ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2017 року Справа № 876/2205/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
ОСОБА_1,
з участю секретаря судового засідання Румянцевої О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 20 січня 2017 року в адміністративній справі № 162/1313/16-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
27 грудня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Любешівського районного суду Волинської області з позовом, у якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (далі УПФУ в Любешівському районі) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобовязати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років в межах визначеного законом строку позовної давності, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ).
Позов обґрунтовувала тим, що вона є особою, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує пенсію за віком. При нарахуванні їй пенсії відповідач порушив її право на пільговий характер розрахункової величини збільшення пенсії за понаднормовий стаж, визначений частиною другою статті 56 Закону № 796-ХІІ, оскільки керувався тільки Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 20 січня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії УПФУ в Любешівському районі щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Зобовязано УПФУ в Любешівському районі, починаючи з 27 червня 2016 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило УПФУ в Любешівському районі, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що після прийняття 01.01.2004 р. Закону № 1058-IV, подальші перерахунки пенсії позивача проводились на підставі норм вказаного Закону, тому підвищення до його пенсії за понаднормовий стаж повинно здійснюватися відповідно до норм наведеного Закону.
Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію по віку з 20.07.1987 р. відповідно до Закону СРСР «Про пенсії і допомогу членам колгоспів» із зниженням пенсійного віку згідно чинного на той час законодавства.
Позивач є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, при цьому, загальний страховий стаж позивача становить понад 40 років.
15.12.2016 р. позивач звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ, а також наголосила на обранні нею умов пенсійного забезпечення згідно Закону № 796-ХІІ.
Згідно відповіді УПФУ в Любешівському районі № 708/К-01 від 19.12.2016 р. у задоволенні заяви позивача відмовлено.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на перерахунок пенсії у відповідності до вимог частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ підтверджено матеріалами справи та нормами чинного законодавства.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про обрання умов та порядку пенсійного забезпечення, в тому числі й щодо вказаного перерахунку пенсії; також норми Закону № 796-ХІІ мають для спірної категорії осіб пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними.
Відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) призначення та виплата пенсій потерпілим від Чорнобильської катастрофи провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та цього Закону.
Частиною другою статті 56 наведеного Закону визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 процентів заробітку.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Обставини справи свідчать про те, що позивач обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Аналіз статті 56 наведеного Закону вказує про те, що вона визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України «Про пенсійне забезпечення» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини сьомої статті 9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзацу другому частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 процент визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом першим частини другої статті 28 Закону № 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку за рік.
Оскільки позивач є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, тому пенсійним органом на момент перерахунку пенсії неправомірно визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 20 років, при цьому спірну доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 15 років.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 р. у справі № 21-727а15.
За таких обставин, розглядаючи спір, місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Разом з тим, при визначенні періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, судом першої інстанції не враховано, що із заявою про обрання умов пенсійного забезпечення згідно Закону № 796-ХІІ, а також про перерахунок пенсії, позивач звернувся до пенсійного органу лише 15.12.2016 р.
Згідно із частинами третьою, четвертою статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Із урахуванням наведеного, право на перерахунок пенсії у позивача виникло, починаючи з 01.12.2016 р.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно зі статтею 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення заявленого позову, з вищевикладених мотивів.
Окрім цього, відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Любешівському районі на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 275 грн 60 коп. сплаченого судового збору (пропорційно до задоволених вимог).
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області задовольнити частково.
Постанову Любешівського районного суду Волинської області від 20 січня 2017 року в адміністративній справі № 162/1313/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області від проведення у порядку частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку, починаючи з 01.12.2016 р.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (44200, Волинська обл., смт.Любешів, вул.Червоної Армії, 8; код ЄДРПОУ 20125620) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (Волинська обл., Любешівський район, с.Великий Курінь, вул.Червоної Армії, 3) судові витрати (пропорційно до задоволених позовних вимог) в розмірі 275 (двісті сімдесят пять) грн 60 коп. сплаченого судового збору.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Р.Й. Коваль
Судді В.В.Гуляк
ОСОБА_3
Постанова в повному обсязі складена 03 квітня 2017 року.