Ухвала суду № 65883779, 27.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2017
Номер справи
815/5835/16
Номер документу
65883779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/5835/16

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача Косцової І.П.суддів Стас Л.В. Турецької І.О. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія і газ Україна" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія і газ Україна" до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія і газ Україна" звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправними дії ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо направлення запиту від 30.09.2016 року про отримання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень.

В обґрунтування позову зазначено, що вимоги надісланого податковим органом на адресу підприємства запиту є безпідставними та протиправними, оскільки в порушення вимог Податкового кодексу України він не містить детальної інформації про порушення, які стали підставою для направлення його позивачу.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року у задоволені позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Товариство, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначило, що відповідно до вимог податкового законодавства у запиті про надання податкової інформації необхідно навести детальний опис виявлених порушень. Втім податковий орган не навів доводів щодо підстав направлення запиту. До того ж запитувана податковим органом інформація належить до інформації, що становить комерційну таємницю.

Сторони у справі в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були сповіщені про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки суд не сповістили, тому відповідно до ст.197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстації, на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія і газ Україна" надійшов запит ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 30.09.2016 року №6743/10/15-54-14-01 «Щодо отримання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень».

У вказаному запиті позивачеві пропонувалось надати інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені гербовою печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) по господарським взаємовідносинам з ТОВ «Інтерсплав» за період з 01.01.2015 року по 31.06є2016 року.

Необхідність надання такої інформації обґрунтована тим, що за результатами аналізу податкової звітності виявлено факти, які свідчать про можливе порушення платником податків податкового законодавства.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що надісланий на адресу підприємства запит відповідає вимогам ПК України, а перелік виявлених порушень зазначається в акті податкової перевірки, а не в запиті про отримання податкової інформації.

Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити: підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; печатку контролюючого органу.

Цим же пунктом статті 73 ПК України серед підстав надсилання платнику податків письмового запиту наведено виявлення фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку.

Згідно Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1245 від 27 грудня 2010 року, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби - перелік документів, що її підтверджують.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 63.12 статті 63 ПК України інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.

Підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України передбачено, що документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином, у разі, якщо за наслідками аналізу податкової інформації, що міститься у базах даних контролюючого органу, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства, контролюючий орган вправі надіслати платникові запит щодо такої інформації, а у випадку не надання пояснень та їх документальних підтверджень - здійснити позапланову перевірку.

Наявна в матеріалах копія запиту №6743/10/15-54-14-01 від 30.09.2016 року свідчить, що за своїми формою та змістом він відповідає вимогам, встановленим ст. 73 ПК України та Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом.

При цьому, чинним законодавством не передбачено обов'язок контролюючого органу зазначати у запиті, аналіз якої саме податкової інформації став підставою для направлення запиту.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія і газ Україна" - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія і газ Україна" до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В. Стас

І.О.Турецька