Ухвала суду № 65966112, 12.04.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
805/130/17-а
Номер документу
65966112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Волгіна Н.П.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 року справа №805/130/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.

Суддів: Гайдара А.В.

ОСОБА_2

Секретаря судового засідання: Борисова А.А.,

Представників:

позивача - не зявився,

відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» Регіональної філії «Донецька залізниця» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року по справі № 805/130/17-а за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства Укрзалізниця в особі Структурного підрозділу «Слов'янська дистанційна колія» Регіональної філії «Донецька залізниця» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

03 січня 2017 року Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі позивач, ГУ держпраці) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Структурного підрозділу «Словянська дистанційна колія» Регіональної філії «Донецька залізниця» (далі відповідач) в якому (з урахуванням уточнень) просив суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення робіт структурного підрозділу «Словянська дистанційна колія» Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», а саме: технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальних, газополумяних робіт (том 1 арк. справи 4-8, 174).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року вказаний адміністративний позов задоволено, застосовано до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Структурного підрозділу «Словянська дистанційна колія» Регіональної філії «Донецька залізниця» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення ведення робіт структурного підрозділу «Словянська дистанційна колія» Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» шляхом повного зупинення виконання робіт з підвищеною небезпекою та експлуатації обладнання з підвищеною небезпекою, а саме: технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальних, газополумяних робіт (том 3 арк. справи 6-11).

Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу (том 3 арк. справи 17-20), в доводах якої зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки керівництвом «Словянської дистанції колії» докладаються максимум зусиль на усунення виявлених позивачем порушень, а саме: наказом начальника дистанційної колії № 842-1.7/ПЧ-22 від 21 листопада 2016 року було заборонено експлуатацію обєктів підвищеної небезпеки на підприємстві на термін до отримання відповідних дозволів; продовжуються вчинятись дії щодо укладання (та узгодження) договорів з Державним підприємством «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» на виконання робіт з проведення позачергового повного технічного огляду обєктів підвищеної небезпеки та з ДП «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» на проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки з метою подальшого отримання дозволів органів Держпраці, а тому оскільки апелянт робить усе залежне від нього для усунення порушень, то на підставі ч. 18 статті 21 ЗУ «Про охорону праці» він фактично звільняється від відповідальності, оскільки роботодавець приступив протягом 1-го місяця до їх усунення (том 3 арк. справи 17-20).

Представник позивача надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі. Представник апелянта у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Головне управління Держпраці у Донецькій області є юридичною особою, зареєстроване за кодом ЄДРПОУ 39790445, місцезнаходження - 85302, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Прокоф'єва, будинок 82, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщеному на сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815), місцезнаходження: 03680, м. Київ, вулиця Тверська, будинок 5, є правонаступником Державного підприємства «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01074957).

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 735 затверджено Статут Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», відповідно до п. 2 якого вказане товариство є правонаступником усіх прав і обовязків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. Регіональна філія «Донецька залізниця» є структурним підрозділом відповідача (код ЄДРПОУ ВП: 40150216), місцезнаходження: 84400, Донецька область, місто Лиман, вулиця Привокзальна, будинок 22.

Відповідно до п.п. 1.2, 1.7, 1.9 Положення «Про структурний підрозділ «Словянська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (том 1 арк. справи 142-150), затвердженого наказом начальника Регіональної філії від 13 липня 2016 року № 511-Н (том 1 арк. справи 139-141) «Словянська дистанція колії» є структурним підрозділом Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» без статусу юридичної особи, код ЄДРПОУ ВП: 40150216/767, місцезнаходження: 84109, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Комяхова, будинок 42а.

Відповідно до п. 2.2.1 зазначеного Положення до основних напрямів «Словянської дистанції колії» відноситься здійснення заходів щодо забезпечення безпеки руху поїздів, охорони праці працівників дистанції, безпеки життя та здоровя громадян, які користуються послугами залізничного транспорту. Зміст дій, обовязків та повноважень відповідача щодо утримання колій врегульовано Інструкцією з улаштування та утримання колії залізниць України, затвердженої наказом Укрзалізниці від 1 березня 2012 року № 072-Ц (арк. справи 155-165).

Як вбачається з матеріалів даної адміністративної справи, «Словянською дистанцією колії» здійснюються роботи, віднесені до переліку робіт підвищеної небезпеки (згідно Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (том 2 арк. справи 204-210), а саме: технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; зберігання балонів із стисненим газом (кисень); зварювальні, газополумяні роботи; а також використовується устаткування підвищеної небезпеки (крани автомобільні, крано-маніпуляторні устаткування, крани консольні, повітрозбірники, трактора колісні та гусеничні, екскаватор, причепи тракторні бортові та самоскиди) (том 1 арк. справи 200-203).

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції та не є спірним між сторонами, 23 серпня 2016 року в структурному підрозділі «Словянська дистанція колії» Регіональної філії «Донецької залізниці» трапився нещасний випадок на виробництві з працівником колії (заступником начальника, виконуючим обовязки начальника колії), який був травмований під час руху поїзду, про що був складений відповідний акт за формою Н-1 (том 1 арк. справи 114-124) та проведено спеціальне розслідування зі складанням акту за формою Н-5 (том 1 арк. справи 125-138).

23 серпня 2016 року начальник «Словянської дистанції колії» звернувся з листом до начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області з проханням проведення позапланової перевірки у звязку із травмуванням працівника колії (том 1 арк. справи 198).

На підставі наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 29 серпня 2016 року № 929 (том 1 арк. справи 12) та направлення на перевірку № 5.1/634 від 29 серпня 2016 року (том 1 арк. справи 18, 199) головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та звязку ОСОБА_4 07 вересня 2016 року проведено позапланову перевірку структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатом якої 07 вересня 2016 року складено акт перевірки № 05.1-3/7 (том 1 арк. справи 15-18).

