Постанова № 65938379, 06.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
823/30/17
Номер документу
65938379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/30/17 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2017 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» (надалі за текстом - «ТОВ «Сокар Петролеум») звернулась до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (надалі за текстом - «ДПІ у м. Черкасах») № 0000772301 від 26 серпня 2016 р., яким до нього застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 26 230 грн. 36 коп. за порушення пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР (надалі за текстом - «Закон № 265/95-ВР»).

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нову постанову про задоволення позову з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 22.07.2016 р. посадовими особами Іллічівської об'єднаної державного податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області проведено фактичну перевірку АЗС, що розташована по вул. Агарська, 2-в, в смт. Авангард, Одеської області, та належить ТОВ «Сокар Петролеум».

За результатами перевірки складено акт № 1277/15-03-40-13/38605367 від 22.07.2016р.

Згідно цьому акту позивачем порушено вимоги пункту 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР внаслідок порушення ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації.

Такий висновок обґрунтовано наступним.

За даними Х-звіту реєстратора розрахункових операцій на АЗС повинно обліковуватись: бензин А-95 в кількості 21 334 л.; бензин А-92 - 19 546 л.; бензин А-95 Nano - 16 359 л.; дизельне пальне - 15 723 л.

Водночас, фактично залишки товарних запасів склали: бензин А-95 - 21 453 л.; бензин А-92 - 19 556 л.; бензин А-95 Nano - 16 286 л.; дизельне пальне - 16 479, 7 л.

Тобто, надлишок дизельного пального склав 624, 83 л. на суму 13 115 грн. 18 коп.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, ДПІ у м. Черкасах прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000772301 від 26 серпня 2016 р., яким до ТОВ «Сокар Петролуем», на підставі ст. 20 Закону № 265/95-ВР, застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 26 230 грн. 36 коп.

Пунктом 12 частини 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

За приписами статті 20 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 281/171/578/155 від 20 травня 2008 р. та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 р. за № 805/15496 (надалі за текстом - «Інструкція»).

Розділ 3 названої Інструкції визначає облік нафти і нафтопродуктів як операцію, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.

За змістом підпункту 4.2.1 пункту 4.2 Розділу 4 Інструкції облік нафти і нафтопродуктів на АЗС ведеться в одиницях об'єму. Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.

Підпунктом 4.3.1 пункту 4.3 Розділу 4 Інструкції визначено, що об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.

Згідно пункту 13.3 Розділу 13 Інструкції основною метою інвентаризації є, зокрема, виявлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами, а також суми готівки на АЗС.

Пунктом 13.13 Розділу 13 Інструкції передбачено, що під час здійснення інвентаризації нафти та/або нафтопродуктів необхідно: перевірити наявність готівки, талонів, торгових карток і відомостей на АЗС; визначити придатність до застосування ЗВТ та градуювальних таблиць. ЗВТ, що використовуються під час інвентаризації (у тому числі резервуари), мають бути повірені або пройти державну метрологічну атестацію; визначити об'єм і масу нафти та/або нафтопродуктів за марками і видами в резервуарах, технологічних трубопроводах, залізничних цистернах, танках наливного судна в порядку, установленому цією Інструкцією.

У даній правовій ситуації посадовці контролюючого органу самостійно вирахували фактичні залишки нафтопродуктів та порівняли їх із даними Х-звіту РРО.

При цьому, матеріали справи не містять жодних посилань на те, яким чином визначався об'єм нафтопродуктів без проведення інвентаризації.

Крім того, Х-звіт РРО не є тим документом, який в силу положень Інструкції може бути використаний для визначення об'єму нафтопродуктів.

Насамкінець, колегія суддів зазначає, що у розділі V Закону № 265/95-ВР передбачена відповідальність за порушення вимог лише цього Закону.

Зокрема, фінансова санкція, встановлена статтею 20 зазначеного Закону, може бути застосована до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Водночас, у цій справі відповідачем не доведено, як факту порушення ТОВ «Сокар Петролеум» порядку обліку товарних запасів, так і самого факту реалізації не облікованих товарів.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про задоволення позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2017 року скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000772301 від 26.08.2016 року.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 11 квітня 2017 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Мельничук В.П.