Справа № 456/3869/16-а
Провадження № 2-а/456/58/2017
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" березня 2017 р. Стрийський міськрайонний суд Львівської області
в складі головуючого-судді Шрамка Р. Т.
з участю секретаря Панилик О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про скасування додатку до протоколу та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про скасування додатку до протоколу №403814 від 09.11.2016р., Розрахунок середньомісячного доходу сім'ї ОСОБА_1, та зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення Стрийської міської ради для визначення розміру допомоги одинокій матері на дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 провести розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 без врахування дітей ОСОБА_3 і ОСОБА_4. Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради з 01.03.2003р., як одержувач допомоги одинокій матері на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Із супровідним листом від 02.12.2016р. №1507/01-11 Управління соцзахисту надіслало копію рішення від 09.11.2016 у якому зазначено: заявник ОСОБА_1; список утриманців 1. ОСОБА_2 дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1; допомога одиноким матерям (з урахуванням доходу). Отже, для визначення розміру допомоги на дітей одиноким матерям у розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1, має враховуватись лише одна дитина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1., яка народилась до шлюбу і не була усиновлена після реєстрації шлюбу, але не можуть враховуватись діти ОСОБА_3 і ОСОБА_4, які народились після реєстрації шлюбу, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1. та свідоцтвами про народження дітей ОСОБА_3 і ОСОБА_4 Проте, на порушення норм ст.18-1 ч. 1 і ч. 3, ст.18-3 ч. 1 Закону N 2811-ХІІ Управління соцзахисту для визначення розміру допомоги на дітей одиноким матерям у розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 враховує дітей, які народилися після шлюбу, а саме ОСОБА_3 і ОСОБА_4. Зокрема, із супровідним листом від 02.12.2016 № 1507/01-11 Управління соцзахисту надіслало копію "Додатку до протоколу 403814 від 09.11.2016 Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1", у якому крім народженої до шлюбу дитини "1. - ОСОБА_2" враховані діти, які народились після шлюбу: "2. - ОСОБА_3" і "3. - ОСОБА_4", а тому просила позов задоволити та справу розглядати за відсутності позивача.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, згідно якої просив розгляд справи проводити за його відсутності, в позові відмовити та скерував на адресу суду заперечення в якому вказав, що в силу ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811 -XI, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентним органом іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати(батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною) (ч.3 ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»). У відповідності до вимог ч. 1 ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку), уразі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перед місяцем звернення за призначенням допомоги. Частиною 2 статті 3 Сімейного Кодексу передбачено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям передбачено абз.2 п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 р. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням вказаної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства 1 та 2 групи, або інвалідами 1 групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів;
жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Згідно свідоцтв про народження ОСОБА_3 (Серія НОМЕР_1 від 07.11.1006 року ) та ОСОБА_4 (Серія НОМЕР_2 від 19.11.2009 року) виданих відділом реєстрації актів цивільного стану м.Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, у графі «Мати» зазначена ОСОБА_1. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги( абз.6 ст.2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми "). Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи та декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми). Згідно п.9 цієї Методики загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачено законодавством. Види доходів які враховуються до сукупного доходу сімей (одержувачів) передбачено в п.5 цієї Методики. Враховуючи вищенаведене позовні вимоги про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради для визначення розміру допомоги одинокій матері на дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 провести розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 без врахування дітей ОСОБА_3 і ОСОБА_4 та скасування «Додатку до протоколу 403814 від 09.11.2016 Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1» є безпідставними. В зв'язку з наведеним просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно ст.. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд вивчивши матеріали справи, та перевіривши надані докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради з 01.03.2003р., як одержувач допомоги одинокій матері на дочку ОСОБА_2
Відповідно до відповіді на запит від 02.12.2016р. Управління праці та соціального захисту населення, ОСОБА_1, було скеровано копії розрахунку середньомісячного доходу сім'ї від 09.11.2016р., та рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 09.11.2016р.
Згідно додатку до протоколу 403814 від 09.11.2016р. «Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1», здійснений з врахуванням всіх членів сім'ї, а саме в кількості 4-ох чоловік. З вказаним додатком до протоколу позивач не згідний, оскільки в ньому крім народженої до шлюбу дитини «1. - ОСОБА_2» враховані діти, які народились після шлюбу: «2. - ОСОБА_3» і «3. ОСОБА_4».
Згідно ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Згідно ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Пунктом 34 постанови КМУ «Про затвердження порядку і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року передбачає, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Згідно свідоцтв про народження ОСОБА_3 (Серія НОМЕР_1 від 07.11.1006 року ) та ОСОБА_4 (Серія НОМЕР_2 від 19.11.2009 року) виданих відділом реєстрації актів цивільного стану м.Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, у графі «Мати» зазначена ОСОБА_1.
Згідно ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на наведене, аналізуючи чинне законодавство України, суд вважає, що в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання скасування додатку до протоколу 403814 від 09.11.2016р. Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради для визначення розміру допомоги одинокій матері на дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 провести розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 без врахування дітей ОСОБА_3 і ОСОБА_4 слід відмовити, оскільки Управлінням праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради правомірно було здійснено середньомісячний розрахунок сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1, в кількості 4-ох членів сім'ї.
Керуючись ст.ст.9,71,86, 99-102, 159-161 КАС України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суд, -
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про скасування додатку до протоколу 403814 від 09.11.2016р. Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради для визначення розміру допомоги одинокій матері на дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 провести розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 без врахування дітей ОСОБА_3 і ОСОБА_4 - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Суддя Р. Т. Шрамко