Постанова № 65906015, 06.04.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
802/2314/16-а
Номер документу
65906015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2314/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Крапівницька Н. Л.

Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

06 квітня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Пенсійного фонду України та Міністерства внутрішніх справ України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Пенсійний фонд України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

у грудні 2016 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2.) звернувся в суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність і зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміну у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії призначеної ОСОБА_2

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, у яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційних скарг апелянти послались на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на їх думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Враховуючи відсутність клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та те, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційних скарг, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

До початку судового розгляду від третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - до суду надійшла заява про приєднання до апеляційної скарги Пенсійного фонду України. Відповідно до ст. 192 КАС України особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, у будь-який час до закінчення апеляційного розгляду мають право приєднатися до апеляційної скарги, підтримавши її вимоги. До заяви про приєднання до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору. Згідно з вимогами чинного законодавства України органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати судового збору.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а оскаржувана постанова - скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено умови грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.

23.12.2015 року прийнято Закон України № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З метою проведення перерахунку пенсії у зв'язку із встановленням грошового забезпечення поліцейських та прийняття Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII , позивач звернувся із відповідними заявами до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Листом від 21.11.2016 № 794/П-12 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило позивача, що з 29.12.2015 і до часу звернення Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ, і від Міністерства внутрішніх справ України повідомлень про зміну розмірів грошового забезпечення не надходило, а отже, підстави для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відсутні.

Також листом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2016 № 22/6-П-1927 позивача повідомлено, що для прирівнювання колишніх посад Міністерства внутрішніх справ до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на сьогодні достатніх законних підстав немає. Крім того, нормативний документ щодо відповідності посад колишніх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) посадам в Національній поліції України опрацьовується.

Вважаючи бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України протиправною та такою, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення гарантоване державою в частині права на її перерахунок, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що права ОСОБА_2 порушені, а відтак, підлягають захисту.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права та дійсним обставинам справи і є помилковими.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Колегія суддів погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для здійснення перерахунку його пенсії у відповідності до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами та доповненнями згідно з Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII).

Однак, спосіб захисту порушеного права був обраний позивачем не вірно, що призвело до постановлення судом першої інстанції не правильного судового рішення.

Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону доповнено частиною 3. Цією нормою права визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Аналізуючи вказану норму, суд зробив висновок, що перерахунок повинен проводитись з урахуванням діючого грошового забезпечення поліцейських та наступних змін до нього.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Пунктами 2 - 3 Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Також, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, відповідно до вказаних норм, встановлена певна процедура здійснення перерахунку пенсій вказаній категорії осіб, згідно з якою відповідний державний орган, у випадку наявності підстав для перерахунку пенсії, протягом встановленого строку, зобов'язаний повідомити про такі підстави Пенсійний фонд України, який в свою чергу повідомляє Головні управління Пенсійного фонду України в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В подальшому Головні управління Пенсійного фонду України в областях у встановлений термін формують відповідні списки та надсилають їх до державних органів, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які, в свою чергу, готують такі довідки та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. При цьому, за загальним правилом такі довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено надання Міністерством внутрішніх справ України знеособленого повідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій. Проте ні нормами вказаного Порядку, ні нормами будь яких інших нормативно-правових актів не передбачено можливості подання Міністерством інформації щодо конкретної особи для проведення перерахунку пенсії цій особі.

Суд першої інстанції не звернув уваги на дану обставину та визнав протиправною бездіяльність й зобов'язав Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2.

Тобто, суд першої інстанції визнав протиправною бездіяльність відповідача, що полягала у невчиненні дій, вчинення яких не належить до повноважень відповідача, та зобов'язав вчинити такі дії, що суперечить вимогам ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для надіслання інформації про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2 зокрема.

Щодо доводів апеляційної скарги Пенсійного фонду України про непідсудність цієї справи окружному адміністративному суду, то колегія суддів не може погодитись з цим і зазначає таке.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, серед інших, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Виходячи з предмету у даній справі, відповідач не є тим органом, який уповноважений здійснити перерахунок пенсії позивача. Відносини між сторонами стосуються надання інформації, яка, на думку, позивача може бути у подальшому підставою для перерахунку його пенсії, і тому за ч. 2 ст. 18 КАС України дана справа підлягає розгляду окружним адміністративним судом.

За таких обставин апеляційні скарги Пенсійного фонду України та Міністерства внутрішніх справ України підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно з п п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційні скарги Пенсійного фонду України та Міністерства внутрішніх справ України задовольнити повністю.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Боровицький О. А. Сушко О.О.