Постанова № 65884457, 06.04.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
668/3898/16-а
Номер документу
65884457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2017 р. Справа № 668/3898/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Майдан С.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Бойка А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 26.01.2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій неправомірними,-

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом та просить визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні (далі по тексту УПФУ або відповідач) щодо не проведення індексації її пенсії в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, починаючи з 01 січня 2015 року; зобов'язати УПФУ в м. Херсоні провести нарахування та виплатити позивачу суми індексації її пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця - вересень 2012 року, починаючи з 01.01.2015 року з урахуванням фактично виплачених коштів; сплатити заборговану за 2015 рік суму боргу та суму боргу за 2016 рік, в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням індексу споживчих цін.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 26 січня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в м. Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково;

визнано неправомірною бездіяльність УПФУ в м. Херсоні щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах прожиткового мінімуму та фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

зобов'язано УПФУ в м. Херсоні здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 суми індексації її пенсії в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового соціального страхування з наростаючим підсумком, із застосуванням базового місяця - вересень 2012 року, починаючи з 01.01.2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги УПФУ в м. Херсоні зазначає, що дії управління по проведенню індексації пенсії позивача в межах фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України є законними та обґрунтованими, посилаючись, при цьому, на пункт 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (застосовується з 01.12.2015 року), яким передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік. УПФУ в м. Херсоні також зазначив, що на сьогоднішній день обмежено проведення нарахування та виплата індексації, які повинні застосовуватись Управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи убачається, що з 04.09.2012 року позивачка перебуває на обліку в УПФУ м. Херсона області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона не працює.

З наданих відповідачем довідок (а.с.22, 66) вбачається, що з грудня 2014 року пенсія позивача ОСОБА_1 становить 3281,28 грн., у тому числі 3095,28 грн. - основний розмір пенсії,186 грн. - індексація (949грн.Х0,196-коєфіцієнт інфляції). З січня 2015 року по теперішній час позивач отримує у зазначеному розмірі.

Пенсія нараховується їй без врахування індексації пенсії в межах прожиткового мінімуму. З січня по грудень 2015 року відповідач не проводить їй індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводиться у заниженому розмірі.

Так, з листа відповідача від 23.02.2016 року на її звернення вона дізналася, що при проведенні її пенсії протягом 2015 року застосовувалися коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року, при базовому місяці - вересень 2012 року індексація пенсії позивача проводиться з квітня 2014 року (а.с.17,18).

Відповідач листом вих.№38-І-99-1 від 23.02.2016 року відмовив позивачу у проведенні індексації її пенсії у заявленому позивачем розмірі, мотивуючи свої дії тим, що при базовому місяці вересень 2012 року індексація її пенсії здійснювалася з квітня 2014 року. Відповідно до даних Держкомстату України, її пенсія проіндексована з квітня 2014 року, а розмір індексації з грудня 2014 року в грошовому еквіваленті складає 186,00 гривень (949,00 гривень х 0,196 (коефіцієнт індексації)), тому оскільки КМУ не прийнята постанова про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій, за вказаний період застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що внаслідок бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачеві індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудня 2014 року, та невизначення фіксованої суми індексації, виходячи із базового місяця вересень 2012 року, значно зменшено пенсію позивача, що суперечать чинному законодавству.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Згідно статті 4 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Із наведеної вище норми випливає, що доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується. Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач з 04.09.2012 року не працює, що підтверджується копією трудової книжки.

Протягом 2010-2012 років відбувалося щоквартальне підвищення пенсій. Слід звернути увагу на те, що зазначені місяці щоквартального підвищення пенсій у законах України про Державний бюджет України є базовими місяцями обчислення індексації пенсії відповідно до вимог абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078.

Отже, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг.

При цьому, Законом № 107-VI зміни до Закону № 1282-ХІІ щодо об'єктів індексації грошових доходів населення Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними.

Таким чином, суд апеляційної інстанції зауважує, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Разом із тим, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до такого висновку, що відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 17.02.2016 у справі № 21-5368а15.

28 грудня 2014 року внесені зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та доповнено ст. 5 частиною шостою, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного страхування на відповідний рік.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Отже з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними.

Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції робить висновок, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового з відмовою в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202, ст.207, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - задовольнити.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 26.01.2017 року, - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій неправомірними - відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: А.В. Бойко