Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 квітня 2017 р. № 820/574/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Старосєльцевої О.В., судді: Тітова О.М.. ОСОБА_1,
при секретарі судового засідання Цабеки К.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Базаліївський колос" до Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій незаконними, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма "Базаліївський колос", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртансбезпеки у Харківській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту АХ №0200106 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параментів від 06.01.2017 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що оскаржуваний розрахунок є неправомірним, оскільки складений на підставі акту АХ № 0200106, який частково не відповідає дійсності, а саме, у п. 7 не вірно зазначено маршрут руху із зазначенням відстані дорогами загального користування, що призвело до неправильного розрахунку розміру плати за проїзд. Крім того, позивач зазначив, що не вважає автомобіль НОМЕР_1 великоваговим. Тому просив суд позов задовольнити.
До судового засідання позивач не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час, місце розгляду справи, надав до суду надав клопотання про розгляд справи за його відстуності.
Представник відповідача проти позову заперечував, в обгрунтування зазначив, що співробітники Управління Управління Укртрансбезпеки діяли відповідно до Закону України "Про дорожній рух" та Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015року. Тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Оскільки визначене ч.1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обовязковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, а також подане позивачем клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, дійшов висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Також статтею 48 цього Закону встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) ( далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно п.п. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Відповідно до п.п. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі - Порядок)
Пунктом 3 Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно ч. 3 п. 2 вищезазначеного Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22,5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно п 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - поні;.: 44 г, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т). навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі -18 т. строєні - 24 м або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.).
Згідно Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі). (далі Порядок №1567).
Відповідно п.13-14 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Суд зазначає, що наказом від 30.12.2016 року № 1005 Державної служби України з безпеки на транспорті "Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Укртрансбезпеки затверджено Графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки" у період з 02.01.2017 по 08.01.2017 року, згідно з яким Управління Укртрансбезпеки у харківській області проводить перевірку з 02.01.2017 року по 08.01.2017 року на а/д М-03 "Київ-Харків-Довжанський" 471 км., пост ДПС ГУНП в Харківській області "Пісочин".
Управлінням Укратрансбезпеки у Харківській області затверджено Графік роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на мережі доріг загального користування Харківської області на січень 2017 року.
Крім того 03.01.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області було видано направлення № 024455 від 03.01.2017 року посадовим особам ОСОБА_2 старшому державному інспектору відділу державного контролю та нагляду за безпекою на наземному транспорті та ОСОБА_3 старшому державному інспектору відділу державного контролю та нагляду за безпекою на залізничному транспорті для проведення рейдової перевірки суб'єктів господарювання всіх форм власності, громадян водіїв щодо дотримання вимог законодавства на ділянках доріг: пост ДПС ГУНП в Харківській області «ХТЗ» 516км а/д М-03 "Київ - Харків Довжанський", пост ДПС ГУНП в Харківській області «Пісочин» 471 км, а/д М-03 "Київ - Харків - Довжанський" , пост ДПС ГУНП в Харківській області «Кемпінг» 19 км, а/д М-18 "Харків-Сімферополь-Алушта - Ялта" .
Із матеріалів справи судом встановлено, що 06.01.2017 року при проведенні рейдової перевірки, місце проведення перевірки а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський км.471 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було проведено зважування автомобіля (тягача) марки МАЗ модель 551605-271 д.р.н. АХ1594ЕЕ, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю агрофірмі "Базаліївський колос" , за кермом якого перебував ОСОБА_4 - водій Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Базаліївський колос".
Результат зважування був зафіксований в акті №0200106 від 06.01.2017 року.
На підставі акту №0200106 від 06.01.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області складено: розрахунок № 200106 від 06.01.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з зазначенням перевищення нормативів: протяжність маршруту - 250 км, навантаження на осі: п.2.2.1. здвоєна, т - 24,75 , параметри на які нараховується плата за проїзд - 8,75, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів, євро/км 1,32, яким зобов'язано позивача здійснити плату (переведення в гривні відповідно до курсу обміну НБУ) за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи на суму1650 євро та довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.01.2017 року.
