У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 719/373/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Луців О.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
29 березня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Новодністровського міського голови ОСОБА_2 на постанову Новодністровського міського суду м. Новодністровськ від 10 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Новодністровського міського голови ОСОБА_2 про визнання розпорядження Новодністровського міського голови № 254/0 від 23 листопада 2016 року "Про невиконання посадових обов'язків начальником відділу гуманітарної політики" незаконним та його скасування,
В С Т А Н О В И В :
постановою Новодністровського міського суду м. Новодністровськ від 10 січня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, 01 квітня 2015 року позивач відповідно до розпорядження Новодністровського міського голови №49/0 прийнята на службу в Новодністровську міську раду на посаду начальника відділу гуманітарної політики і в цей же день склала присягу (а.с. 13)
23 листопада 2016 року відповідачем за неналежне виконання ОСОБА_3 своїх посадових обов'язків щодо організації безпечного перебування вихованців на території закладів освіти 14 листопада 2016 року було винесено розпорядження №254/0 "Про невиконання посадових обов'язків начальником відділу гуманітарної політики", пункт 1 якого передбачав попередити позивача, що в разі повторного невиконання посадових обов'язків (трудової дисципліни), до неї буде застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани. При цьому, на підставі пункту 2 даного розпорядження №254/0 зобов'язано начальника відділу обліку та звітності не включати ОСОБА_3 до проекту розпорядження про преміювання протягом 6 місяців (а.с. 14).
Не погоджуючись з вищевказаним розпорядженням, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що оскаржуване розпорядження підлягає скасуванню, а адміністративний позов задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з статтею 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.
Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно з статтею 19 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" Організація навчання і підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, просування їх по службі, визначення тривалості робочого часу, порядку здійснення ними службових відряджень та відшкодування витрат на ці відрядження, а також особливості їх дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов'язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом.
Статтею 139 КЗпП України передбачено, що працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Відповідно до статті 142 КЗпП України трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил. У деяких галузях народного господарства для окремих категорій працівників діють статути і положення про дисципліну.
Види та порядок накладення дисциплінарних стягнень регулюється статями 147-149 КЗпП України, якими встановлено, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.
На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті.
До застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Як вбачається з Положення про відділ гуманітарної політики Новодністровської міської ради, затвердженого Рішенням міської ради від 28 липня 2016 року №223 (а.с.19-24) та посадової інструкції начальника відділу гуманітарної політики Новодністровської міської ради (а.с. 17-18), до керівника відділу гуманітарної політики не можуть бути застосовані додаткові чи інші види дисциплінарних стягнень, ніж ті, що закріплені в загальних положеннях КЗпП України.
Також до позивача в порушення вимог частин 2, 3 статті 149 КЗпП України застосовано два види дисциплінарних стягнень, при цьому без абсолютного з'ясування фактичних обставин події, внаслідок наступного.
Наказом начальника відділу гуманітарної політики №255 від 16 листопада 2016 року "Про створення штабу оперативного реагування під час виникнення надзвичайних ситуацій та стихійного лиха в зимовий період" (а.с. 25), зокрема пунктом 2, була покладена персональна відповідальність за безперебійне функціонування закладів освіти міста на керівників закладів та зобов'язано останніх забезпечити утримання в постійній готовності обладнання та інвентар для дій в умовах сильних морозів, снігопадів, налипання снігу, снігових заметів, хуртовин, ожеледиці та масового утворення бурульок на дахах будинків (п. 3.3 Наказу).
Також 24 лютого 2016 року, 03 жовтня 2016 року позивачем було видано накази №48 (а.с.29) та №197 (а.с. 30), якими на керівників навчальних закладів покладався обов'язок розробки та надання плану заходів підготовки закладу до осінньо-зимового періоду, в тому числі підготовка матеріально-технічної бази навчальних закладів до функціонування в осінньо-зимовий період.
