СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2017 р. Справа №818/224/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав у судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що ТОВ "Сумитеплоенерго" було подано до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби податкові декларації з податку на прибуток підприємств за 2014, 2015 та 2016 рік, якими визначено суму податкового зобов’язання. Відповідно до абз. 4 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (у редакції від 01.01.2013 р.) платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
На підставі п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України позивачем було сплачено до бюджету за період 2014-2015 роки 5 728 482,00 грн авансових внесків, а саме:
- 4 911 816,00 грн податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2014 рік;
- 816 666,00 грн податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2015 рік.
Сплата підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
Станом на 08.02.2017 р. в картці особового рахунку платника податку за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" обліковується переплата в розмірі 5728482,00 грн.
Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про повернення або перерахування в рахунок інших податкових платежів коштів із загальної суми переплати, однак відповідач повідомив, що повернення/перерахування суми переплати з авансових внесків з податку на прибуток неможливо виконати, посилаючись при цьому щоразу на інші підстави. Зазначає, що такі заяви позивач подавав відповідачу в межах 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, крім того, в заявах наявні посилання про перерахування відповідної суми на поточний рахунок із зазначенням його реквізитів.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Оскільки в деклараціях позивачем визначено суму податку на прибуток за звітний (податковий) період (2014, 2015 рік), враховуючи сплату вказаної суми у вигляді авансових внесків з податку на прибуток протягом 2014-2015 років, що підтверджується відповідними платіжними документами, грошові кошти в розмірі 5 728 482,00 грн є надміру сплаченими грошовими зобов’язаннями, у зв’язку з чим підлягають поверненню в порядку, визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Отже, для повернення надміру сплачених коштів платником податків має бути виконано дві обов’язкові вимоги: 1) відсутність у платника податків податкового боргу; 2) подання таким платником податків заяви про повернення сум грошового зобов'язання.
18.03.2015 р., 09.03.2016 р., 11.04.2016 р., 06.05.2016 р. та 09.06.2016 р. позивачем подавалися до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби заяви про повернення суми надміру сплачених коштів у розмірі 5 728 482,00 грн шляхом перерахування такої суми на поточний рахунок ТОВ "Сумитеплоенерго" в банку.
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Всупереч вказаній нормі відповідач не вчинив дії, спрямовані на повернення позивачу надміру сплачених сум грошових зобов’язань. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та зазначає, що оскільки право на повернення надміру сплачених сум грошових зобов’язань з податку на прибуток виникло у ТОВ "Сумитеплоенерго" на підставі декларацій за 2014 та 2015 рік та заяв про повернення надміру сплачених сум грошових зобов’язань, у позивача є всі підстави для стягнення зайво сплачених коштів у розмірі 5728482,00 грн. Просив позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, зазначив, що відповідно до інтегрованої картки платника по ТОВ "Сумитеплоенерго" по податку на прибуток приватних підприємств станом на 20.03.2017 р. рахується переплата в сумі 5728482,26 грн, яка виникла в результаті сплати підприємством авансових платежів з податку на прибуток.
У відповідь на заяви про повернення або перерахування в рахунок інших податкових платежів коштів із загальної суми переплати позивача повідомлено про неможливість виконати таке повернення/перерахування.
Відповідно до наказу ДФС "Про індикативні показники доходів" від 09.02.2015 р. № 69 Харківське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зобов’язане направляти на погодження висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету до Координаційно-моніторингового департаменту ДФС.
На даний час відповідь від уповноваженого органу ДФС щодо погодження вказаного висновку не надходила.
Враховуючи викладене, Харківське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби не може повернути зайво сплачені позивачем кошти з податку на прибуток, оскільки відсутнє погодження ДФС. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "Сумитеплоенерго" було подано до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби податкові декларації з податку на прибуток підприємств за 2014, 2015 та 2016 рік, якими визначено суму податкового зобов’язання (а.с.10-11,12-13,14-15).
Позивачем було сплачено до бюджету за період 2014-2015 роки 5 728 482,00 грн авансових внесків, а саме 4 911 816,00 грн податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2014 рік та 816 666,00 грн податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2015 рік. Сплата підтверджується платіжними дорученнями (а.с.16-31):
- № 37 від 30.01.2014 на суму 414 243,00 грн;
- № 60 від 28.02.2014 на суму 414 243,00 грн;
- № 678 від 28.03.2014 на суму 408 333,00 грн
- № 1134 від 30.04.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 2033 від 30.05.2014 на суму 198 889,47 грн;
- № 13 від 23.05.2014 на суму 209 443,53 грн;
- № 1940 від 26.06.2014 на суму 208 333,00 грн;
- № 125 від 27.06.2014 на суму 200 000,00 грн;
- № 3250 від 30.07.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 404 від 29.08.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 1091 від 29.09.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 83 від 03.10.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 1861 від 28.11.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 1771 від 29.12.2014 на суму 408 333,00 грн;
- № 4 від 16.01.2015 на суму 408 333,00 грн;
- № 1022 від 26.02.2015 на суму 408 333,00 грн.
Станом на 08.02.2017 р. в картці особового рахунку платника податку за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" обліковується переплата в розмірі 5728482,00 грн.
Листами № 1110 від 18.03.2015 р., № 2116 від 09.06.2015 р., № 967 від 09.03.2016 р., № 1413 від 11.04.2016 р. та № 1706 від 06.05.2016 р. позивач звертався до відповідача із заявами про повернення або перерахування в рахунок інших податкових платежів коштів із загальної суми переплати (а.с.32-36).
Листами від 01.04.2015 р., від 19.06.2015 р., від 23.06.2015 р., від 01.04.2015 р. та від 14.03.2016 р. відповідач повідомив, що повернення/перерахування суми переплати з авансових внесків з податку на прибуток неможливо виконати (а.с.37-43).
Суд вважає, що рішення Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про відмову в поверненні надміру сплачених сум грошового зобов’язання є необґрунтованим з огляду на таке.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 43.1, 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення.
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, підставами для перерахування надмірно сплачених грошових зобов'язань на час звернення з відповідною заявою до контролюючого органу є наявність переплати по податку та відсутність податкового боргу у платника податків, що в даному випадку встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що, у свою чергу, зобов'язує контролюючий орган вжити заходи до прийняття рішення про повернення надмірно сплачених до бюджету коштів.
У даному випадку фактична надмірна сплата позивачем суми податку на прибуток у звітному (податковому) періоді (2014-2015 рік) здійснена у вигляді авансових внесків з податку на прибуток протягом 2014-2015 років, що підтверджується відповідними платіжними документами та не заперечується відповідачем.
Водночас відповідачем не виявлені та не встановлені будь-які дані про невідповідність суми надміру сплаченого грошового зобов’язання з податку на прибуток (яка зазначається у заяві про повернення коштів) сумі, заявленій в податкових деклараціях.
Відтак, платник податків має право на повернення надміру сплаченого грошового зобов’язання з податку на прибуток, яке він фактично сплатив за 2014-2015 роки, а підставою є дані податкових декларацій за звітний податковий період.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, яка полягає у невиконанні вимог ст.43 Податкового кодексу України щодо підготовки та подання до органів Державної казначейської служби висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" надмірно сплачених сум податку на прибуток.
Зобов’язати Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС підготувати та подати до відповідного органу Державної казначейської служби, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" надмірно сплачених сум податку на прибуток у розмірі 5728482 (п’ять мільйонів сімсот двадцять вісім тисяч чотириста вісімдесят дві) грн. 26 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" 3200 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 10 квітня 2017 року.