тим, що Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим фактично свою діяльність як територіальний орган Державної казначейської служби не здійснює, і правонаступники цього органу дотепер не визначені.
Суд першої інстанції задовольняючи вищевказану заяву, дійшов висновку про можливість здійснити заміну сторони у виконавчому провадженні ВП № 52778858 з Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим на центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів - Державну казначейську службу України.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Законом України «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-XIV) та Положенням про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1280 від 12.10.2011 року (далі-Положення № 1280).
Згідно з вимогами ч. 5 ст. 8 Закону України № 606-ХІV та ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п. 1 Положення № 1280, управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення є територіальними органами Державної казначейської служби України.
Отже, головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим є територіальним органом та підпорядковується Державній казначейській службі України.
Разом з тим, відповідно до пп. 3, 4 п. 5 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 215 від 15 квітня 2015 року, Держказначейство України з метою організації своєї діяльності: організовує планово-фінансову роботу в апараті Казначейства, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку; контролює діяльність територіальних органів Казначейства.
Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує, зокрема, казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку та здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду (п. 4 Положення № 215).
З огляду на викладене та враховуючи той факт, що ГУ Державної казначейської служби в АР Крим станом на день постановлення даної ухвали не функціонує у зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим Російською Федерацією, а на законодавчому рівні питання з цього приводу жодним чином не вирішено та з метою забезпечення реальної можливості виконання судового рішення у справі № 810/3225/15, яке набрало законної сили, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про можливість здійснити заміну сторони у виконавчому проваджені ВП № 52841512 з Головного управління Державної казначейської служби в АР Крим на Державну казначейську службу України.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України - залишити без задоволення.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 12.04.2017 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.