З описової частини наведеного акту вбачається, що під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки були виявлені 8 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (том 1 друга сторінка арк. справи 17), з яких 1 визначене як таке, що створює загрозу життю людей, а саме - не отримання дозволу органів Держпраці на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою (1. технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 2 Додатка до Порядку..., а саме: - посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (п. 17 Додатку 3 до Порядку...); - вантажопідіймальних кранів (п. 19 Додатка 3 до Порядку...); - технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці (п. 20 Додатка 3 до Порядку...); 2. зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом (п. 11 Додатка 2 до Порядку...); 3. зварювальних, газополум'яних робіт (п. 23 Додатка 2 до Порядку...) - що є порушенням вимог ст. 21 Закону України Про охорону праці № 2694 та постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.

Акт позапланової перевірки № 05.1-3/9 підписаний всіма особами, які були присутні під час її проведення, без зауважень (том 1 арк. справи 18). Примірник акту отриманий 07 вересня 2016 року начальником «Словянської дистанції колії» ОСОБА_3 (том 1 арк. справи 18).

07 вересня 2016 року позивачем винесений припис № 05.1-3/7 про усунення виявлених під час перевірки порушень (в тому числі порушення в частині відсутності дозволу на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою) до 10 жовтня 2016 року, який отриманий начальником «Словянської дистанції колії» у той же день (том 1 арк. справи 102-103).

17 жовтня 2016 року начальником «Словянської дистанції колії» прийнятий наказ про заборону роботи автокрану КС-4561, компресора в ремонтному відділі гаражів автотранспорту (обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки (том 1 арк. справи 213), та на адресу позивача був направлений звіт про часткове усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки, в якому зазначено, що всі порушення крім порушення щодо отримання дозволів та щодо навчання та перевірки знань працівників колії, усунуті (том 1 арк. справи 197).

17 листопада 2016 року керівник «Словянської дистанції колії» звернувся з листом до позивача з проханням продовжити термін усунення порушень щодо отримання дозволів та щодо навчання та перевірки знань працівників колії, виявлених під час проведення перевірки. Також у листі знов було зазначено, що інші порушення вже усунуті (том 1 арк. справи 195).

18 листопада 2016 року начальником «Словянської дистанції колії» винесені приписи (27) щодо заборони експлуатації (виконання робіт) підвищеної небезпеки (том 1 арк. справи 214-240).

21 листопада 2016 року начальником «Словянської дистанції колії» прийнято наказ № 842-1.7/ПЧ-22 про заборону експлуатації обєктів підвищеної небезпеки на колії та про організацію роботи з отримання відповідних дозволів органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію обєктів підвищеної небезпеки (том 1 арк. справи 188-189, 211-212).

Враховуючи встановлені під час перевірки обставини, зокрема, встановлення факту виконання «Словянською дистанцією колії» робіт підвищеної небезпеки та використання обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки, позивач 22 вересня 2016 року (том 1 арк. справи 245-246), а потім (повторно) - 26 грудня 2016 року (том 1 арк. справи 4-8, 22) звернувся із позовом до суду.

Колегія суддів звертає увагу, що як станом на час судового розгляду справи у суді першої так і у суді апеляційної інстанції відповідачем не отримано дозволів на виконання «Словянською дистанцією колії» робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

При цьому подання апеляційної скарги обумовлено тим, що апелянт намагається усунути встановлені відповідачем порушення, а саме отримати дозволи на виконання робіт, проте без відповідного фінансування це неможливо здійснити, на підтвердження чого в судовому засіданні представник апелянта надав суду відповідні документальні докази.

Колегія суддів зазначає, що основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі - Закон № 2694), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.

Права працівників на охорону праці під час роботи визначені ст. 6 Закону № 2964, згідно із ч. 1 якої умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877, Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності).

Згідно з п. 2.26. Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

При цьому відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закон України «Про охорону праці» визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва субєкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Таким чином, відповідач (як роботодавець) зобовязаний мати дозвіл для свого структурного підрозділу (Словянської дистанції колії) на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, невиконання чого є порушенням вимог ч. 3 ст. 21 Закону № 1107.

Враховуючи встановлені судом обставини, беручи до уваги, що станом на час розгляду справи необхідні дозволи відповідачем не отримані, суд погоджується з рішенням суду першої інстанції про задоволення позовних вимог шляхом повного зупинення ведення робіт структурного підрозділу «Словянська дистанційна колія» Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з підвищеною небезпекою та експлуатації обладнання з підвищеною

небезпекою, а саме: технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальних, газополумяних робіт.

При цьому суд звертає увагу, що за умови усунення порушень, визначених відповідачем у приписі, а саме, отриманням наведених дозволів на виконання робіт, останній має право звернутись до позивача з відповідним повідомленням, за результатами чого у відповідності до вимог Порядку № 877 позивач має право перевірити виконання відповідачем вимог припису та прийняти рішення про поновлення зупинених робіт (виробництва).

До того ж суд звертає увагу, що відповідно до пункту 12 статті 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

З урахуванням викладеного судом першої інстанції постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, а отже наявні підстави у відповідності до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» Регіональної філії «Донецька залізниця» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року по справі № 805/130/17-а, - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року по справі № 805/130/17-а, - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Ухвала у повному обсязі складена 13 квітня 2017 року.

Головуючий суддя: Васильєва І.А.

Судді: Гайдар А.В.

ОСОБА_2