Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-1148/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення коштів передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачі звернулися до суду з позовом в якому просять суд стягнути на користь кожного позивача 32962,80 грн. доплати, як особам, які працюють на території радіоактивного забруднення та по 2098,80 грн. недоплаченої допомоги, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення кожному у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та працюють на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги. Відповідач не проводить виплату зазначених коштів, чим пораює їх право і такі дії відповідача є не правомірними. При винесені постанови позивачі просять суд допустити її до негайного виконання, в частині стягнення виплат.
Позивачі, згідно поданої письмової заяви просять справу слухати у їх відсутність, позовні вимоги підтримують повністю.
Відповідач в судове засідання не з’явився, але надіслав заперечення проти позову, просить справу розглядати без участі представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій проживають та працюють позивачі, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується відомостями паспортів, довідками з місця проживання, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач ОСОБА_1 працює в ДП «Олевський лісгосп АПК» та позивачка ОСОБА_2 працює в ПТУ № 10 м. Олевська , що розміщуються в м. Олевську Житомирської області та отримують щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, що стверджується довідками з місця роботи.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачам виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1.60 грн., доплата в розмірі 5.20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірною, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачів у їх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає, що позивачами не пропущений строк передбачений ст. 99 КАС України на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення допомоги на придбання чистих продуктів харчування, оскільки з позовом вони звернулися в серпні 2009 року та кожному з позивачів не доплачена допомога за період з 01.08.2008 року по 01.08.2009 року як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення в сумі 2098,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачами, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблений з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом .
Позовна вимога позивача ОСОБА_1 про стягнення доплати до заробітної плати за період з 01.01.1999 року по 01.08.2009 року підлягає до задоволення частково, оскільки згідно довідок з місця роботи позивачу виплачувалась доплата за періоди з 01.11.2008 року по 01.08.2009 року в меншому розмірі ніж 5,20 грн. щомісяця, тому в цій частині позову слід відмовити та стягнути на користь позивача заборгованість з 01.01.1999 року по 01.11.2008 року в сумі 27575,60 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблений з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Позовна вимога позивачки ОСОБА_2 про стягнення доплати до заробітної плати за період з 01.01.1999 року по 01.08.2009 року підлягає до задоволення повністю в сумі 32962,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблений з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Крім того, виплата коштів про стягнення яких просять позивачі передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата допомоги, доплати як потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.
Враховуючи те, що вимога позивачів про негайне виконання постанови суду не мотивована та не обґрунтована, то в цій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186, 256 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення коштів передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1, ОСОБА_2 , коштів передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 2098,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 27575,60 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 2098,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 32962,80 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 108.80 грн. судового збору.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 605,38 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :