Ухвала суду № 65741812, 30.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
756/17758/14-а
Номер документу
65741812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 756/17758/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук А. В. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2017 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменка В. В.,

суддів Степанюка А. Г., Василенка Я. М.,

за участю секретаря Видмеденко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними, захист і відновлення порушених прав, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, за апеляційною скаргою Всеукраїнської громадської організації «Товариство українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 21.09.2016, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом та просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI у зворотній дії у часі при проведенні перерахунку розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 24.05.2012 р. перерахунок розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії 4303,50 грн., зазначеній в довідці про розмір грошового забезпечення від 24.05.2012р. №105213, виданій Київським міським військовим комісаріатом, та 89,0 відсотків від суми грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, виплатити недоотримані пенсійні суми відповідно до вимог статей 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 10.02.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015, позов задоволено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.02.2016 касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задоволено та вказані рішення скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Дарницького районного суду міста Києва від 21.09.2016 в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Н думку позивача, він має право на перерахунок пенсії згідно з ч. 3 статті 63 Закону № 2262-XII з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 24.05.2012р. У зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001р., який набрав чинності з 01.10.2011р., відповідач не мав права та підстав обмежувати розмір його пенсії 80 відсотками відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ№355, оскільки такі зміни набрали чинності після призначення йому пенсії та погіршують його становище.

В судове засідання з'явився представник Всеукраїнської громадської організації «Товариство українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_2, просив скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позов. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дійшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 проходив військову службу, з якої звільнений та з 1992 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII у розмірі 89,0 відсотків сум грошового забезпечення відповідної йому категорії військовослужбовців. Згідно з довідкою від 24.05.2012р. про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007р. для перерахунку пенсії з 01.07.2012р. на підставі постанови КМУ від 23.04.2012р. № 355, виданою Київським міським військовим комісаріатом, станом на 01.04.2012р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою флагманський лікар підводних човнів, яку він займав на день звільнення зі служби, становить 4303,50 грн.

На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про розрахунок пенсії відповідач листом від 05.12.2014р. повідомив, що з набранням чинності 1 жовтня 2011 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VIв внесено зміни в частині максимального розміру пенсії, який не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення, тому при розрахунку максимального розміру підвищення до пенсії за постановою КМУ № 355 враховується розмір пенсії з 80% сум грошового забезпечення за посадою ОСОБА_2 станом на 1 квітня 2012 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Уряду від 23.04.2012 р. № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 % (абзац 1 пункту 1).

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою № 1294 за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (абзац 2 пункту 1).

Тобто, пенсійне забезпечення військовослужбовців, які перебувають на пенсії, після проведення підвищення не повинно перевищувати пенсійне забезпечення військовослужбовців, які виходять на пенсію з 1 квітня 2012 року за нормами Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001р., що встановив розмір пенсії на рівні 80% сум грошового забезпечення.

Пунктом 2 цієї ж постанови відповідні державні органи, в тому числі Міністерство оборони України, зобов'язано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 1 квітня 2012 року.

Таким чином, Постановою № 355 встановлено відсоткове підвищення розміру пенсій, а не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови № 355, не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року.

Крім того, довідка Київського міськвійськкомату від 24.05.2012 р. не може бути підставою для перерахунку пенсії й тому, що враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Вищевикладене спростовує доводи апелянта щодо порушення норм матеріального права при вирішенні справи судом першої інстанції.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-641а14, 21.04.2015 №21-145а15.

У рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4рп/2015 року «У справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3, щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказано, що проведення перерахунку пенсій відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з встановленням виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і таким видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

Крім того, колегія суддів не приймає доводи апелянти щодо порушення норм процесуального права, так як згідно матеріалів справи, при винесенні оскаржуваного рішення було дотримано порядку ухвалення судових рішень відповідно до ст. 153,154, 160 КАС України, проголошено у тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, вступну та резолютивну частини постанови. Справа розглянута у відкритому судовому засіданні, без порушень таємниці нарадчої кімнати.

Отже, доводи апеляційної скарги та апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, через що рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації «Товариство українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 21.09.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними, захист і відновлення порушених прав, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - залишити без задоволення.

Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 21.09.2016 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: А. Г. Степанюк

Я. М. Василенко

Повний текст постанови виготовлено 04.04.2017.

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.