СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2017 р. Справа № 818/391/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/391/17
за позовом ОСОБА_2
до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовом до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (далі - відповідач, ЦНАП у м. Суми), в якому просить зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" перереєструвати ОСОБА_2 та членів його сім'ї із кв. АДРЕСА_2 в кв. АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Виконавчим комітетом Сумської міської Ради народних депутатів 6 травня 1994 року ОСОБА_2 та членам його сім'ї у складі 4 чоловік був виданий службовий ордер за № 841 на право заняття житлового приміщення жилою площею 32.45 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 з тих підстав, що ОСОБА_2 працював слюсарем - сантехніком ВЖРУ №7. З невідомих причин ОСОБА_2 та члени його родини були зареєстровані за адресою АДРЕСА_2, хоча ця адреса не відповідала адресі в ордері та фактичному місцю проживання.
31.01 2017 року, для реєстрації в квартирі АДРЕСА_1, з подальшою метою виключення з числа службових жилих приміщень квартиру АДРЕСА_1 та її приватизації - ОСОБА_2 та члени його сім'ї звернулись до Управління «Центру надання адміністративних послуг у м. Суми», надавши ордер та всі відповідні документи для перереєстрації відповідно до ордеру. Але в реєстрації їм відповідачем було відмовлено. ЦНАП свою відмову обґрунтував посиланням на ст.69 Постанови Ради Міністрів Української PCP від 11.12.1984 року за № 470 «про дійсність ордеру протягом 30 днів», а враховуючи, що ордер на вселення виданий 06.05.1994 року, тобто тридцяти денний термін його сплив, законних підстав для реєстрації (перереєстрації) не має, та порекомендували для набуття права на реєстрацію місця проживання за вказаною адресою звернутись до суду.
На переконання позивача, юридичними підставами для реєстрації ОСОБА_2 та членів його родини в квартирі АДРЕСА_1 є: ордер виданий на жиле приміщення за № 841 на право мешкати ОСОБА_2 зі своєю родиною в квартирі АДРЕСА_1; технічний паспорт, виданий Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради, з якого видно, що, ОСОБА_2 зі своєю родиною фактично мешкає в квартирі АДРЕСА_1 із житловою площею 32.9 кв. м., (із трьох кімнат що відповідає ордеру), поверховий план АДРЕСА_1.
Посилаючись на вище викладені документи та факти, позивач вважає, що він зі своєю родиною має всі законні підстави бути зареєстрованим в квартирі АДРЕСА_1 Суми.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Виконавчим комітетом Сумської міської Ради народних депутатів 6 травня 1994 року ОСОБА_2 та членам його сім'ї у складі 4 чоловік був виданий службовий ордер за № 841 на право заняття житлового приміщення жилою площею 32.45 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 з тих підстав, що ОСОБА_2 працював слюсарем - сантехніком ВЖРУ №7 (а.с. 5).
Згідно довідки Управління ЦНАП у м. Суми від 13.03.2017 № 948/14.03-08 ОСОБА_2 та члени його родини зареєстровані за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 10).
30.01.2017 ОСОБА_2 звернувся до Управління ЦНАП у м. Суми із заявою, в якій просив надати інформацію, чи можливо згідно ордера № 841, виданого 06.05.1994, перереєструвати його та його сім'ю з квартири АДРЕСА_2 на квартиру АДРЕСА_1 (а.с.32). До заяви додав: копію ордера № 841 (а.с.5) та довідку про склад сім'ї (а.с. 10).
Листом від 31.01.2017 № 14.01-18/29 (а.с. 6) ОСОБА_2 надано відповідь, в якій зазначено, що відповідно до ст. 18 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає документи, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. Відповідно до ст. 69 Постанови Ради Міністрів Української PCP від 11.12.1984 № 470 - ордер дійсний протягом 30 днів. З поданих копій документів вбачається, що ордер на вселення видано 06.05.1994 року, тобто тридцяти денний строк його дії вичерпаний, законних підстав для реєстрації місця проживання немає.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України, регулює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон).
Згідно статті 6 Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно, або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово. Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС від 22.11.2012 №1077 (далі-Порядок) визначається процедура реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки необхідних для цього документів.
Відповідно до пункту 2.2. Порядку для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру:
письмову заяву про реєстрацію місця проживання;
документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;
талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;
право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи;
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку;
заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Аналогічні вимоги містить частина 2 статті 6 Закону.
Пунктом 69 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року №470 (надалі - Правила) передбачено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер видається громадянину, на ім'я якого він виписаний, а корінець залишається у виконкомі, що видав ордер. Ордер дійсний протягом 30 днів.
Відповідно до статті 7 Закону, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її законного представника;
- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть;
- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- інших документів, які свідчать про припинення:
- підстав для перебування на території України іноземців та осіб без
- підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
- підстав на право користування житловим приміщенням.
Враховуючи, що позивачем не був наданий ордер, строк пред'явлення якого не вичерпаний, інші додані до заяви про перереєстрацію документи не є документами, які підтверджують право на проживання в житлі, а також позивач своїй заяві просив лише надати інформацію стосовно можливості перереєструватися, суд дійшов висновку, що Управлінням "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради було правомірно відмовлено позивачу у зміні адреси реєстрації, а тому позовні вимоги про зобов'язання перереєструвати ОСОБА_2 та членів його сім'ї із кв. АДРЕСА_2 в кв. АДРЕСА_1, задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 13.04.2017.
Суддя О.А. Прилипчук