Зі змісту акту перевірки судом встановлено, що позивач здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
06.01.2017 року контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, у пункті габаритно-вагового контролю на 471 км а/д М-03 «Київ - Харків - Довжанський» проведено зважування транспортного засобу марки МАЗ 551605-271, номерний знак НОМЕР_2, що належить Позивачу.
Дана обставина підтверджується роздруківкою (чеком №06770 від 06.01.2017), який ваговий комплекс формує і видає автоматично, що унеможливлює втручання особи в результати зважування.
Після проходження габаритно-вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було встановлено, що навантаження на здвоєну ось перевищує нормативно-встановлені параметри, а саме: 24,750 т замість встановлених 16 т. Враховуючи, що законодавчовстановлена похибка становить 2 %, то транспортний засіб необхідно вважати невеликоваговим лише при навантаженні на одиночну вісь 16,320 т.
Отже, твердження позивача про те, що автомобіль не є великоваговим, не підтверджено матеріалами справи.
Відповідно п.п. 5 пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 N 1007/1207 Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 р. за N 215/24992 , зазначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю:
11= (Рзм + Рнв +Рг) х В х К, де
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км. проїзду;
В - відстань перевезення, км.;
Пунктом 31-1 Порядку визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру (К): до 10 відсотків -у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п ятикратному розмірі.
Розрахунок плати за проїзд від 06.01.2017 виконаний відповідно до формули за наступними параметрами:
П= (Рзм + Рнв + Рг) х В х К (п. 31-1) де:
Рзм - 0 (загальна маса транспортного засобу не перевищує нормативно- встановлену);
Рнв - 1,32 (перевищення становить 54,69 %);
Рг - 0 (габарити не перевищують нормативно-встановлені);
В - пройдена відстань 250 км;
К у пятикратному розмірі, (перевищення понад 40 відсотків).
П= (0 + 1,32 + 0) * 250 * 5 = 1650 Євро.
Отже, враховуючи вищенаведене, позивачем не доведено факту неправильного нарахування контролюючим органом суми розрахунку плати за проїзд від 06.01.2017 року.
Що стосується посилання позивача щодо невірного зазначення маршруту руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.24 Порядку після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Тобто, суд зазначає, що лише чек повторного зважування є належним та допустимим доказом приведення вагових параметрів транспортного засобу позивача у відповідність встановленим нормам.
Оскільки, транспортний засіб на повторний габаритний-ваговий контроль не спрямовувався та позивачем не надано до суду докази приведення у відповідність вагових параметрів, то суд доходить висновку, що контролюючим органом правомірно було визначено відстань маршруту рухутранспортного засобу з пункту завантаження до пункту розвантаження, що складає 250 км.
Крім того, позивачем зазначено, що ним було перевантажено частину вантажу на інший транспортний засіб, який прибув за його дорученням, на підтвердження даного факту зобов'язався надати до суду відповідні докази.
Однак, суд зазначає, що позивачем не було надано до суду жодних доказів на підтвердження даних обставин.
Щодо посилання позивача на проведення контролюючим органом вагових замірів приладом на який відсутні документи про підтвердження відповідної якості, то суд зазначає наступне.
Згідно п.п.12-13 Порядку вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Судом встановлено, що проведення вагових замірів проводилось вагами пересувними автомобільними типу СНЕКLODE FREEWEIGH, заводський № 008231, виробник "CENTRAL WEIGHING", Англія, на який є: Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №34-00/3883, чинне до 28.07.2017 року, виданого Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки типу СНЕКLODE FREEWEIGH, заводський № 008231, відповідає вимогам ГОСТ 29329-92 "ОСОБА_2 для статического взвешивания. Общие техническте требования", характеристики кожної платформи: НмГЗ -5 - 500 кг.. НГЗ - 15000 кг., d=е=50 кг., клас звичайний; Сертифікат затвердженого типу засобів вимірювальної техніки №UA-VI/1-2195-2007.
За наведених обставин та правових норм, суд вважає, що відповідач діяв у межах та у спосіб, що визначений чинним законодавством, а, отже, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Базаліївський колос" задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають залишенню без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Базаліївський колос" до Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту АХ №0200106 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 06.01.2017 року відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 12 квітня 2017 року.
Головуючий суддя Старосєльцева О.В.
судді Тітов О.М.
ОСОБА_1