УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2017 р.Справа № 642/537/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Курило Л.В.,
Суддів: Катунова В.В. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 20.02.2017р. по справі № 642/537/17
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Харківського обласного військового комісаріату
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2017 р. ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2, позивач) звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просив суд:
- визнати бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо реалізації права на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не перерахунку пенсії позивачу з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008 р. №377 з 01.09.2008 р. та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 з 01.01.2014 р. протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_2 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно з наказом Міноборони від 27.07.2008 р. № 377 та наказом Міноборони від 27.11.2013 р. № 814;
- після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію розмір якої обчислений 53 % з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р.;
- подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_2 скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 - з 01.09.2008 р. та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 - з 01.01.2014 р.;
- подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 20.02.2017 р. позов задоволено.
Визнано бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає в не перерахунку пенсії ОСОБА_2 з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008р. № 377 з 01.09.2008р. та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 з 01.01.2014р. протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області: скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_2 для складення останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно з наказом Міноборони від 27.07.2008 р. № 377 та наказом Міноборони від 27.11.2013р. № 814; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію, розмір якої обчислений - 53 % з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814, здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р.; подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_2 скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р. та наказу Міноборони від 27.11.2013р. № 814 з 01.01.2014 р.; подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
До суду апеляційної інстанції представник позивача надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_2 з 03.10.2005 р. звільнений з військової служби в запас з посади заступника начальника курсу з гуманітарних питань курсів факультету інженерно - авіаційного Харківського університету Повітряних Сил у званні капітана.
ОСОБА_2 з 18.10.2005 р. отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , а з 01.01.2007 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Вважаючи, що відповідачі порушують право на перерахунок пенсії, позивач для захисту своїх прав звернувся із зазначеним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів відсутності підстав для не перерахунку розміру пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Однак, вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції не звернув уваги, що позивач, оскаржуючи бездіяльність відповідачів, порушив строки звернення до адміністративного суду з огляду на таке.
Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1.
Вказані підзаконні нормативно-правові акти передбачають, що на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України уповноважені структурні підрозділи державних органів, в тому числі Міноборони, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення права на перерахунок пенсії позивача) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Наказ Міноборони від 27.07.2008 р. № 377 набрав чинності 01.08.2008 р., тобто право на перерахунок пенсії, відповідно до зазначеного наказу виникло у позивача 01.09.2008 р.
Наказ Міноборони № 814 від 27.11.2013р. "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців, військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів, вищих навчальних закладів України) і наукових установ збройних сил України" набрав чинності 30.12.2013 р., тобто право на перерахунок пенсії, відповідно до зазначеного наказу виникло у позивача 01.01.2014 р.
За змістом ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, то про порушення свого права, про бездіяльність відповідачів щодо не вчинення оскаржуваних дій, необхідних для перерахунку пенсії, позивач мав дізнатись у вересні 2008 року, не отримуючи пенсію у перерахованому розмірі.
Частиною 1 ст. 100 КАС встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Обґрунтовуючи дотримання строку звернення до суду, позивач посилається на ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ у редакції, яка діє з 01.01.2016 р. та відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частина перша статті 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.
Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності.
Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (стаття 7).
Водночас Конституція України передбачає зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів у часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи.
Саме така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.02.2017 р. № 592/1809/15-ц|6-2705цс16.
Отже, норми Закону № 614- IІІ від 15.07.2015 р., якими статтю 51 Закону №2262-ХІІ доповнено частиною третьою, набрали чинності 01.01.2016 р., що виключає можливість застосування зазначеної норми до спірних правовідносин.
Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо: позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Згідно з ч. 1 ст. 203 КАС постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 205 КАС передбачено, що розглянувши апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу в разі скасування судового рішення і залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Підсумовуючи викладені обставини, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та залишення позову без розгляду в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.09.2008 р. по 31.12.2015 р.
Розглядаючи позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 з 01.01.2016 р., колегія суддів звертає увагу на таке.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року №1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.
Наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року №814, на виконання зазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294, затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Згідно частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки Кабінет Міністрів України постановою №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 16 березня 2016 року №554/19053/14-а.
Доводи апелянта про те, що у пенсійного органу відсутні повноваження щодо внесення змін до документів, які були надані відносно позивача Харківським обласним військовим комісаріатом та на підставі яких з 01.01.2008 р. проведено перерахунок пенсії позивача колегія суддів зауважує на таке.
В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402 (далі-Порядок №3-1), Харківський обласний військовий комісаріат (далі Харківський ОВК) є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Міноборони своїм листом від 29.08.2008 р. №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності Наказу № 377.
Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 та п. 2 Порядку № 45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повинно було направити до Харківського обласного військового комісаріату список осіб для перерахунку пенсії який містить ім'я ОСОБА_2, та після надходження довідки про грошове забезпечення, перерахувати розмір пенсії позивачу, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу № 814 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб для перерахунку пенсії, який містить ім'я ОСОБА_2, від Головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.12.2013 року № 814 з 01.01.2016 р. та подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, колегія суддів зазначає наступне.
За приписами абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міноборони від 31.12.2014 р. № 937 та зареєстрована в Міністерстві юстиції 22.01.2015 р. за № 73/26518 (далі Інструкція № 397) на обласні військові комісаріати покладаються: 1) оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; 2) визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами), Порядку № 45 та Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; 3) складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до п. 4.4. Інструкції № 397 порядок оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей викладено у розділі ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 та зареєстровано в Мінюсті 20.10.2014 р. за № 1294/26071 (далі - Положення № 530).
Згідно з п. 3.1. Положення №530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з Порядком № 3-1.
Відповідачами не заперечується, що ОСОБА_2 був військовослужбовцем військового навчального закладу, та на нього поширюється дія Наказу №814.
Виходячи з наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Харківський обласний військовий комісаріат зобов'язаний визначити розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії позивачу, та після отримання від Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що містить ім'я ОСОБА_2, оформити довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії та подати зазначену довідку до відповідно органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом, зокрема, зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення.
Колегія суддів зазначає, що оскільки постанова суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання постанови.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 01.09.2008 р. по 31.12.2015 р. в порядку п. 4 ч. 1 ст. 198 КАС України підлягає скасуванню, а позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду.
В іншій частині постанова Ленінського районного суду м. Харкова від 20.02.2017 р. по справі №642/537/17підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. 99, 100, 160, 167, 183-2, 195, 196, п. 4 ч.1 ст. 198, ст. 203, п.4 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 20.02.2017р. по справі № 642/537/17 скасувати в частині визнання бездіяльності (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_2 з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008р. № 377 з 01.09.2008р. та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 з 01.01.2014р. по 31.12.2015 р. протиправними; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області: скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_2 для складення останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. по 31.12.2015 р. з урахуванням підвищення посадового окладу згідно з наказом Міноборони від 27.07.2008 р. № 377 та наказом Міноборони від 27.11.2013р. № 814; після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію, розмір якої обчислений - 53 % з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р. та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. № 814 починаючи з 01.01.2014 р. по 31.12.2015 р.; зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_2 скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 з 01.09.2008 р. та наказу Міноборони від 27.11.2013р. № 814 з 01.01.2014 р. по 31.12.2015 р. та позовну заяву в цій частині залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 20.02.2017 р. по справі №642/537/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Катунов В.В. Присяжнюк О.В.