Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-711/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Богунської районної ради м.Житомира про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до УПСЗН Олевської РДА та УПСЗН Богунської райради м. Житомира в якому просить стягнути на його користь з відповідача УПСЗН Олевської РДА Житомирської області за період з 01.09.2005 року по 01.02.2009 року 17645,80 грн., недовиплаченої доплати до пенсії та 5289,40 грн., недовиплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії , проживає на радіоактивно забрудненій території, є непрацюючим пенсіонером за вислугою років і має право на зазначені пільги.
Крім того, позивач просить рішення суду в частині стягнення заборгованості по допомозі як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати до пенсії як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення звернути до негайного виконання.
Позивач в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява з проханням про розгляд справи без його участі, позовні вимоги, зазначені в позовній заяві підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує.
Представник УПСЗН Богунської Райради м. Житомира в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, в зазначений період часу проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, копією паспорту, довідкою з місця проживання.
Позивач є непрацюючим пенсіонером та отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю виплати пенсії, тобто в Управлінні Пенсійного фонду (УПФ) України в Олевському районі, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги УПСЗН Олевської РДА, що стверджується копією пенсійного посвідчення, довідкою відповідача, обставинами зазначеними у запереченнях відповідачів та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі – 30 % від мінімальної заробітної плати.
Крім того, ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачає, що непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячно грошова доплата до пенсії у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі - одна мінімальна заробітна плата щомісяця.
Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачу у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою допомоги та доплати в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.
На підставі викладеного, враховуючи передбачений ст. 99 КАС України річний строк звернення до суду за захистом своїх порушених прав, суд вважає, що заборгованість по допомозі та доплаті до пенсії , передбачених ст.ст. 37, 39 зазначеного Закону підлягає стягненню за період з 22 травня 2008 року по 01 лютого 2009 року.
З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст.37 вище зазначеного Закону становить - 1357,85 грн., тобто:
(525 грн., : 31дн., х 10 дн., х 30%) + (525 грн., х 30%) х 4 міс., + (545 грн., х 30%) х 2 міс., + (605 грн., х 30%) х 2 міс., = 1370,80 грн., – 12,95 грн., отриманих коштів =1357,85 грн.
Також по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 4526,07 грн. , а саме:
(525 грн., : 31 дн., х 10 дн.) + (525 грн., х 4 міс.) + (545 грн., х 2 міс.) + (605 грн., х 2 міс.) = 4569,35 грн., – 43,28 грн., отриманих коштів =4526,07 грн.
Разом з тим позивач у поданій позовній заяві зазначав як відповідача УПСЗН Богунської райради м.Житомира, хоча в своєму позові не просить стягнути відповідні виплати з останнього, а тому суд приходить до висновку, що зазначені вище допомога та доплата до пенсії позивача повинна бути стягнута з наявних у справі матеріалів, саме з відповідач УПСЗН Олевської РДА, який є розпорядником коштів на вказані видатки, допустив протиправну бездіяльність та позивачу в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Відповідно до ст.256 КАС України слідує, що суд який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову суду до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету, а тому слід допустити негайне виконання зазначеної постанови суду в частині стягнення з УПСЗН Олевської РДА на користь позивача 1357,85 грн., допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та 4526,07 грн., доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Керуючись ст.8, 22 Конституції України, ст.ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.10, 11,17,71,86,94,99,122,158–163,167,186, 254,256 КАС України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1357,85 грн., заборгованості за період з 22.05.2008 року по 01.02.2009 року, по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 4569,35 грн ., заборгованості за період з 22.05.2008 року по 01.02.2009 року, по доплаті до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 54,40 грн ., державного мита.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 45,69 грн ., державного мита.
Звільнити ОСОБА_1, від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Звернути до негайного виконання постанову Олевського районного суду Житомирської області від 10.07.2009 року в частині стягнення з УПСЗН Олевської РДА на користь ОСОБА_1 1357,85 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та 4526,07 грн. доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
В решті позову відмовити за безпідставність позовних вимог.
Постанова суду в частині негайного виконання стягнення зазначених сум набирає законної сили з моменту її винесення.
Постанова Олевського районного суду Житомирської області набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: