Справа № 815/639/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Центру військово-музичного мистецтва до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
До Одеського окружного адміністративного суду 02.02.2017 року надійшов адміністративний позов Центру військово-музичного мистецтва до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області № НОМЕР_1 від 08.08.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким зобовязано Центр військово-музичного мистецтва сплатити штраф у розмірі 66748,22 грн. та пеню у розмірі 31034,37 грн.
Ухвалою суду від 06 лютого 2017 року суддею Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М. відкрито провадження у справі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
Листом вих. №198 від 03.03.2016 року позивач звернувся до відповідача з метою проведення звірки по сплаті податків та зборів за 2015 рік. Під час перевірки було виявлено, що на рахунку відповідача для зарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, утриманого з працівників, утворилася недоїмка, а на рахунку, призначеному для зарахування ЄВСС, утриманого грошового забезпечення військовослужбовців, у звязку із помилковим зарахуванням на даний рахунок ЄВСС, утриманого із заробітної плати працівників, утворився надлишок коштів. З метою проведення коригування проведених розрахунків Центр військово-музичного мистецтва звернувся до ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з листом за вих. №210 від 21.04.2016 року, в якому просив здійснити перерозподіл коштів у сумі 250968,19 грн. з рахунку, призначеного для зарахування ЄВСС, утриманого грошового забезпечення військовослужбовців на рахунок, призначений для зарахування ЄВСС, утриманого із заробітної плати працівників, як таких, що перераховані помилково. На підставі даного листа 17.05.2016 року відповідачем проведено перерозподіл коштів у сумі 250969,19 грн. із зарахуванням їх на відповідний рахунок. 03.08.2016 року ДПІ Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області на адресу позивача надіслала лист №17460/10/15-53-17-00 та 19.08.2016 року лист №18689/10/15-53-17-00 в яких зазначалось, що станом на 01.06.2016 року та на 11.08.2016 року, відповідно, за позивачем податковий орг по ЄВСС відсутній. Позивач зазначає, що у платіжних документах хоч і зазначено було кредитний рахунок для зарахування ЄВСС, утриманого з грошового забезпечення військовослужбовців, однак у призначенні платежу зазначено: «Сплата єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування утриманого із заробітної плати». 15.09.2016 року на адресу позивача від ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області надійшло рішення №0030671304 від 08.08.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким зобовязано Центр військово-музичного мистецтва сплатити штраф у розмірі 66748,22 грн. та пеню у розмірі 31034,37 грн.
З урахування вищевикладеного, та з посиланням на положення ч.13 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», позивач зазначає, що оскаржуване рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, у яких зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У судове засідання представник позивача не зявився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи, надав до суду заяву про розгляд справи без участі Центру військово-музичного мистецтва.
У звязку із вищевикладеним, з урахуванням думки представника відповідача, зважаючи, що у суду відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, оскільки позивач - Центр військово-музичного мистецтва належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи у судове засідання не зявився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності позивача, керуючись положенням ч.6 ст. 128 КАС України суд прийняв рішення продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, ознайомившись з запереченнями та поясненнями відповідача, зясувавши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) №27/15 позивача Центру військово-музичного мистецтва (ідентифікаційний код 26614142 зареєстровано 30.09.2014 року (а.с.86).
Центр військово-музичного мистецтва перебуває на обліку в ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області, що не заперечується сторонами.
Відповідно абз. 7 п. 1 ч. 1ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Центр військово-музичного мистецтва є страхувальником та платником єдиного внеску.
10 березня 2016 року листом №198 Центр військово-музичного мистецтва звернувся до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області, у якому просив провести звірку з позивачем та надати акт звірки по податкам та зборам за 2015 рік (а.с.8).
10 березня 2016 року відповідачем складено акт №98-07 про проведення звірення розрахунків за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року по Єдиному внеску, нарахованому на суми грошового забезпечення військовослужбовців (а.с.9) згідно якого на рахунку позивача по даному податку облікується позитивне сальдо станом на 31.12.2015 року у розмірі 374725,50 грн.
В свою чергу згідно акту №104-07 від 10.03.2016 року про проведення звірення розрахунків за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року по Єдиному внеску, нарахованому роботодавцем на суми: заробітної плати, винагороди за договорами, ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності облікується відємне сальдо розрахунків (без урахування пені) станом на 31.12.2015 року у розмірі 130589,75 грн.
21 квітня 2016 року листом №210 Центр військово-музичного мистецтва на адресу ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області направив лист у якому у звязку із помилковим перерахуванням коштів у сумі 250969,19 грн. за утримання та нарахування єдиного соціального внеску Центром віськово-музичного мистецтва, які здійснювались на рахунок 37190202011553, утриманого та нарахованого ЄСВ військовослужбовців, а не на рахунок 3719120010111554, утриманого та нарахованого ЄСВ працівників позивач просив здійснити перерозподіл коштів у сумі 250968,19 грн. з рахунку, призначеного для зарахування ЄВСС, утриманого грошового забезпечення військовослужбовців на рахунок, призначений для зарахування ЄВСС, утриманого із заробітної плати працівників (а.с.11).
