Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-1140/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд стягнути на його користь 13484,80 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 2098,80 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги. Також просить допустити рішення суду до негайного виконання в частині стягнення заборгованості по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Позивач, згідно поданої заяви просить справу слухати у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання не з’явився, але надіслав заперечення проти позову, просить справу розглядати без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є потерпілим 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій проживає та працює позивач, а саме с. Варварівка Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується відомостями паспорта громадянина України, довідкою з місця проживання, посвідченням потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач працює в Олевському ВАТ «Полісся» з 08.04.2007 року по даний час і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, що стверджується довідками з місця роботи позивача.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачу виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1.60 грн., доплата в розмірі 5.20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
З 01.07.2008 року по 01.07.2009 року позивачу не доплачена допомога, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 2098,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 12 місяців та відповідно до розміру допомоги встановленої законом .
Крім того, з 01.04.2007 року по 01.07.2009 року позивачу не доплачена доплата до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 13484,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірною, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивача у його правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає, що враховуючи передбачений ст. 99 КАС України річний строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення допомоги на придбання чистих продуктів харчування, зазначена допомога підлягає до стягнення за період з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року як зазначено в позовній заяві.
Позовна вимога позивача про стягнення доплати до заробітної плати підлягає до задоволення, оскільки виплата зазначених коштів передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата допомоги, доплати як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.
Позовна вимога позивача про негайне виконання постанови суду в частині стягнення заборгованості по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення не може бути задоволена, так як в даному випадку виникає спір про право.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186, 256 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “ ,
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 2098,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 54,40 грн. судового збору.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 13484,80 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 134,85 грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
ОСОБА_1 від сплати судового збору звільнений відповідно до п.18 ч. 1 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :