Провадження № 2-а/742/45/17
Єдиний унікальний № 742/918/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2017 року
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Коваленко А.В., за участі секретаря Здоровець Т.М.,розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду м.Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов»язання призначити достроково пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов»язання призначити достроково пенсію.
Аргументує свої вимоги тим, що вона з 23 вересня 1978 року перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 11 жовтня 2016 року ОСОБА_3 помер. За життя він мав статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. У зв»язку з чим, після смерті чоловіка вона отримала статус померлого громадянина із числа ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії. В березні 2017 року вона звернулась до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про призначення їй пенсії за віком, відповідно до абз.6 п.3 розд.ХV Прикінцевих положень до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки їй виповнилось 50 років та на час звернення вона має стаж не менше 20 років. Але відповідач відмовив їй у призначенні пенсії, посилаючись на те, що її чоловік не був військовослужбовцем та особою начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тому права на призначення пенсії за віком достроково вона не має.
Позивачка вважає, що відповідач відмовив їй безпідставно, тому в своїй позовній заяві просить визнати його дії незаконними та зобов»язати Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити їй пенсію на підставі абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Позивачка та її представник в судове засідання не з»явився, але попередньо надали заяву про розгляд справи без їх участі позовні вимоги підтримують.
Представник відповідача ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в судове засідання не з»явився, але попередньо надав заяву в якій просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та слухати справу без його участі.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги виходячи з наступного:
Як встановлено судом, ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3 з 23 вересня 1978 року(а.с.8)
11 жовтня 2016 року ОСОБА_3 помер(а.с.9)
Відповідно довідки комітету самоорганізації населення №1 Центрального мікрорайону №1554 від 15.03.2017 р., на день смерті ОСОБА_3, який помер 11.10.2016 року, разом з ним за адресою : Чернігівська область, м.Прилуки, вул.Михайлівська, буд.14, були зареєстровані його син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та дружина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2(а.с.15)
Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., категорії 2, серія А № 090220 від 08.02.1993 року, за життя ОСОБА_3 мав право на пільги та компенсації встановлені Законом « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках(а.с.10).
ОСОБА_3 з 29 жовтня 1974 року був військовозобов»язаним та з 30 квітня 1986 року по 19 червня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС(а.с.11-12)
Відповідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 31747 від 15.12.2006 року, по архівних документах військової частини № 68555 встановлено, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1986 року по 19.06.1986 року. Зона підвищеної радіації : травень 13,15,17,18,27,31, липень 9,12,13(а.с.13)
Згідно з експертним висновком №1572 від 23.12.2016 року, центральна міжвідомча експертна комісія на засіданні №41 від 08 грудня 2016 року за зверненням родичів з приводу смерті ОСОБА_3, зробила висновок, що захворювання (основний діагноз: рак шлунку, ст. IV, кл.гр IV), яке призвело до смерті ОСОБА_3, пов»язане з виконанням обов»язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС(а.с.14).
09 березня 2017 року Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надіслало на адресу ОСОБА_1 листа, в якому її повідомлено, що за результатами розгляду її заяви про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років, їй відмовлено у призначенні пенсії за віком достроково до досягнення віку, передбаченого ст.26 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки її чоловік не являється військовослужбовцем та особою начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, бо відповідно до довідки з ОСОБА_2 об»єднаного міського військового комісаріату, ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.04.1986 року по 19.06.1986 року у складі військової частини 68555, призивався на спеціальні збори ОСОБА_2 ОМВК як військовозобов»язаний(а.с.17)
Згідно з посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів , категорії другої, смерть якої пов»язана з Чорнобильською катастрофою, №508838 с від 16.01.2017 року, ОСОБА_1 має право на пільги та компенсації, передбачені ст.ст.4,5,7,8,11,12,20,23,27 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(а.с.10)
Відповідно достатті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення»військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідностатті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни належать також інваліди з числа:військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено, що чинність цьогоЗакону поширюється на дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
Згідно статті10Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_3 відносився до військовослужбовців, оскількиЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»чітко визначено, що до військовослужбовців належать військовозобов'язані, призвані на військові збори. Оскільки ОСОБА_3 помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи під час перебування на військових зборах, а його дружина ОСОБА_1 не взяла повторний шлюб та маючи стаж роботи понад 20 років та досягла 50 років, то вона має право на призначення пенсії за віком достроково по досягненню нею 50-річного віку, як дружині військовослужбовця, яка не взяла повторний шлюб, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. У зв»язку з цим позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст.2, 4, 6, 8, 9,11, 17-18, 41, 69, 104-106, 122,
158-163, 186 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов»язання призначити достроково пенсію - задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії, передбаченої абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - незаконними.
Зобов»язати Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Коваленко А.В.