Постанова № 6581188, 10.07.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.07.2009
Номер справи
2-а-710
Номер документу
6581188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-710/09    

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

10 липня 2009 року                                                                                                   м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1, звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.02.2008 року по 01.02.2009 року та в період з 01.01.2001 року по 01.05.2009 року йому  не було проведено у повному обсязі  виплати, передбачені ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його прав.

Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону ), позивач визначив в розмірі 58992   грн.,  а заборгованість  по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства(ст.37 зазначеного Закону ) - в розмірі   2574,80   грн.

Позивач у своєму позові посилається на те, що отримував відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 2,10 грн. та  доплату в розмірі 10,50 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Також позивач зазначає, що про порушення своїх  прав дізнався лише 17.11.2008 року, із засобів масової інформації, прочитавши рішення Конституційного Суду України по справі про соціальні виплати громадянам, тому вважає, що строк позовної давності ним не попущений.

Позивач в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла письмова заява про розгляд  позову без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області  в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення  позову.

Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, в зазначений період часу проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Позивач з 10.01.1989 року по даний час працює в Сущанському лісництві ДП „Олевський лісгосп АПК”, яке знаходиться в с.Сущани Олевського району, що стверджується копією посвідчення громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії,  довідками з місця роботи, довідкою з місця проживання, копією паспорту позивача.

Згідно ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати щомісяця.

Проте, вказані допомога та доплата  відповідачем  виплачувались позивачу у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні  до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року,  порушені права позивача.

Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66,  п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на  2007 рік»,  в тому числі  п. 30 ст. 71, якими зупинено  на 2007 рік  дію  ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на  2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України  є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.

Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але  ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.

Суд вважає, що позивач не пропустив строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, оскільки про порушення своїх прав він дізнався 17.11.2008 року із засобів масової інформації, прочитавши рішення Конституційного Суду України по справі про соціальні виплати громадянам.

З  врахуванням викладеного заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37 зазначеного Закону  підлягає стягненню  за період з 01.02.2008 року по 01.02.2009 року.

Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України  незалежно від часу її виникнення, тобто за  період з 01.01.2001 року по 01.05.2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці”  є складовою  структури заробітної плати.

З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу   у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст.37 вище зазначеного Закону становить 2574,80 грн., а по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 58992  грн.

Відповідач УПСЗН Олевської РДА в Житомирській області є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і  позивачу в добровільному порядку заборгованості  у повному обсязі не виплатив.

Керуючись ст.ст.8,19,22 Конституції України, ст.ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ", ст.ст.10,11,17,71,86,94,99,122,158 – 163,167,186,254  КАС України, суд -  

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення    Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, стягнення  допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення  -  задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення  Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та  виплати ОСОБА_1 коштів, не у відповідності до ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 – 2574.80 грн ., заборгованості за період з 01.02.2008 року по 01.02.2009 року, по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення , передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 58 992.00  грн.,  заборгованості за період з 01.01.2001 року по 01.05.2009 року,  по доплаті як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення,  передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Звільнити ОСОБА_1  від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54,40  грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 589.92 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Постанова Олевського районного суду Житомирської області  набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду  протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

                           Суддя: