Справа № 405/6434/16-а
Провадження №2-а/405/171/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2017 року Ленінський районний суд м.Кіровограда у складі:
головуючого судді Іванової Л.А.
при секретарі Береді Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради № 243/08-ак від 16.08.2016 року, якою його (позивача) визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 1 700 грн. 00 коп., зазначивши на обгрунтування позовних вимог, що дії відповідача по винесенню зазначеної постанови є протиправними, оскільки відповідач, розглядаючи адміністративну справу, самоусунувся від дослідження та встановлення всіх обставин справи, формально визнавши його (позивача) винним у скоєнні адміністративного правопорушення на підставі лише суб'єктивних припущень особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення. Вважає, що відповідачем при винесенні постанови про адміністративне правопорушення були порушені вимоги ст.ст. 278, 279, 280 КУпАП, постанова від 16.08.2016 року, є незаконною та необ'єктивною, докази вчинення ним (позивачем) адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП відсутні, оскільки ТОВ «Ліки плюс» не приймало на зберігання зелені насадження - каштани, про які йдеться у спірній постанові.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1.- адвокат Пронін Ю.О. (діє на підставі договору про надання правової допомоги від 01.07.2015 року) надав заяву за вх. № 325 від 10.01.2017 року про розгляд справи без участі позивача, який позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання судового виклику до суду від 15.11.2016 року, причини неявки суду не відомі, заяви, клопотання про відкладення розгляду справи не надходили, письмові заперечення відсутні.
Зваживши доводи, викладені в позові на обгрунтування позовних вимог, перевіривши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача обгрунтовані, а позов такий, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Положення ст.6 КАС України є реалізацією ч.1 ст.55 Конституції України, яка визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 16 серпня 2016 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради в складі: голови комісії: Грабенко О.В., заступника голови комісії: Смаглюк М.О., секретаря комісії: Квітко Х.Ю., членів комісії: Лузан Л.М., Терлецька О.Д., Лавренюк О.В., Руссу О.І., Дануца О.А., Негода Г.Г., Сурнін С.В., винесена постанова № 243/08-ак, за якою ОСОБА_1. визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Зазначена постанова мотивована тим, що відповідно до протоколу від 28.07.2016 року № 1057, складеного інспектором спеціалізованої інспекції Кіровоградської міської ради Скрипніченко О.В., встановлено, що ТОВ «Ліки плюс», яке знаходиться за адресою: вул. Коваленко, 13, корп. 2 (біля п'ятої поліклініки на К.Попова), не зберегло зелені насадження (три дорослі каштани) на прилеглій території перед аптекою, чим порушено вимоги п.п. 2 п. 6 розділу 5 Правил благоустрою м. Кіровограда, затверджених рішенням Кіровоградської міської ради від 05.06.2012 року № 1710, за що передбачена відповідальність за ст. 152 КУпАП.
Правомірність та законність винесеної суб'єктом владних повноважень постанови оскаржується позивачем.
Статтею 152 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері благоустрою, об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покрашення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Згідно положень статті і цього ж Закону, територія (в населеному пункті) - це сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів загального користування: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.
Відповідно до ч.2 ст.18 Закону підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані:1) утримувати в належному стані території, надані їм в установленому законом порядку; 2) утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об'єкти благоустрою (їх частини); 3) усувати на закріплених за ними об'єктах благоустрою (їх частинах) за власний рахунок та в установлені строки пошкодження інженерних мереж або наслідки аварій, що сталися з їх вини; 4) усувати на закріплених за ними об'єктах благоустрою (їх частинах) наслідки надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в установленому порядку; 5) проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин); 6) у процесі утримання об'єктів благоустрою (їх частин) дотримуватися відповідних технологій щодо їх експлуатації та ремонту, регулярно здійснювати заходи щодо запобігання передчасному зносу об'єктів, забезпечення умов функціонування та утримання їх у чистоті й належному стані; 7) відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, установлених законодавством України.
Суб'єктом зазначеного адміністративного правопорушення є громадяни, а також посадові особи, суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил благоустрою міста Кіровограда, затверджених рішенням Кіровоградської міської ради №1710 від 05.06.2012 року, утримання зелених насаджень міста Кіровограда здійснюється відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105.
Відповідно до п.п.5.1, 5.5 Розділу 5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105 органи державної влади та органи місцевого самоврядування визначають на конкурсних засадах із числа
спеціалізованих підприємств, організацій балансоутримувачів об'єктів благоустрою зеленого господарства державної та комунальної власності; відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи
самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Відповідно до Розділу 14 Правил у містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їхній реєстр за видовим складом та віком; облік проводиться з метою: одержання достовірних даних щодо кількісних і якісних характеристик зелених насаджень на територіях населених пунктів; визначення відповідності діяльності власників озеленених територій установленому функціональному призначенню території; створення інформаційної бази для організації раціонального використання озеленених територій; посилення відповідальності за збереження насаджень підприємствами, організаціями і установами; використання даних обліку для розроблення органами місцевого самоврядування програм, заходів розвитку зелених зон населених пунктів; розроблення заходів щодо реконструкції об'єктів благоустрою зеленого господарства. Обліку підлягають усі види зелених насаджень: дерева, кущі, газони, квітники. Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.
