Постанова № 6580954, 29.10.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.10.2009
Номер справи
2-а-1374
Номер документу
6580954
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2- а-1374/09

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2009 року                                                                                           м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючої судді              Охрімчук І.Г.

секретаря                           Федорчук О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області  та управління Пенсійного фонду України в Олевському районі  Житомирської області про  визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги та доплат до заробітної плати громадянам, які працюють та проживають  на території радіоактивного забруднення, а також недоплаченої додаткової пенсії  та основної  пенсії

В С Т А Н  О В И Л А :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на її користь 2091,60 грн. доплати до пенсії, 28656,00 грн. невиплаченої пенсії, а також  2130,80  грн. недоплаченої грошової допомоги як особі, яка проживає  на території радіоактивного забруднення та  6712,87   грн. доплати до заробітної плати як особі, яка  працює на території радіоактивного забруднення, 5910,98 грн. додаткової оплати праці як пенсіонеру, який працює на території радіоактивного забруднення  у зв’язку з тим, що вона проживає та працює  на радіоактивно забрудненій території. Крім того просить зобов’язати відповідачів провести перерахунок і виплачувати у подальшому в повному обсязі їй пенсію, допомоги та доплати передбачені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“.

Позивачка  в судове засідання не з’явилася, але надала заяву, в якій просить слухати справу без її участі. Позовні вимоги підтримала повністю і просить їх задовольнити.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять справу розглядати без  участі представника.  

Представник управління Пенсійного фонду України в Олевському районі  Житомирської області  в судове засідання не з’явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений  в установленому законом порядку.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є постраждалою від наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, проживає та працює в м.Олевськ Житомирської області, яке відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю , що стверджується копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання, копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії.

Позивачка з 15 березня 1999  року по даний час  працює операційною медичною сестрою лор-очного-травматологічного відділення Олевської центральної районної лікарні Житомирської області і отримує  щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації - допомогу в розмірі 1,60 грн.,  доплату в розмірі 5,20 грн. та 1,35 грн. доплату, як працюючий пенсіонер,  відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується  довідками з місця роботи,  обставинами, зазначеними у запереченні відповідачів .   Позивачка має третю групу інвалідності  пов’язану з наслідками аварії на ЧАЕС та є потерпілою першої категорії, що стверджується посвідченням потерпілої, довідкою МСЕК та експертним висновком.

Відповідно до ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають  на  територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю - 30 %  від мінімальної заробітної плати,  доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, крім того працюючі пенсіонери мають право на додаткове підвищення заробітної плати на 25 % від мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю як особі віднесеної до категорії 1 призначається у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та пенсія для інвалідів 3-ої групи, щодо яких встановлено зв’язок з чорнобильською катастрофою не може бути нижчою 6-ти мінімальних пенсій за віком..

З 01 вересня 2008 року по 01 вересня 2009 року позивачці не доплачена допомога, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати в сумі  2130,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданим позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 12 місяців.

Крім того з  15 березня 1999 року по 01 травня 2004 року  позивачці не доплачена доплата, передбачена ч. 1  ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  як особі,  яка працює  на  території радіоактивного забруднення в розмірі -6712,87 грн.

З  02 грудня 2004 року по 31 серпня  2009 року  позивачці не доплачена доплата, у розмірі 25% від розміру мінімальної заробітної плати , передбачена ч. 2  ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  як пенсіонеру,  який  працює  на  території радіоактивного забруднення в сумі  5910,98 грн.

З 01 вересня 2008 року по 31 серпня 2009 року позивачці не доплачена додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю як особі віднесеної до категорії 1 в розмірі 2091,60 грн., а  також не доплачена пенсія для інвалідів 3-ї групи, щодо яких встановлено зв’язок з чорнобильською катастрофою, в розмірі 28656,00 грн.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст.37, ч. 1,ч.2 ст.  39, ст.50 та ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з якої слідує, що громадянам, які проживають  на  територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю - 3 0 %  від мінімальної заробітної плати,  доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю як особі віднесеної до категорії 1 призначається у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та пенсія для інвалідів 3-ої групи, щодо яких встановлено зв’язок з чорнобильською катастрофою не може бути нижчою 6-ти мінімальних пенсій за віком. Допомога та доплати нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги і доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.

Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати, а також пенсій  в розмірах, зазначених  в ст.ст.37,39,50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Кошти за ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області, оскільки  відповідач  проводить виплати зазначених коштів, а кошти передбачені ст.ст.50,54 зазначеного Закону підлягають стягненню з управління Пенсійного фонду України в Олевському районі  Житомирської області, так як даний відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» слідує, що до структури заробітної плати включаються доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати, а тому доплата як особі,  яка працює  на  території радіоактивного забруднення, яка передбачена ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відноситься до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України слідує, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.  

Крім того суд прийшов до висновку, що позов в частині зобов’язання відповідачів виплачувати надалі пенсію, допомогу та доплати у відповідності із зазначеним вище Законом  не може бути задоволено,  так як не можливо  передбачити в майбутньому виникнення спірних правовідносин, що є підставою для звернення до суду.

Керуючись ст. 22 Конституції  України,  ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст.  39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86,99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,  

ПОСТАНОВИЛА:

Позов ОСОБА_1  -  задовольнити частково.

Визнати  дії Управління праці та соціального захисту населення  Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області та Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі  Житомирської області, по невиплаті ОСОБА_1  допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати, доплати до пенсії у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  - протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області  на користь ОСОБА_1  ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2, 2130,80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.  

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації   Житомирської області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області  на користь ОСОБА_1  ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2  6712,87 грн. доплати до заробітної плати,   як особі яка працює  на радіоактивно  забрудненій території та 5910,98 грн. доплати  у розмірі 25% від розміру мінімальної заробітної плати,   як працюючому пенсіонеру на радіоактивно  забрудненій території.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Олевському районі  Житомирської області з рахунку № 25607305637 у ВАТ « Державний ощадний банк України» м. Житомир МФО  311647  код 20405093 кошти в сумі  2091,60 грн. додаткової пенсії  та 28656,00 грн. основної пенсії як особі, яка має  інвалідність пов’язану з наслідками аварії на ЧАЕС.

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Стягнути з У правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі  54,40  грн. в прибуток держави.

Стягнути з У правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області  державне мито в сумі  126,24  грн. в прибуток держави.

ОСОБА_1 та УПФ України в Олевському районі   звільнені  від сплати державного мита на підставі   Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».                  

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: