Постанова № 65775476, 29.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
815/3574/16
Номер документу
65775476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/3574/16

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Кравченка К.В.,

Лукянчук О.В.

при секретарі: Голобородько Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2016р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправними дій та скасування відмови у наданні дозволів на розроблення проекту землеустрою, -

В С Т А Н О В И Л А:

У липні 2016р. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 (далі - позивачі) звернулися в суд із позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області в якому з урахуванням змін до позовних вимоги просили:

- визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру в Одеській області у наданні дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0га кожному для сільськогосподарського призначення державної власності на території Маяківської сільської ради Біляївського району (за межами населених пунктів);

- визнати протиправними дії Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області щодо заперечення у наданні позивачам дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування своїх вимог позивачі зазначають, що вони звернулися із клопотаннями до ГУ Держгеокадастру в Одеській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Маяківської сільської ради Біляївського району.

ГУ Держгеокадастру в Одеській області надано відповіді від 2.06.2016р. про відмову у наданні позивачам дозволів на розроблення проекту землеустрою, оскільки Маяківська сільська рада Біляївського району Одеської області заперечувала про надання таких дозволів.

Позивачі вважає, що відмова та заперечення прийняті з порушенням норм діючого земельного законодавства при відсутності підстав для відмов, а тому просили вимоги задовольнити.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2016р. адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправними та скасовано відмови від 2.06.2016р. за № №К-5507/0-2556/6-16, №К-5511/0-2543/6-16, №Л-5495/0-2544/6-16, №К-5499/0-2545/6-16, №Н-5503/0-2546/6-16, №Н-5502/0-2547/6-16, №К-5504/0-2548/6-16, №К-5498/0-2549/6-16, №П-5497/0-2550/6-16, №П-5496/0-2551/6-16, №Б-5501/0-2552/6-16, №К-5509/0-2553/6-16, №Є-5512/0-2554/6-16, №Б-5500/0-2555/6-16, №Г-5510/0-2542/6-16, №М-5508/0-2557/6-16, №М-5506/0-2558/6-16, №К-5505/0-2559/6-16 ГУ Держгеокадастру у Одеській області у наданні ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність загальною (орієнтованою) площею 2,0га кожному для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Маяківської сільської ради Біляївського району (за межами населених пунктів);

Визнано протиправними дії Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області щодо заперечення у наданні ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення скарги, скасування постанови суду з ухваленням по справі нової постанови про відмову у позові, з наступних підстав.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ Держгеокадастру в Одеській області при надані відмову у виділенні земельної ділянки позивачам не зазначено жодної підстави для такої відмови. Заперечуючи проти виділення земельної ділянки Маяківська селищна рада не мотивувала свою відмову з посиланням на вимоги діючого законодавства.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції не може погодитися судова колегія, оскільки при вирішенні спору суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права, не надав належну оцінку доказам та не дослідив докази, які підлягали дослідженню.

За правилами ст.159КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.198КАС України, постанову суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у позову, з наступних підстав.

Так, апеляційним судом встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що 21.04.2016р. позивачі звернулись із клопотаннями до ГУ Держгеокадастру в Одеській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00га (кожному) за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області (за межами населених пунктів). До своїх клопотань позивачі надали графічні матеріали на яких вказано бажане місце розташування та розміри земельних ділянок (а.с.131-190).

ГУ Держгеокадастру в Одеській області підготувало та 2.06.2016р. надало позивачам відповіді про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.16-32) з тих підстав, що Маяківська сільська рада заперечує проти виділення земельних ділянок, оскільки в черзі перебувають мешканці села, які також бажають отримати ділянки (а.с.35).

Перевіряючи правомірність відмови та заперечень проти виділення земельних ділянок, судова колегія виходить з наступного.

Як визначено в ст.121 ЗК України кожен громадянин має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.116 ЗК України).

За правилами ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Отже, наведені приписи земельного законодавства чітко визначають основні умови для отримання земельних ділянок, а саме: до клопотання повинні бути додані графічні матеріали; у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб повинно бути погодження землекористувача, та крім цього, до вказаних документів ще додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

З наданих до справи матеріалів вбачається, що до своїх заяв позивачі надали графічні матеріали бажаної земельної ділянки, однак жодний із заявників не надав документи, що підтверджує досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, що потрібно при отриманні земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Під час засування обставин щодо спірних земельних ділянок було встановлено, що на час подачі заяв позивачами та час прийняття оспорюванного рішення, спірною земельною ділянкою з 2012р. користується ТОВ ВКА «Маяки» на підставі тимчасової угоди, укладеною між Біляївською РДА Одеської області, сплачує земельний податок. Наведене свідчить про те, що зазначена в заявах земельна ділянка не є вільною.

Що стосується порядку передачі земельних ділянок, то судова колегія вважає необхідним зазначити, що у відповідності до ч.7 ст.118 ЗК України передачу земель сільськогосподарського призначення здійснює відповідний орган виконавчої влади, а саме ГУ Держкомзему в Одеській області.

Так, за приписами вищенаведеної статті ЗК, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

У зв'язку із проведенням децентралізації влади в України, та з метою забезпечення такої децентралізації влади, збільшення повноважень органів місцевого самоврядування з управління територіями, подолання корупції та збільшення надходжень до місцевих бюджетів, Віце-Премьєр-Міністр України - Міністр Регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України надав доручення від 8.10.2014р. за №37732/0/1-14 на підставі якого Держземагенство України підготувало наказ №328 від 15.10.2014р., яким доручено органам Держземагенства України при умові звернення юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою (а.с.129).

З урахуванням наказу Держземагентства та доручення Віце-Премьєр-Міністр України - Міністр, ГУ Держземагенства в Одеській області після отримання заяв позивачів про виділення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства на території Маяківської селищної ради надіслало листа Маяківській раді про можливість розпорядження землями сільськогосподарського призначення, однак селищна рада своїми листами від 25.05.2016р. (а.с.35) та від 1.06.2016р. (а.с.34) повідомила, що вона заперечує проти виділення спірних земельних ділянок, з тих підстав, що в черзі на отримання земельних ділянок такого призначення перебувають мешканці села, крім того не вирішено питання щодо передачі земельних ділянок учасника АТО.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що заперечуючи проти виділення земельних ділянок сільськогосподарського призначення позивачам, Маяківська сільська рада діяла в межах своїх повноважень, та у спосіб визначений законодавством.

Що стосується дій ГУ Держземагенства України в Одеській області, судова колегія вважає, при наявності відповідного Наказу Держземагенства України щодо визначення порядку передачі земель сільськогосподарського призначення особам, ГУ Держземагенства відмовляючи позивачам у виділенні земельних ділянок діяло в межах своїх повноважень та у спосіб визначений діючим законодавством, порушень при цьому не допустило.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав та дійшов помилкового висновку про порушення прав позивачів.

За таких обставин, судова колегія вважає за необхідним постанову суду скасувати, прийняти по справі нову постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову, оскільки права позивача не були порушені.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198,202,207КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2016 р. - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправними дій та скасування відмови у наданні дозволів на розроблення проекту землеустрою, - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Ю.М.Градовський

Судді К.В.Кравченко

О.В.Лукянчук