Облік зелених насаджень проводиться на основі матеріалів інвентаризації зелених насаджень, матеріалів лісовпорядкування в приміських лісах і лісопарках. Інвентаризація зелених насаджень проводиться відповідно до Інструкції з технічної інвентаризації зелених насаджень у містах та селищах міського типу України, затвердженої
наказом Держбуду України від 24.12.2001 N 226.
За матеріалами інвентаризації складається паспорт об'єкта (благоустрою, території підприємств, установ, організацій, інших земельних ділянок, на яких розташовані зелені насадження) затвердженої форми.
Паспорт об'єкта затверджується балансоутримувачем, власником чи користувачем земельних ділянок, на яких розташовані зелені насадження, та підписується виконавцем робіт з інвентаризації.
Дані паспорта заносять у облікові бухгалтерські документи балансоутримувачів, власників чи користувачів земельних ділянок, на яких розміщені зелені насадження. Копія паспорта передається у виконавчі органи міських, районних, селищних і сільських рад для складання реєстру зелених насаджень. Паспорт об'єкта підлягає плановому поновленню один
раз за 5 років.
Позаплановий облік зелених насаджень проводиться у разі переходу прав власності на земельні ділянки, на яких розміщені зелені насадження до іншого власника, користувача або балансоутримувача, значної втрати чи пошкодження зелених насаджень у результаті аварійних, надзвичайних ситуацій або нанесення зеленим насадженням шкоди внаслідок протиправних дій юридичних чи фізичних осіб.
Балансоутримувачі, власники або користувачі земельних ділянок, на яких розташовані зелені насадження, щорічно вносять в облікові документи зміни, які відбулися на об'єктах чи земельних ділянках, де розташовані зелені насадження, за цей період.
Відповідно до п.п. 2 п. 6 Розділу 5 Правил благоустрою м. Кіровограда, затверджених рішенням Кіровоградської міської ради від 05.06.2012 року №1710 відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними в межах м. Кіровограда на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - є установи, організації, підприємства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Виходячи із норм, викладених в ст. 71 КАС України, за загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. При розгляді справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
З огляду на зазначене, беручи до уваги твердження позивача про те, що ТОВ «Ліки плюс» не приймало на збереження зелені насадження - каштани, а протокол про адміністративне правопорушення складався у його (позивача) відсутності в адміністративному приміщенні ТОВ «Ліки Плюс», а не за місцем «так званого» правопорушення, будь-яких фактичних даних відносно нього (позивача) матеріали справи не містять, відповідно він (позивач) не порушував вимог Правил благоустрою міста Кіровограда, в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП, які (твердження позивача) не спростовані під час судового розгляду справи, суд приходить до висновку, що постанова №243/08-ак від 16.08.2016 року, винесена адміністративною комісією при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради, відносно позивача, на підставі протоколу №1057 про адміністративне правопорушення від 28.07.2016 року, який є доказом в справі про адміністративне правопорушення, та який не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, не містить достатніх та беззаперечних доказів порушення позивачем вимог п.п. 2 п. 5 Розділу 5 Правил благоустрою м. Кіровограда, затверджених рішенням Кіровоградської міської ради від 05.06.2012 року №1710, крім того, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідачем не встановлено, чи вівся органами місцевого самоврядування облік зелених насаджень та чи складався їхній реєстр за видовим складом та віком, чи є наявним паспорт об'єкта - території ТОВ «Ліки Плюс» за адресою вул.Коваленко, 13, корп.2, і чи знаходяться там зелені насадження (дерева, кущі, газони, квітники), як не містить і об'єктивних, достовірних даних, яке відношення має позивач до ТОВ «Ліки Плюс», та, як наслідок, вчинення ОСОБА_1. адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП, та, більш того, вина позивача не підтверджується будь-якими іншими передбаченими процесуальним законом доказами, визначеними в ст.251 КУпАП.
Як наслідок, судом не встановлено, з яких саме міркувань виходив відповідач, визнаючи позивача винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП, яким чином давав оцінку та досліджував обставини, на підставі яких прийшов до висновку та виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення, притягнувши позивача до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП, у зв'язку з чим та за наведених вище обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість твердження позивача про безпідставність та необгрунтованість винесеної відносно нього постанови і накладення адміністративного стягнення за відсутності в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не проведено всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, на підставі чого адміністративний позов ОСОБА_1. підлягає задоволенню, постанова в справі про адміністративне правопорушення №243/08-ак від 16.08.2016 року, винесена адміністративною комісією при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради, якою ОСОБА_1. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн. 00 коп., підлягає скасуванню, як така, що винесена в порушення вимог ст.ст. 245, 251, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись ст. ст. 11, 69, 71, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 245, 251, 254, 256, 283, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради за №243/08-ак від 16 серпня 2016 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.152 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда Л.А. Іванова