КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2017 року № 810/614/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
7 лютого 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області (далі - відповідач 1), Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 2), про:
-зобовязання відповідача 1 оформити та направити подання до відповідача 2 для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії;
-зобовязання відповідача 2 розглянути подання та прийняти рішення про надання позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с. 2-5).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Зазначив, що він звертався до відповідача 2 з заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, проте, жодного рішення за результатами її розгляду не отримував. ОСОБА_1 7 червня 2016 р. отримав лист відповідача 1 про непідтвердження факту проживання позивача у зоні відселення не менше трьох років. Вважає такі дії відповідачів протиправними, оскільки факт проживання позивача у зоні відселення підтверджується довідкою Обуховицької сільської ради від 10 червня 2016 р. № 1052.
Відповідач 1 позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що позивач звернувся до відповідача 1 з заявою про видачу посвідчення та оформлення подання до відповідача 2 для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Однак, при розгляді поданих позивачем документів було встановлено, що подані позивачем документи містять розбіжності, а саме, термін проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не відповідає терміну, вказаному у довідці виконкому Обуховицької сільської ради від 10 серпня 2016 р. № 1052. Вважає, що у відповідача 1 відсутні підстави для оформлення подання до відповідача 2 про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с. 68-69).
Відповідач 2 позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на те, що до відповідача не надходила заява позивача про надання йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Крім того, від відповідача 1 не надходило і подання стосовно позивача. Отже, відповідач 2 не відмовляв позивачу у розгляді зазначеного подання (а.с. 70-71).
6 квітня 2017 р. до суд надійшло клопотання від позивача про розгляд справи за його відсутності (а.с. 42).
У судовому засіданні 6 квітня 2017 р. представники відповідача проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечували.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
Позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення від 15 серпня 1994 р. № 222053 (а.с. 7).
17 листопада 2015 р. йому було встановлено ІІІ групу інвалідності, причиною якої є захворювання, повязане із впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 30 жовтня 2015 р. № 4753 (а.с. 89).
10 березня 2016 р. позивач звернувся до відповідача 2 із заявою про видачу йому посвідчення потерпілого І категорії серії А (а.с. 46).
12 квітня 2016 р. позивач звернувся до відповідача 1 з заявою, у якій просив прийняти документи на підтвердження 3 категорії потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 45).
21 червня 2016 р. відповідач 2 листом № 05-59-1185 відмовив позивачу у видачі посвідчення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії у звязку з тим, що при розгляді поданих позивачем документів, зокрема, довідки № 22441, встановлено, що вона видана безпідставно, а термін проживання позивача території забрудненої зони не відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 64-65).
У звязку з тим, що позивач бажає отримати посвідчення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, ним було подано даний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (у редакції, яка діяла на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1 названого Закону він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розвязання повязаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розвязання повязаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Як убачається з п. 3 ч. 1 ст. 11 названого Закону, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до вимог ч. 4 ст.15 названого Закону видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Як убачається з ч. 1 ст. 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 65 Закону № 796-XII видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 65 названого Закону посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
І. Стосовно позовних вимог в частині зобовязання відповідача 1 оформити та направити подання до відповідача 2 для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії, судом встановлено таке.
12 квітня 2016 р. позивач звернувся до відповідача 1 з заявою, у якій просив прийняти документи на підтвердження 3 категорії потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 45).
До названої заяви позивачем було долучено, зокрема, копії:
-посвідчення 3 категорії;
-довідки про місце проживання;
-корінця ордера;
-трудової книжки;
-довідки до акту огляду МСЕК;
-експертного висновку;
-паспорту;
-військового квитка;
-трудової книжки матері;
-свідоцтва про освіту;
-свідоцтва про народження (а.с. 45).
Як вже зазначалося, вимогами ч. 3 ст. 15 Закону № 796-XII передбачено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до вимог п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 54 (далі - Порядок) посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів, зокрема, особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 р. прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 5).
