Головуючий у 1 інстанції - Владимирська І.М.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2017 року справа №242/3835/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 вересня 2016р. у справі № 242/3835/16-а (головуючий І інстанції Владимирська І.М.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі-позивач) звернувся до Селидівського міського суду Донецької області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області (далі- відповідач, апелянт,УПФУ) в якій просив суд визнати дії УПФУ в м.Селидове по відмові в призначені пенсії протиправними та скасувати рішення УПФУ м.Селидове від 05.04.2016 року; зобовязати відповідача повторно розглянути його заяву від 31.03.2016 року № 714 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з зарахуванням періоду роботи з 11.06.1998 року по 31.10.1998 року на ЗАТ «Вуглевудобуток» до пільгового стажу відповідно до п. «А» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 07 вересня 2016 р. у справі № 242/3835/16-а адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області про зобовязання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи було задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення від 05.04..2016 року Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області про відмову у призначені пенсії ОСОБА_2
Зобовязано Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_2Авід 31.03.2016 р. № 714 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням періоду роботи з 11.06.1998 року по 31.10.1998 року на ЗАТ «Вуглевудобуток» в якості підземного електрослюсаря 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці підготовчих робіт до пільгового стажу відповідно до записів в трудовій книжці.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Наголошує на тому, що відповідно до п.4.1. Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року (дата набрання чинності постанови КМУ від 01.08.1992 № 442), відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.
31.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області із заявою від № 714 про призначення пенсії у відповідності з вимогами п «А» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпеченні». Заява була розглянута відповідачем і було прийнято рішення від 05.04.2016 року про відмову в призначенні пенсії через відсутність у нього необхідного пільгового стажу роботи. В рішенні УПФУ в м. Селидове Донецької області про відмову в призначенні пенсії, вказано його страховий стаж складає 21 рік 08 місяців 23 дні, стаж пільгової роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах складає 09 років 08 місяці 16 днів. Під час обчислення його пільгового стажу роботи, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідачем не було зараховано період роботи з 11.06.1998 року по 31.10.1998 року на ЗАТ «Вуглевудобуток» у звязку з відсутністю пільгової довідки,яка підтверджує пільговий характер роботи та у зв'язку з тим, що відсутня атестація робочих місць по вищезазначеним підприємствам.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 встановлюють, що визначення права пенсії за віком на пільгових умовах здійснюється згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788.
Як передбачено ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Згідно п.«а» статті 13 Закону № 1788 пенсії на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловікам після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них є не менше 10 років на зазначених роботах, жінкам - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
За приписами п. 1, п. 2, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (далі - Постанова).
Відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з копії трудової книжки ОСОБА_2 позивач з 11.06.1998 року по 31.10.1998 року на ЗАТ «Вуглевудобуток» працював в якості підземного електрослюсаря 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці підготовчих робіт (а.с.9-10).
Колегія суддів звертає увагу позивача, що в матеріалах справи не має доказів (наказу) щодо проведення атестації робочих місць (електрослюсаря підземника) на ЗАТ «Вуглевудобуток» в період роботи ОСОБА_2
Колегія суддів зазначає, що атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально - економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Відповідно до п.п.1,2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 18 серпня 1992 року № 442, - атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріалі є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у разі, якщо атестацію вперше проведено до початку зарахунковго періоду роботи до пільгового стажу зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації робочих місць. Результати атестації застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж 5 років після затвердження її результатів, та за умови, якщо впродовж цього часу наданому підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, упостанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13) та постанові Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року (справа № 21-519а14).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, колегія суддів зазначає, з що рішення Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області від 05 квітня 2016 року про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії убачається, що ОСОБА_2 для призначення пенсії були надані певні документи, серед яких відсутня довідка про роботу ОСОБА_2 на шахті № 2 «Новогродівська». (а.с.4)
Тобто, щодо трудової діяльності ОСОБА_2 в ЗАТ «Вугледобуток» за період з 11.06.1998 року по 31.10.1998 року, що підтверджується трудовою книжкою, відсутні відомості про проведення атестації робочих місць, а щодо трудової діяльності на шахті № 2 «Новогродівська» відсутні відомості що ОСОБА_2 там працював, та такі документи до Пенсійного фонду не надавались.
При таких обставинах колегія суддів зазначає, що висновок суду першої інстанції що ОСОБА_2 працював на шахті № 2 «Новогродівська» не підтверджені матеріалами справи.
З огляду на наведене колегія суддів приходить до висновку про невідповідність висновків суду першої інстанції матеріалам справи, а відмова відповідача зарахувати період роботи з 11.06.1998 року по 31.10.1998 року на ЗАТ «Вуглевудобуток» в якості підземного електрослюсаря 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці підготовчих робіт до пільгового стажу відповідно до записів в трудовій книжці, є обґрунтованою та відповідає вимогам законодавства України.
З огляду на викладене, суд першої інстанції не встановив належним чином обставини справи, не надав їм належної правової оцінки та зробив помилковий висновок про наявність підстав для задоволення позову. Відтак, постанова місцевого суду підлягає скасуванню у відповідності до приписів п.4 ч.1 ст. 202 КАС України з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 вересня 2016 р. у справі № 242/3835/16-а - задовольнити.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 вересня 2016 р. у справі № 242/3835/16-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи - відмовити.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:О.О.Шишов
Судді:І.В.Сіваченко
ОСОБА_3