Справа № 367/1495/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2017 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючої судді Саранюк Л.П.
при секретарі Кузнецовій К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду при судовому розгляді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач у березні 2017 року звернувся до суду з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги, тим, що з 18.01.2017 він має право дострокового виходу на пенсію, як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
Однак, через втрату оригіналу посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія - 4 № 174470, яке було видане 04.03.1997 Київською обласною державною адміністрацією він не в змозі оформити дострокову пенсію по досягненню 55-ти річного віку, як особа, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС.
З приводом видачі дублікату посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 4 позивач звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради.
Проте, листом Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради від 28.02.2017 за № 1916 йому було відмовлено, з підстав, що з 01.01.2015 він не проживає на забрудненій території у звязку з чим, починаючи з 01.01.2015 департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації не приймає подань райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення посвідчень категорії 4 вперше, так і дублікатів.
Позивач вважає вказану відмову неправомірною, незаконною та такою, що порушує його конституційні права, з наступним підстав.
З 1985 року та по теперішній час він постійно проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, з 24.01.1990 року зареєстрований та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2.
Крім того, з 04.12.1985 року позивач працював у військовій частині № 96755, яка була розташована у смт. Коцюбинському Київської області на посаді електромонтера 4 розряду. З 24.03.1993 військова частина № 96755 перейшла на умовне найменування А-1510. У вказаній військовій частині він працював до 14.12.2000 року поки не звільнився за власним бажанням.
Також з 26.02.1986 року він знаходився на обліку у Ірпінському РВК.
12.11.1991 року позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році серії А № 912240, яким підтверджується, що він приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Посвідчення видане військовою частиною № 96755 у якій працював на той час.
Отже, з наведеного вбачається, що станом на 01.01.1993 позивач постійно проживав та працював на території посиленого радіоекологічного контролю більше 4 років, а тому є безумовно потерпілою особою від Чорнобильської АЕС.
У звязку з вищевикладеним, просив суд визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області від 28.02.2017 № 1916 - у направленні подання департаменту соціального захисту населення Київської обласної адміністрації на видачу ОСОБА_1 дублікату посвідчення встановленого зразка особі, яка постійно проживала (є) у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше 4 років, категорія 4. Зобовязати Управління соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області направити до Київської обласної державної адміністрації подання на видачу ОСОБА_1 дублікату посвідчення встановленого зразка, як особі, яка постійно проживала (є) у зоні посиленого радіологічного ко станом на 1 січня 1993 року не менше 4 років, категорія 4 та вчинити дії щодо видачі ОСОБА_1 дублікату посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 4 категорії. Судові витрати покласти на відповідача.
В судове засідання позивач не зявився, про дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином. До суду надійшла заява за змістом якої просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
В судове засідання відповідач свого представника не направив, про дату та час судового розгляду повідомлялися належним чином. До суду надійшло клопотання за змістом якого просять справу розглянути без їх участі, проти позову заперечують, просять відмовити у його задоволенні.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено, що з 18.01.2017 позивач має право дострокового виходу на пенсію, як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
Однак, через втрату оригіналу посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія - 4 № 174470, яке було видане 04.03.1997 Київською обласною державною адміністрацією він не в змозі оформити дострокову пенсію по досягненню 55-ти річного віку, як особа, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС.
З приводом видачі дублікату посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 4, позивач звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради.
Проте, листом Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради від 28.02.2017 за № 1916 йому було відмовлено, з підстав, що з 01.01.2015 він не проживає на забрудненій території у звязку з чим, починаючи з 01.01.2015 департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації не приймає подань райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення посвідчень категорії 4 вперше, так і дублікатів.
З 1985 року та по теперішній час він постійно проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, з 24.01.1990 року зареєстрований та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується відміткою про реєстрацію місця проживання у паспорті.
Крім того, з 04.12.1985 року позивач працював у військовій частині № 96755, яка була розташована у смт. Коцюбинському Київської області на посаді електромонтера 4 розряду. З 24.03.1993 військова частина № 96755 перейшла на умовне найменування А-1510. У вказаній військовій частині він працював до 14.12.2000 року поки не звільнився за власним бажанням.
Також з 26.02.1986 року позивач знаходився на обліку у Ірпінському РВК, що підтверджується відміткою у військовому квитку.
12.11.1991 року позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році серії А № 912240, яким підтверджується, що він приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Посвідчення видане військовою частиною № 96755 у якій працював на той час.
Отже, з наведеного вбачається, що станом на 01.01.1993 позивач постійно проживав та працював на території посиленого радіоекологічного контролю більше 4 років, а тому є безумовно потерпілою особою від Чорнобильської АЕС.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцієюне є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 11 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи зокрема належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Видача посвідчень проводиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються на підставі документів, передбачених п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20.01.1997 року № 51, зокрема особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка, рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. Даний Порядок і Постанова є діючими.
Пунктом 11 даного Порядку визначено, що у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним. Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: "Дублікат. Видано замість посвідчення серії ... N ...".
Виходячи з наведеного, саме на відповідача чинним законодавством покладено обовязок з підготовки та передачі документів для розгляду до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі дублікату посвідчення постраждалого категорії 4.
Крім того, відповідачем не надано доказів того, що Департаментом соціального захисту населення Київської облдержадміністрації надано розяснення, згідно яких не приймаються подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів для оформлення громадянам посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 як вперше, так і дублікатів, на який він посилається в своєму рішенні та запереченнях як на підставу для відмови позивачу.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
Згідно ст. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.
За таких обставин, вказані дії відповідача в частині безпідставної відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі позивачу дублікату посвідчення постраждалого категорії 4 є неправомірними та такими, що порушують права позивача.
У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19,22 Конституції України, ст. ст.11,14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, ст. ст.158,159,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задоволити в повному обсязі.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області від 28.02.2017 № 1916 - у направленні подання департаменту соціального захисту населення Київської обласної адміністрації на видачу ОСОБА_1 дублікату посвідчення встановленого зразка особі, яка постійно проживала (є) у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше 4 років, категорія 4.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області направити до Київської обласної державної адміністрації подання на видачу ОСОБА_1 дублікату посвідчення встановленого зразка, як особі, яка постійно проживала (є) у зоні посиленого радіологічного ко станом на 1 січня 1993 року не менше 4 років, категорія 4 та вчинити дії щодо видачі ОСОБА_1 дублікату посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 4 категорії.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області (ЄДРПОУ 03317252) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) судові витрати у сумі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення повного тексту постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: ОСОБА_2