Ухвала суду № 65817465, 06.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
826/22360/15
Номер документу
65817465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/22360/15 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.

У Х В А Л А

Іменем України

06 квітня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.

суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі: Волощук Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ст. 41 КАС України, в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що при формуванні Громадської Ради відповідачем було допущено низку порушень Постанови Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 року, а тому вважає наявними підстави для визнання незаконним наказу МВС України від 08.09.2015 року № 1083 «Про затвердження складу Громадської ради», за підписом міністра Авакова А.Б.; зобов'язання МВС України провести невідкладно процедуру формування нового складу Громадської Ради при МВС України, у відповідності до норм та порядку Постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2016 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції було встановлено, що 08 вересня 2015 року Міністерством внутрішніх справ України, за підписом міністра Авакова А.Б. видано наказ № 1083 «Про затвердження складу Громадської ради».

Не погоджуючись з вказаним наказом відповідача з тих підстав, що, на його думку, наказ прийнято з порушенням вимог утворення Громадської Ради при МВС, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є неправомірними та необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади".

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади.

Частиною 1 ст. 6 Закону передбачено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

За приписами ст. 7 Закону основними завданнями міністерства як органу, що забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох сферах, є: забезпечення нормативно-правового регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку; інформування та надання роз'яснень щодо здійснення державної політики; узагальнення практики застосування законодавства, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення та внесення в установленому порядку проектів законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Президентові України та Кабінету Міністрів України; забезпечення здійснення соціального діалогу на галузевому рівні; здійснення інших завдань, визначених законами України.

Частинами 1, 2 ст. 14 Закону передбачено, що для підготовки рекомендацій щодо виконання завдань міністерства може утворюватися колегія міністерства як консультативно-дорадчий орган. До складу колегії входять міністр (голова колегії), перший заступник міністра, заступники міністра, державний секретар міністерства, можуть входити керівники самостійних структурних підрозділів апарату міністерства, територіальних органів міністерства, а також за згодою - представники інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, наукових і навчальних закладів, громадських об'єднань, інші особи.

У відповідності до ч. 1 - 8 ст. 15 Закону Міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр. Накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами. Накази міністерства нормативно-правового змісту підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Накази міністерства, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами, після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Всі накази міністерства оприлюднюються державною мовою на офіційному сайті міністерства в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації". Проекти наказів міністерства, які мають нормативно-правовий характер, оприлюднюються на офіційному веб-сайті міністерства відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами і пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування. Накази міністерства або їх окремі частини можуть бути оскаржені фізичними та юридичними особами до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що утворення консультативного, дорадчого чи іншого допоміжного органу міністерства, зокрема колегії, є дискреційним повноваженням Міністра.

Судом першої інстанції було встановлено, що Наказом від 08.09.2015 року № 1083 Міністерством внутрішніх справ України на виконання вимог статей 14, 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», відповідно до протоколу установчих зборів для формування складу Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України від 06.08.2015 року та з метою вжиття заходів щодо належної організації роботи консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, які створюються в МВС, затверджено склад Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року № 996 затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики та Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації.

Відповідно до пункту 1 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації (надалі - Типове положення) Громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.

Згідно з пунктом 2 Типового положення у своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення.

Склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за осіб, які особисто присутні на установчих зборах та кандидатури яких внесені інститутами громадянського суспільства (пункт 7 Типового положення).

Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Типового положення для формування складу громадської ради орган не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства (далі - ініціативна група).

Дорученням відповідача від 05.06.2015 року № 23475/Ав «Про створення ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України» відповідачем створено ініціативну групу, до складу якої увійшли представники відповідача та інститутів громадянського суспільства.

Водночас, колегія суддів погоджується з критичним сприйняттям судом першої інстанції твердження позивача про необхідність відповідачу здійснювати процедуру ініціювання створення ініціативної групи, оскільки вказане не передбачено приписами Типового положення.

Судом першої інстанції було встановлено, що діяльність ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України оформлювались протоколами засідань від 11.06.2015 року № 1, від 03.07.2015 року № 2, від 16.07.2015 року № 3, від 30.07.2015 року № 4.

Відповідно до протоколу засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України від 11.06.2015 року № 1 ініціативною групою були опрацьовані питання визначення календарної дати до якої мають прийматись заяви інститутів громадянського суспільства для участі в установчих зборах, календарну дату для проведення установчих зборів для формування Громадської ради, схвалено текст повідомлення про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи на прізвище, ім'я, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи.

Текст вказаного повідомлення був оприлюднений на офіційному веб-сайті відповідача (http://www.mvs.gov.ua/), що підтверджується роздруківкою, яка міститься в матеріалах справи, а тому твердження позивача щодо не проведення зборів не підтверджуються.

Також колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що не відповідають дійсності твердження позивача щодо невиконання відповідачем вимог Типового положення щодо збирання та опрацювання ініціативного групою заяв та обов'язкових матеріалів інститутів громадського суспільства, які подавались для участі в установчих зборах з огляду на наступне.

У разі виявлення невідповідності документів, поданих інститутом громадянського суспільства, встановленим цим Типовим положенням вимогам ініціативна група не пізніше ніж за 15 календарних днів до проведення установчих зборів письмово та в електронній формі інформує про це інститут громадянського суспільства з пропозицією щодо їх усунення протягом семи календарних днів. За результатами перевірки документів, поданих інститутами громадянського суспільства, на відповідність встановленим цим Типовим положенням вимогам ініціативна група складає за сім календарних днів до проведення установчих зборів список кандидатів до складу громадської ради, які братимуть участь в установчих зборах, та список представників інститутів громадянського суспільства, яким відмовлено в участі в установчих зборах, із зазначенням підстави для відмови (припису п.8 Типового положення).

Так, на виконання вказаних вимог, відповідачем надано протоколи засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України від 16.07.2015 року № 3 та від 30.07.2015 року № 4 та списки № 618 та № 619 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів.

Відповідно до п. 9 Типового положення орган на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.

Судом першої інстанції було встановлено, що 06.08.2015 року на установчих зборах з формування складу Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України вирішено одноголосно затвердити склад Громадської ради при Міністерстві МВС України. Будь-які зауваження до протоколу установчих зборів відсутні.

Відповідно до абз. 5 п. 8 Типового положення персональний склад ініціативної групи орган оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.

Повідомлення про дату створення ініціативної групи та її персональний склад оприлюднене 09.06.2015 року на офіційному веб-сайті відповідача у розділі «Взаємодія з громадськістю», у рубриці «Громадська рада».

З огляду на викладене відповідач лише затвердив склад Громадської ради, поданої для затвердження установчими зборами для формування Громадської ради, що відбулися 06.08.2015 року, тобто з боку відповідача при затвердженні складу громадської організації не вчинено жодного порушення при прийнятті спірного наказу, оскільки в даному випадку у відповідача - суб'єкта владних повноважень були відсутні підстави для відмови у затвердженні складу громадської ради.

Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність доказів порушення прав і інтересів позивача оспорюваним наказом.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої безпідставність вимог даного адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

За вказаних обставин колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, а тому вона є такою, що не підлягає задоволенню.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 2, 41, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: І.О. Лічевецький

В.Е. Мацедонська

Повний текст виготовлено 06.04.2017 року.

Головуючий суддя Мельничук В.П.

Судді: Мацедонська В.Е.

Лічевецький І.О.