Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-1359/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати в повному розмірі щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення належних виплат,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка в липні 2009 року звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача та стягнути з нього на її користь недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 01 жовтня 2008 року по 01 вересня 2009 року в сумі 5261,13 грн., оскільки вона має на утриманні дитину віком до 3-х років, перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та має право на зазначені пільги. Крім того, позивачка просить зобов’язати відповідача у подальшому виплачувати зазначену допомогу в повному розмірі.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але в позовній заяві заявила прохання щодо розгляду справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір’ю малолітньої дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про народження дитини, копією паспорту позивачки.
Позивачка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та знаходиться на обліку в УПСЗН Олевської районної державної адміністрації, що підтверджується довідкою з місця роботи позивачки, довідками відповідача.
Відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму , встановленого законом.
Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.
В даному випадку відповідач неправомірно обмежував позивачку та її дитину у їхніх правах на отримання допомоги в розмірі встановленому законом, чим порушив її право на отримання допомоги по догляду за дитиною до 3-х років.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Відповідно до цих змін, в 2008 році питання виплати застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років регулювалось Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Її розмір, відповідно до ст.15 названого Закону, дорівнював різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті , що стосувались внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто, з 22 травня 2008 року застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст.43 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Не дивлячись на це, позивачка і після травня 2008 року продовжувала отримувати допомогу з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України.
З врахуванням викладеного заборгованість по допомозі підлягає стягненню за період з 01 жовтня 2008 року по 01 вересня 2009 року.
З врахуванням розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-и років в спірний період часу, сум, виплачених позивачці у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі за період з 01 жовтня 2008 року по 01 вересня 2009 року становить – 5261,13 грн ., тобто (545х2+605х4+625х3+630х2) – 1383,87 грн. отриманих коштів.
Відповідач є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Крім того, суд не має підстав для задоволення позову в частині зобов’язання УПСЗН Олевської РДА в подальшому виплачувати позивачці щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності , в минулому та на час розгляду справи, а у даному випадку порушення прав позивачки ще не виникло.
На підставі викладеного і керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, ст.ст.10,11,17,71,86,99,122,158 – 163,167,186,254 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати в повному розмірі щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення належних виплат – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку не у відповідності із ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" – протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 5261,13 грн. недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 жовтня 2008 року по 01 вересня 2009 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь держави 56,01 грн. державного мита .
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п.18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :