Справа № 815/995/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, щодо відмови у видачі довідок ОСОБА_1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (щодо відмови, яка оформлена листом від 16.02.2017 року №1313/д/15-54-05-19);
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Суворовському районі м. Одеси Головне управління ДФС в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку, про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день її призначення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів та Постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році, за формою яка затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, із зазначенням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії та інше), працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р., та з 01.05.2016 року посадових окладів державним службовцям.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила наступне.
ОСОБА_1, працювала в органах державної служби в Державній податковій інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС (на теперішній час Державна податкова інспекція у Суворовському районі м Одеси ГУ ДФС в Одеській області) на посаді заступника начальника відділу. 19.12.2006 року позивач звільнена з посади заступника начальника відділу контрольно-перевірочної роботи ДПА у Суворовському районі м. Одеси, за власним бажанням,у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності. З 20.12.2006 року ОСОБА_1 отримує пенсію за Законом України «Про державну службу», пенсія розрахована в розмірі 90% від заробітної плати. У зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та з 01.05.2016 року у зв'язку з введенням в дію Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII та Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 року № 292 «Деякі питанню оплати праці державних службовців у 2016 році» було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям. 14.02.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою (вх.№2764 від 14.02.2017 року), про видачу довідки про заробітну плату (із зазначенням усіх складових заробітної плати), що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року, однак 16.02.2017 року отримала лист-відповідь № 1313/Д/15-54-05-19 від 16.02.2017 року. В даному листі відповідач повідомляв про відмову у видачі зазначеної довідки. Посилався на те, що відповідно до змін, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 31 05.2000 року № 865 «Про деякі питання і вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», було виключено пункт 4, який передбачав перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідних посадах. Таким чином, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» відмінено, що не дає законних підстав для видачі довідки. Позивач стверджує, що згідно норм Постанови №865, на час виходу позивача на пенсію національне законодавство передбачало право на перерахунок пенсії. Тобто, вказує позивач, вона має право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Враховуючи вищевикладене, а також з посиланням на положення ст. 8 Конституції України, ст. 49 Кодексу законів про працю України, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, Закон України №213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, постанову правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, п.9 постанови Пленуму Верховного суду України № 8 від 13.06.2007 року "Про незалежність судової влади", позивач просить суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.50-52) у яких зазначив, що ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими на підставі наступного.
Позивач ОСОБА_1 в своїй позовній заяві вказує, що вона зверталася до ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про надання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям. Відповідно, на дану заяву ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області було надано вичерпну відповідь. Право на перерахунок пенсії, яким хоче скористатися позивач ОСОБА_1, безпосередньо було визначено в п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». До Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», внесено зміни, а саме, вилучено пункт 4 постанови, щодо порядку обчислення заробітної плати при проведені перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Згідно листа Державної фіскальної служби України від 26.04.2016 року № 14876/7/ 99-99-05-01-04-17 «Про надання роз'яснень щодо видачі довідок для перерахунку пенсій» з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723- XII «Про державну службу», та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні. Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України «Щодо надання довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям» 01.11.2016 року, зазначено, що норма щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям містилася в статті 37-1 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- XII. Відповідно до зазначеної статті, умови та порядок проведення таких перерахунків визначалися Кабінетом Міністрів України. Законом України від 02.03.2015 року № 213 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України „Про державну службу". Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 „Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 втратила чинність. Крім цього, в свої позовних вимогах ОСОБА_1 просить видати їй довідку, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування службовців. Однак, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2. А тому, зобов'язання ГУ ДФС в Одеській області видати саме довідку за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013р. №15-1, є таким що не відповідає чинному законодавстві. З огляду на наведене, стверджує представник відповідача, підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій відповідно до норм законодавства немає. Також,зазначає представник відповідача у запереченнях, Законом України „Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. З набранням чинності Закону № 889-VIII стаття 371 Закону № З 723-XII втратила чинність, за виключенням статті 37 цього Закону щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб. Відповідно до статті 90 Закону № 889VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При наданні відповіді ОСОБА_1 ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області керувалося статтею 19 Конституції України, якою встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, ГУ ДФС в Одеській області діяло на підставі та в рамках діючого законодавства та ніяким чином не порушило права позивача.
Враховуючи вищезазначене, представник відповідача стверджує, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, такими, що не ґрунтуються на нормах діючого законодавства, а тому не підлягають задоволенню.
Позивач у судове засідання не з'явилась, належним чином та завчасно повідомлена про день, час та місце розгляду справи, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідно до приписів ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, зважаючи на думку представника відповідача, з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебувала на державній службі до 19.12.2006 року. З 19.12.2006 року позивача звільнено з посади заступника начальника відділу контрольно-перевірочної роботи Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси за власним бажанням відповідно до ст. 38 Кодексів законів про працю України у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності, що підтверджується записами в трудовій книжці позивача (а.с.11-16,37-42).
14 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулась до В.о. начальника ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою про видачу довідки про заробітну плату працюючого держслужбовця по аналогічній посаді (заступника начальника відділу контрольно-перевірочної роботи) за грудень 2015 року та травень 2016 року для перерахунку пенсії (а.с.20,33).
16 лютого 2017 року листом вих. №1313/Д/15-54-05-19 ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області у відповідь на вищевказану заяву позивача повідомило ОСОБА_1 наступне: "Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області на Ваш запит від 14.02.2017 року № 2764/Д/1554 повідомляє, що відповідно листа Мінсоцполітики від 03.02.2017 року №2203/0/2-17/21 та листа Державної фіскальної служби України від 08.02.2017 року «Про направлення роз'яснення», що норму щодо перерахунку державним службовцям призначених пенсій було передбачено статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ „Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ). Відповідно до зазначеної статті умови та порядок проведення таких перерахунків визначалися Кабінетом Міністрів України. Законом України від 02.03.2015 року № 213 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Разом з тим постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 „Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 втратила чинність. Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2 скасовано форми довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У рішеннях Конституційного суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 (пункт 4.1) та від 03.10.1997 року № 4-зп (пункт 3) роз'яснено, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас урегульована однопредметними нормативно-правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. З урахуванням вищевикладеного підстав для проведення перерахунку розміру пенсій державним службовцям відповідно до норм законодавства немає. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VI пенсійне забезпечення державних службовців проводиться за нормами Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " (а.с.21-22,31-32).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
З аналізу приписів нормативних актів судом встановлено, що в період до 30 квітня 2016 року відносини з приводу пенсійного забезпечення державних службовців регулювались положеннями Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
У відповідності до ч.1, ч.2 ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII, в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плати, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (ст. 2 Закону №108/95-ВР).
У свою чергу згідно з ч. 2 ст.33 Закону №3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відтак, відповідно до ч.1 ст.66 Закону №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Проаналізувавши вищевказані норми чинного законодавства України, суд зазначає, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 року (справа №21-97а13).
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України (редакція Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII).
Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії було прийнято постанову від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (надалі - Постанова №865).
На час виходу позивача на пенсію був чинним пункт 4 Постанови №865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів поданих підчас перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 (редакція чинна до 23.09.2016 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60 (абз 1). У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови (абз 2).
Приписами п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
У свою чергу згідно з п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
На час виходу позивача на пенсію також був чинним пункт 5 Постанови №865 відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Отже, обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, органіці, підприємство), у якому працювала особа до виходу на пенсію. При цьому до компетенції вказаного суб'єкту не належить безпосередньо вирішення питання про перерахунок пенсії.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 року були підвищені посадові оклади.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру ", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України","Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу", "Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Кабінет Міністрів України постановою від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів вніс зміни до Постанови №865, а саме: виключив пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Крім того, пункт 5 Постанови №865 був викладений в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."
В запереченні на позовну заяву відповідач пояснює неможливість надання позивачу запитуваної довідки про перерахування пенсії тим, що на момент її звернення вже був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова №865), яким і регулювався порядок видачі довідки для перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рангу на день призначення пенсії.
Суд дійшов висновку, що вищевикладені твердження відповідача є безпідставними з огляду на наступне.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Дане положення Конституції України принципово забороняє погіршувати становище людини. При цьому суд зазначає, що розмір пенсії це кількісний показник, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.
В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007 року "Про незалежність судової влади" зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Крім того, частина першої статті 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення зазначеного принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ч.1 ст.58 Конституції України).
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, видача довідки про перерахунок раніше призначеної пенсії та такий перерахунок здійснюються відповідно до норм чинних на момент виникнення права на пенсію.
При цьому зміни, які відбулися у ст. 37 Закону України "Про державну службу", стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону і ніяким чином не поширюються на перерахунок раніше призначених пенсій.
Наведене також свідчить про помилковість тверджень відповідача щодо неможливості надання довідки про перерахунок, зважаючи внесення змін до законодавства, яке регулювало перерахунок пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 49 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року № 322-VIII, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Відмовляючи позивачу у наданні довідки ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області не враховано імперативний припис ст. 49 Кодексу законів про працю України про обов'язок роботодавця видати довідку на вимогу працівника.
Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України - у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату.
Таким чином, суд доходить до висновку, що відмовляючи ОСОБА_1 у видачі довідки з посиланням на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не тільки порушив право ОСОБА_1 на отримання такого документа, а й перевищив надані йому повноваження, що вказує на наявність достатніх і необхідних правових підстав для визнання таких дій протиправними та необхідність поновлення порушеного права позивача.
Водночас, щодо способу поновлення порушених прав позивача, суд зазначає наступне.
Суд звертає увагу, що позивач також просить суд зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 довідку, про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день її призначення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів та Постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році, за формою яка затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, із зазначенням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії та інше), працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р., та з 01.05.2016 року посадових окладів державним службовцям.
Так, форма вищевказаної довідки, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670" за №15-1 від 04.09.2013 року, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 26.09.2013 року за №1661/24193. (далі постанова №15-1).
При цьому судом встановлено, що 02.09.2016 року до постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 внесено зміни згідно постанови правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 року (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року за №1020/29150), у відповідності до приписів якої виключено абзаци 3 та 4 пункту 1 постанови Пенсійного фонду України №15-1.
Тобто, на момент звернення ОСОБА_1 до суду із даним позовом, у відповідності до внесених до постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 змін положення, якими затверджувалась форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію - виключено.
Вищенаведене свідчить про наявність обставин, які унеможливлюють видачу ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_1 за формою яка затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі № 826/4418/14, висновок якого, у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Також у висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень, зазначено, що стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, зокрема передбачає, що судове рішення повинно бути таким, яке можна ефективно виконати на користь сторони, яка виграла справу. Конвенція не передбачає теоретичного захисту прав людини, а має на меті гарантувати максимальну ефективність такого захисту.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України від 13 січня 2011 року №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI).
Згідно із пунктом 1 частини 3 статті 10 вказаного закону розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 19 частини 2 Закону №2939-VI запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію (ч. ч. 1, 2 пункту 1 статті 23 Закону №2939-VI).
Враховуючи вищевикладене, з метою захисту порушеного відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, права ОСОБА_1 на отримання довідки про заробітну плату, керуючись закріпленим Конституцією України принципом верховенства права, суд доходить до висновку про необхідність зобов'язати ДПІ у Суворовському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) станом на 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію ОСОБА_1.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), та згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 128, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, щодо відмови у видачі довідок ОСОБА_1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (яка оформлена листом від 16.02.2017 року №1313/д/15-54-05-19).
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Суворовському районі м. Одеси Головне управління ДФС в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) станом на 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію ОСОБА_1.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.