На виконання вищевказаних наказів керівниками навчальних закладів, а саме, Новодністровської гімназії, ДНЗ (ясла-садок) "Радість", ДНЗ "Ромашка", Новодністровського БДТ, ЗОШ І ступеня, ОСОБА_4 ступенів, були видані накази "Про заходи із забезпечення протипожежної безпеки та запобігання нещасним випадкам" №91 від 23 серпня 2016 року (а.с.51), "Про протипожежний захист школи в осінньо-зимовий період" №102 від 01 вересня 2016 року (а.с.129), "Про внесення змін до наказу №20р від 24 лютого 2016 року "Про підготовку НБДТ до нового 2016-2017 н.р. та осінньо-зимового періоду"" №59/1-р від 02 вересня 2016 року (а.с.168), "Про підготовку закладу до роботи в осінньо-зимовий період" №157 від 30 вересня 2016 року (а.с.52), "Про початок опалювального сезону та призначення відповідальних осіб" №159 від 05 жовтня 2016 року (а.с.53), "Про створення штабу оперативного реагування під час виникнення надзвичайних ситуацій та стихійного лиха в зимовий період" №160 від 06 жовтня 2016 року (а.с.54), №108-о від 17 листопада 2016 року (а.с. 148149), №90-р від 18 листопада 2016 року (а.с.73-74), №197 від 18.11.2016 року (а.с. 130), №98 від 22 листопада 2016 року (а.с. 95-96), "Про підготовку ДНЗ "Радість" до нового 2016/2017 н.р. та роботи в осінньо-зимовий період" №35-р від 01 липня 2016 року (а.с. 70-71), "Про підготовку ДНЗ до нового 2016/2017 навчального року та осінньо-зимового періоду" №30 від 24 лютого 2016 року (а.с. 98), "Про початок опалювального сезону 2016/2017 р." №69-р від 04 жовтня 2016 року (а.с. 72), №152 від 04 жовтня 2016 року (а.с.128), №81 від 10 жовтня 2016 року (а.с. 97), якими організовано ряд підготовчих заходів до створення належних умов функціонування навчальних закладів в осінньо-зимовий період.
Відповідно до посадових інструкцій заступника директора з адміністративно-господарської роботи, сторожа та двірника Новодністровської гімназії (а.с. 46-48), завгоспа ДНЗ "Ромашка", ОСОБА_4 ступенів, будинку дитячої творчості (а.с. 89-90, 124-125, 164-165), сторожа-двірника ДНЗ (ясла садок) "Радість", ДНЗ "Ромашка" (а.с.65-66, 91-92), сторожа ОСОБА_4 ступенів, ЗОШ І ступеня (а.с. 126, 145), основними напрямами діяльності останніх (сторожа, двірника, сторожа-двірника) в зимовий період є сколювання льоду на території закладів, посипання доріжок піском, прибирання снігу, прочищення входу в заклади від снігу, а відповідає за прибирання території навчальних закладів - завгосп.
Як вбачається із табелів обліку використаного робочого часу за листопад 2016 року (а.с. 50, 67, 93, 99, 127, 146-147, 166-167), вищевказані працівники закладів освіти були на робочому місці 14 листопада 2016 року.
Окрім того, згідно журналів обліку амбулаторних хворих закладів, підвідомчих начальнику відділу гуманітарної політики (а.с. 55, 75, 94, 131, 150), 14.11.2016 року жодних звернень учнів чи дорослих з приводу виробничого травматизму не зафіксовано.
При цьому, директорами закладів освіти міста Новодністровськ на ім'я керівництва відділу гуманітарної політики були надані письмові пояснення (а.с. 26, 56, 76-77, 100-101, 132-133, 151-152, 169), із змісту яких слідує, що навчально-виховний процес в закладах 14 листопада 2016 року розпочався вчасно, без будь-яких порушень, доріжки до закладів були розчищені від снігу та посипані піском.
В свою чергу, показами свідків в суді першої інстанції підтверджується та обставина, що в цей день жодних письмових документів чи актів з приводу якості прибирання території заступником міського голови ОСОБА_5 не складалось, а останній не мав претензій щодо якості прибирання.
Статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що міським головою ОСОБА_2 при винесенні розпорядження №254/0 було прийнято необґрунтовані висновки про неналежне виконання своїх посадових обов'язків позивачем 14 листопада 2016 року щодо організації безпечного перебування вихованців на території закладів освіти, які не підтверджені конкретними обставинами, носять виключно надуманий характер та спростовуються дослідженими судом письмовими документами і показами свідків.
Крім того, на вимогу суду відповідачем надано положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам міської ради, її відділів та управлінь.
Відповідно до пункту 4.3 позбавлення працівників премії або зменшення її розміру може проводитись тільки за той розрахунковий період, у якому було допущено порушення.
Всупереч зазначеної норми відповідач у пункті 2 оскаржуваного розпорядження позбавив позивача премії строком на 6 місяців.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Новодністровського міського суду м. Новодністровськ від 10 січня 2017 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Новодністровського міського голови ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Новодністровського міського суду м. Новодністровськ від 10 січня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7