Постанова № 65883787, 06.04.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
815/7108/16
Номер документу
65883787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/7108/16

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

доповідача, судді: Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Вербицької Н.В.

за участю секретаря : Богданової С.Д.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС, що викладені в листах від 18.08.2016 року № 3846/10/2808/05 та від 15.09.2016 року №323/10/2808-05-0, щодо відмови у видачі довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію".

- зобов'язати Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС видати ОСОБА_1 довідку "Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію", за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді заступника начальника управління податкового супроводження підприємств сфери матеріального виробництва (у тому числі, премій, премій до державних свят та інших виплат ) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулася із заявою до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС про видачу оновленої довідки "Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію" у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців, однак відповідачем відмовлено у видачі довідки у зв'язку з відсутністю підстав для її видачі.

Позивач вважає такі висновки відповідача передчасними та такими, що суперечать Конституції України та Закону України "Про державну службу".

За наслідками розгляду адміністративного позову Одеським окружним адміністративним судом від 26 грудня 2016 року прийнято постанову про задоволення адміністративного позову.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відмова у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, фактично обмежує право позивачки на реалізацію в подальшому її конституційного права на соціальний захист, гарантованого статтею 46 Конституції України, яке згідно зі статтею 64 Основного Закону України не може бути обмежене, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС подала апеляційну скаргу на зазначену постанову, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволені адміністративного позову.

Апеляційна скарга вмотивована тим, що відповідно до змін, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"", було виключено пункт 4, який передбачав перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідних посадах. Таким чином, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" відмінено, що не дає законних підстав для видачі довідки про заробітну плату.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що 15.08.2005 року ОСОБА_1 звільнена з посади заступника начальника управління податкового супроводження підприємств сфери матеріального виробництва Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби.

08.08.2016 року позивач звернулася до СДПІ з заявою про видачу оновленої довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж, ті з яких ім. призначено (перераховано) пенсію" у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 року у зв'язку з введенням в дію Закону "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ та прийняттям постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 (а.с.16).

16.08.2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до відповідача про видачу оновленої довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж, ті з яких ім. призначено (перераховано) пенсію" у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" (а.с.17).

18.08.2016 року СДПІ за № 3846/10/2808/05 надав відповідь позивачу в якій зазначено, що підстави для видачі довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні (а.с.19).

15.09.2016 року відповідач за № 323/10/2808-05-0 надав відповідь позивачу в якій зазначено, що в доповнення до листа СДПІ від 18.08.2016 року № 3846/10/2808/05 повідомляє, що враховуючи роз'яснення Міністерства соціальної політики України з 01.12.2015 року підстави для видачі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні (а.с.20).

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, у зв'язку з чим, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.

Відповідно до постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01.12.2015 року.

Так, до 01.12.2015 п. 5 Постанови КМ України № 865 передбачав, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 були внесені зміни до п. 5 названої Постанови КМ № 865, яка починаючи з 01.12.2015 року передбачає лише форму довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що оскаржуваними пунктами постанови від 09.12.2015 року № 1013 виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 856 щодо визначення заробітної плати для перерахунку пенсії та абзац 1 п. 5 згадуваної постанови викладено в новій редакції, якою виключено норму щодо перерахунку пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Також слід зазначити, що відповідно до змін, внесених згідно з постановою Пенсійного фонду України № 15-2 від 04.07.2016 року про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію виключено.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що відмова у видачі довідки для перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Посилання позивача на принцип дії норм права у часі є безпідставними, оскільки такий принцип застосовується до правовідносин, що виникли до набрання чинності конкретною нормою права. Зокрема, до вищезазначених змін у законодавстві виникло право позивача на пенсію, яке є незмінним.

Разом з тим, право на перерахунок пенсії у позивача могло виникнути лише після звернення з відповідною заявою до пенсійного органу, однак, таке звернення щодо отримання довідки про заробітну плату державного службовця відбулось після внесення змін до Постанови № 865, у якій видача такої не передбачена, що і призвело до певних правових наслідків.

Таким чином, у спірних правовідносинах пенсійний орган здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачений Законами України, оскільки відповідно до постанови КМ України від 09.12.2015 року № 1013, були внесені зміни до п. 5 постанови КМ України № 865, а тому починаючи з 01.12.2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Отже, враховуючи викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно з пунктами 1, 3, 4 частини 1 статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 06 лютого 2017 року Спеціалізованій ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС відстрочено сплату судового збору до вирішення спору по суті.

Відповідно до положень ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Враховуючи, що вимоги апеляційної скарги податкового органу задоволені, судовий збір має бути стягнуто з ОСОБА_1.

Керуючись ст. ст. 195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202, ст.207, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року - скасувати та прийняти нову постанову суду.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Одеса Міжрегіонального ГУ ДФС про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державної судової адміністрації України на рахунок №31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код ЄДРПОУ 22030106, судовий збір в розмірі 1212 (тисяча двісті дванадцять) грн.64 коп.

Постанова апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: О.О.Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: Н.В. Вербицька