На підтвердження викладених у листі обставин, позивачем направлено на адресу відповідача та надано до суду платіжні доручення (а.с.22-39) про сплату коштів на рахунок 37190202011553 із зазначенням призначення платежу: «*;101;26614142;КПКВ2101020 КЕКВ2111 Спл.єдин.внес.назаг.обов.держ.стр.утр із з/пл…» та виписку по рахунку 90754005090251 (а.с.20-21).
З наявної в матеріалах справи копії платіжного доручення від 17.05.2016 року №487, суд встановлено, що згідно висновку №907-07 від 16.05.3016 року відповідачем було перераховано помилково сплачені кошти по ЄСВ Центру військово-музичного мистецтва з рахунку 37190202011553 на рахунок 37191201011553у розмірі 250969,19 грн. (а.с.12).
Листом №533 від 30.06.2016 року позивач звернувся до відповідача з проханням надати довідку про наявність або відсутність заборгованості по Єдиному соціальному внеску Центру військо-музичного мистецтва, за період з 01.10.2015 року по 01.06.2016 року (а.с.13).
У відповідь на вищевказаний лист №553, відповідач на адресу позивача направив лист №17460/10/15-53-17-00 від 03.08.2016 року та лист №18689/10/15-53-17-00 від 19.09.2016 року в яких зазначалось, що станом на 01.06.2016 року та на 11.08.2016 року, відповідно, за Центром військово-музичного мистецтва податковий борг по Єдиному соціальному внеску відсутній (а.с.12-13).
08 серпня 2016 року ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення №0030671304 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с.16), яким на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст. 32 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування відповідач вирішив застосувати до Центру військово-музичного мистецтва штраф у розмірі 66748,22 грн. (20% з 01.01.2015) та нарахувати пеню у розмірі 31034,37 грн. (0,1% суми недоїмки) за період з 21.11.2015 року до 17.05.2016 року.
05 грудня 2016 року листом №1889 Центр військово-музичного мистецтва звернувся до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області, в якому просив провести звірку з позивачем та надати акт звірки по податкам та зборам за період з 01.01.2016 року по 30.11.2016 року (а.с.17).
13 грудня 2016 року відповідачем складено акт №3685-07 про проведення звірення розрахунків за період з 01.01.2016 року по 30.11.2016 року по Єдиному внеску, нарахованому на суми грошового забезпечення військовослужбовців (а.с.19) згідно якого на рахунку позивача по даному податку облікується позитивне сальдо станом на 01.11.2016 року у розмірі 102383,42 грн.
В свою чергу згідно акту №3592-07 від 05.12.2016 року про проведення звірення розрахунків за період з 01.01.2016 року по 30.11.2016 року по Єдиному внеску, нарахованому роботодавцем на суми: заробітної плати, винагороди за договорами, ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності облікується відємне сальдо розрахунків (без урахування пені) станом на 30.11.2016 року у розмірі 60426,54 грн. (а.с.18).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-V (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів (підпункт 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абзацу першого ч. 8, п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
З 11 серпня 2013 року набрали чинності положення ч. 5, ч. 7 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до яких сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (абз.1 ч.10 ст.9 Закону № 2464).
Частиною 7 ст. 9 зазначеного Закону встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
У відповідності до положень ч.ч. 6 і 10 ст. 9 Закону № 2464 (в редакції Закону України від 04.07.2013 № 406-VI), для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вказана норма щодо своєчасності сплати єдиного внеску передбачена також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі Інструкція № 449).
Так, в розділі IV пункту 2 Інструкції № 449 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Відповідно до ч.1 ст.43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
За змістом ст.45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів та інших доходів відповідно до законодавства.
Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Крім цього, пунктом 22.4 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 року № 2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним для платника з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Отже, згідно із наведеними нормами чинного законодавства України, своєчасна сплата єдиного внеску - це внесення платниками відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
З наданих до суду доказів, судом встановлено, що позивачем сплата єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування було здійснено на рахунок 37190202011553 замість вірного рахунку 37190202011553. Разом з цим, за заявою Центру військово-музичного мистецтва суми сплаченого внеску у розмірі 250969,19 грн. з рахунку 37190202011553 на рахунок 17191201011552.
У рішенні Верховного Суду України від 16.06.2015 року у справі №21-377а15 колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 податкового кодексу України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області № НОМЕР_1 від 08.08.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким зобовязано Центр військово-музичного мистецтва сплатити штраф у розмірі 66748,22 грн. та пеню у розмірі 31034,37 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Частиною 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» визначив, що «адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».
В той же час, податковим органом під час розгляду адміністративної справи не наведено об'єктивних доводів щодо наявності в діях позивача ознак неправомірності, не надано доказів узгодженості дій позивача з недобросовісними платниками податків з метою незаконного отримання податкової вигоди, як і не доведено правомірності оскаржуваного рішення.
За вказаних обставин, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги Центру військово-музичного мистецтва є обґрунтованими та доведеними, а отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративного позову Центру військово-музичного мистецтва задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області № НОМЕР_1 від 08.08.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким зобовязано Центр військово-музичного мистецтва сплатити штраф у розмірі 66748,22 грн. та пеню у розмірі 31034,37 грн.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів статті 94 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Корой