Наведене свідчить, що підставою для видачі посвідчення є довідка органів місцевого самоврядування встановленого зразка.
Позивач же просить суд зобовязати відповідача 1 оформити та направити до відповідача 2 подання для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії на підставі довідки виконкому Обуховицької сільської ради від 10 серпня 2016 р. № 1052.
Як убачається з наданої довідки, у ній зазначено, що позивач у період з 1 квітня 1989 р. по 10 червня 1991 р. та з 1 лютого 1992 р. по 31 травня 1993 р. проживав без реєстрації у с. Станишівка Іванківського району (а.с. 6).
Наведене свідчить, що ця довідка видана неповноважною особою та не відповідає вимогам щодо форми та змісту, встановленим п. 10 Порядку.
Крім того, позивачем до відповідача 1 були надані копії військового квитка серія УН № 0785637 та трудової книжки БТ-ІІ № 4157217.
Як убачається з військового квитка позивача серія УН № 0785637, позивач у 1991 р. закінчив Катюжанське СПТУ (а.с. 60).
До того ж як убачається з копії трудової книжки БТ-ІІ № 4157217:
-у період з 3 грудня 1990 р. по 4 червня 1991 р. позивач працював у Димерському лісхозі, та був звільнений у звязку з призивом в армію (а.с. 51);
-у період з 18 червня 1992 р. по 15 липня 1993 р. працював у Руднянському лісництві (а.с. 54-55).
Наведене свідчить, що позивач у період з 1 квітня 1989 р. по 10 червня 1991 р. та з 1 лютого 1992 р. по 31 травня 1993 р. навчався та працював поза межами с. Станишівка Іванківського району.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що у відповідача 1 були відсутні підстави для оформлення та направлення до відповідача 2 подання для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії.
Крім того, при вирішенні справи судом враховано, що позивачем не оскаржуються дії відповідача 1 щодо відсутності рішення за результатами розгляду його заяви від 12 квітня 2016 р.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобовязання відповідача 1 оформити та направити подання до відповідача 2 для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії, є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
ІІ. Стосовно позовних вимог в частині зобовязання відповідача 2 розглянути подання та прийняти рішення про надання позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, судом встановлено таке.
Позовні вимоги в цій частині є похідними від позовних вимог про зобовязання відповідача 1 оформити та направити подання до відповідача 2 для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії, у задоволенні яких судом відмовлено.
Крім того, при вирішенні справи судом також враховано, що позивач до відповідача 2 із заявою про надання йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, не звертався.
Як вже зазначалося, 10 березня 2016 р. позивач звернувся до відповідача 2 із заявою про видачу йому посвідчення потерпілого І категорії серії А (а.с. 46).
З метою перевірки поданих позивачем документів, відповідачем 2 було направлено до Іванківської районної державної адміністрації Київської області запит про правомірність видачі позивачу довідки від 26 грудня 1993 р. № 22441, яка слугувала підставою для видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії № серія Б № 222053 (а.с. 67).
Як убачається з листа Іванківської районної державної адміністрації Київської області від 7 червня 2016 р. № 07-17-2806, довідка від 26 грудня 1993 р. № 22441 позивачу була видана безпідставно, «управління не підтверджує проживання ОСОБА_1 станом на 01.01.1993р. на території гарантованого добровільного відселення не менше трьох років» (а.с. 66).
За таких обставин 21 червня 2016 р. відповідач 2 листом № 05-59-1185 відмовив позивачу у видачі посвідчення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії у звязку з тим, що при розгляді поданих позивачем документів, зокрема, довідки № 22441, встановлено, що вона видана безпідставно, а термін проживання позивача території забрудненої зони не відповідає вимогам, встановленим чинним законодавством (а.с. 64-65).
Крім того, у названому листі зазначалося, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії позивачу було видано безпідставно.
Проте, позивачем такі дії відповідача 2 в межах даної адміністративної справи не оскаржуються.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.