УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 р.Справа № 554/8531/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 03.01.2017р. по справі № 554/8531/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління МВС України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якому просив суд:
- зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Полтавській області скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.10.2015 року з урахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення протягом останніх 24 календарних місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації грошового забезпечення та зазначену довідку надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії згідно законодавства.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити донарахування пенсії позивачу з 01.10.2015 року не змінюючи базовий місяць індексації пенсії протягом 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації грошового забезпечення на підставі наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 03.01.2017р. адміністративний позов задоволено частково.
Зобов'язано УМВС України в Полтавській області (вул. Пушкіна,83, м. Полтави, 36000) розрахувати розмір додаткових видів грошового забезпечення позивачу (надбавки, доплати, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, індексації грошового забезпечення, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та направити відповідну довідку та грошовий атестат до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з поданням про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії.
У іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Позивач подав заперечення на апеляційні скарги, в якому просить суд апеляційні скарги залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 24.04.2015 року наказом начальника УМВС України в Полтавській області № 213 о/с позивача було звільнено з органів внутрішніх справ за п.63 підпунктом "б" (у запас через хворобу) (а.с.76).
З 25.04.2015 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу призначено пенсію за вислугу років.
Згідно подання від 19.05.2015 року №4/1432-2262 (а.с.72) та матеріалів оформлених УМВС України в Полтавській області, зокрема довідки про додаткові види грошового забезпечення (а.с.12,75) та грошового атестату № 46 (а.с.11,74) йому призначено пенсію з грошового забезпечення, яке склалось наступним чином: посадовий оклад - 580 гривень; підвищення посадового окладу - 87 гривень; оклад за спеціальним званням - 65,00 гривень; надбавка за вислугу років 35% - 256,20 гривень; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 494,10 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 1598,26 гривень.
При цьому у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які враховувалась при нарахуванні пенсії, було вказано не всі види додаткового грошового забезпечення, які йому виплачувались та на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.12).
До того ж позивач отримав від УМВС України в Полтавській області довідку вих. № 29/А-131 від 01 вересня 2016 року про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у якій зазначено всі види додаткового грошового забезпечення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.16).
27 червня 2016 року позивач звернувся до УМВС України в Полтавській області із заявою, у якій просив розрахувати розмір грошового забезпечення для призначення йому пенсії на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення та направити до Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зазначену довідку та грошовий атестат з поданням про перерахунок раніше призначеної йому пенсії (а.с.14).
21 липня 2016 року позивач отримав від першого відповідача повідомлення про відмову у направленні до ПФУ у Полтавській області відповідної довідки та подання про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що у довідці зазначені види грошового забезпечення, які носять не постійний, а компенсаційний характер.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 цієї ж статті Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2 зазначеної статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.3 цієї постанови упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбаченийст.9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Відповідно до ч.1ст.10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так відповідно до пп. 3 п.5 постанови №1294, пп. 30.4 п.30 розділу ХХХ зазначеної Інструкції, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Як вбачається із довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення на всі виплати, що включені до неї, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, приймаючи до уваги, що на всі виплати, включені в зазначену довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вказані виплати відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15.
Відповідно до ч. 2ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Згідно з п. 2.3.4., 2.3.5 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, затвердженої наказом МВС України № 611 від 25.06.2013 року (чинної на час виникнення спірних правовідносин), на уповноважений структурний підрозділ покладається, взаємодія з територіальними органами Пенсійного фонду України з питань оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; визначення розміру грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону про пенсійне забезпечення.
Відповідно до п. 3.5.1 Інструкції, уповноважений структурний підрозділ повинен прийняти від особи, якій оформлюється пенсія, заяву про призначення (перерахунок) пенсії та документи згідно з Порядком.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача щодо відмови у розрахунку розміру грошового забезпечення на підставі наданої йому довідки та підготовці подання про перерахунок пенсії є протиправними.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, як субєкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його доводи, і не довів правомірності своїх дій.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 03.01.2017р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 41, 94, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 03.01.2017р. по справі № 554/8531/16-а залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) гривень 32 копійки до спеціального фонду Державного бюджету України - отримувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 03.04.2017 р.