Постанова № 65739068, 03.04.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2017
Номер справи
823/328/17
Номер документу
65739068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2017 року справа № 823/328/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М., суддів - Гаврилюка В.О., Мишенка В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Черкасиавтотранс" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ "Черкасиавтотранс" звернулось в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить скасувати постанови управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 24.01.2017 № СА039924 та від 01.03.2017 № СА002630 про накладення адміністративно-господарських штрафів.

Ухвалою судді від 02.03.2017 відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 14.03.2017 допущено заміну первинного відповідача в адміністративній справі № 823/328/17 - «управління Укртрансбезпеки у Черкаській області» на належного - «Державну службу України з безпеки на транспорті».

30.03.2017 на підставі ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження, про що в журналі судового засідання від вказаної дати зроблено відповідний запис.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані постанови складені з грубими порушеннями установленої процедури здійснення заходу державного нагляду, передбаченої Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Крім цього зазначено, що на підставі ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», в частині інших обов'язкових документів водія, які передбачені законодавством України, в жодному випадку не можна застосовувати у наведених обставинах до позивача штрафні санкції за наявності на момент перевірки у водіїв інших дозвільних, реєстраційних та маршрутних документів, оскільки індивідуальна контрольна книжка водія є виключно робочим документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія, яка не входить до переліку реєстраційних, дозвільних та маршрутних документів водія автотранспортного підприємства. В даному випадку автобуси ПАТ "Черкасиавтотранс", які були перевірені уповноваженими особами відповідача використовуються виключно на міських автобусних маршрутах міста Черкаси № 26 та № 27 протяжністю до 50 км, що виключає обов'язок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.

У судовому засіданні 30.03.2017 представники позивача вимоги позовної заяви підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача 30.03.2017 до зали судового засідання не прибув, клопотанням від 22.03.2017 просив зупинити провадження у справі в зв'язку з перебуванням в період з 29.03.2017 по 31.03.2017 у відпустці. Усною ухвалою суду від 30.03.2017 в задоволенні вказаного клопотання було відмовлено.

Відповідно до письмових заперечень відповідача, 24.11.2016 та 17.02.2017 рейдові перевірки міських автобусів, що належать позивачеві здійснювались у повній відповідності до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті за наявності відповідних наказів про затвердження щотижневих графіків проведення рейдових перевірок, графіків перевірок, направлень на перевірки, службових посвідчень. Відповідач зазначає, що в даному випадку здійснювалось регулярне пасажирське перевезення на міському автобусному маршруті протяжністю менше 50 км і обладнання тахографом не передбачене, а тому водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, має вести індивідуальну контрольну книжку водія, згідно з п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 № 340.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Публічне акціонерне товариство "Черкасиавтотранс" зареєстроване як юридична особа 17 жовтня 1994 року, код ЄДРПОУ 03115376.

17 квітня 2012 року ПАТ "Черкасиавтотранс" видано ліцензію Серія НОМЕР_4 на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; дозволений вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; строк діїі ліцензції: не обмежений.

Судом встановлено, що 24.11.2016 о 15 год. 16 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 166 зупинено автобус маршруту № 26 "Новий автовокзал - Обласна лікарня", марки ПАЗ, д.н.з. НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_1 Зазначений транспортний засіб, згідно свідоцтва про державну реєстрацію належить ПАТ "Черкасиавтотранс".

За результатами перевірки складено акт СА №0220183 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.11.2016, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.

24.01.2017 в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № СА039924, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" постановлено стягнути з ПАТ "Черкасиавтотранс" адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.

17.02.2017 о 15 год. 30 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Ложешнікова, 7 зупинено автобус маршруту № 27 "Нарбутівська - Залізничний вокзал", марки ПАЗ, д.н.з. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_3 Згідно свідоцтва про державну реєстрацію, зазначений транспортний засіб, належить ПАТ "Черкасиавтотранс".

За результатами перевірки складено акт СА №0220448 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.02.2017, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.

01.03.2017 в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № СА002630, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" постановлено стягнути з ПАТ "Черкасиавтотранс" адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.

Вважаючи оскаржувані постанови протиправними, ПАТ "Черкасиавтотранс" звернулось з відповідним позовом до суду за захистом порушених прав та інтересів із сторони суб'єкта владних повноважень.

Обгрунтовуючи протиправність дій відповідача у спірних правовідносинах ПАТ "Черкасиавтотранс" посилається, зокрема, на порушення суб'єктом владних повноважень порядку проведення перевірок щодо додержання товариством вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Вказані твердження позивача колегія суддів розцінює критично виходить з наступного.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до п. 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. При цьому згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідується, є Державна служба з безпеки на транспорті.

Пунктом 4 Порядку №1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з п. 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п.14 Порядку №1567).

Згідно з абз. 2 п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки суб'єкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до п. 16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансінспекція", та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.

Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п. 17 Порядку №1567).

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що 24.11.2016 та 17.02.2017 уповноваженими особами відповідача були проведені рейдові перевірки транспортних засобів ПАЗ, н.з. НОМЕР_1 та ПАЗ, н.з. НОМЕР_2, що належать ПАТ "Черкасиавтотранс".

В матеріалах адміністративної справи наявні належним чином засвідчені:

- наказ Укртрансбезпеки від 18.11.2016 № 838 "Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок", яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 21.11.2016 по 27.11.2016;

- направлення на перевірку № 016577 від 21.11.2016, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту Атамасю О.А. для проведення з 21.11.2016 по 25.11.2016 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", КУпАП, в м. Черкаси по вул. Смілянській, 166 та вул. В.Ложешнікова, 52;

- наказ Укртрансбезпеки від 10.02.2017 № 121 "Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок", яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 13.02.2017 по 19.02.2017;

- направлення на перевірку № 017948 від 15.11.2017, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту Атамасю О.А. для проведення з 15.02.2016 по 17.02.2016 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", КУпАП, в м. Черкаси по вул. Смілянській, 166, бул. Шевченка, 90-250, пр-т Хіміків (біля площі Перемоги), р-н. магазину «Сосняк», вул. Дашковича, 22-38 та вул. В.Ложешнікова, 5-11.

За наслідками здійснення планових заходів складено акти проведення рейдових перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом від 24.11.2016 СА №0220183 та від 17.02.2017 СА №0220448.

Дослідження матеріалів наявних у справі, а також аналіз положень чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, дає суду підстави зробити висновок про відсутність зі сторони службових осіб управління Укртрансбезпеки у Черкаській області порушень Порядку №1567 під час проведення рейдових перевірок позивача, які були проведені 26.10.2016 та 04.11.2016.

Суд вважає також безпідставними посилання позивача на порушення відповідачем вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки зазначений Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності при здійсненні планових та позапланових заходів.

Суд наголошує, що рейдова перевірка передбачає перевірку не конкретного автоперевізника, а проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту із зупиненням транспортного засобу, чи без зупинення. Згідно вищезгаданих наказів Укртрансбезпеки та направлень на перевірку посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено рейдові перевірки транспортних засобів перевізників на визначених ділянках автодороги, що також спростовує доводи позивача відносно порушення процедури проведення перевірок.

Щодо порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, суд зазначає наступне.

Статтею 48 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;

для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга).

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що згідно паспорту міського автобусного маршруту загального користування № 27 "Залізнични вокзал - Петровського" автобуси позивача здійснюють перевезення пасажирів по міському маршруті загальною протяжністю 7,4 км (в одному напрямку) по вулицях Вернигор - Смілянська - пр-т Хіміків - вул. Сурікова. За вказаним автобусним маршрутом закріплено конкретні автобуси, зокрема, ПАЗ д.н.з. НОМЕР_2. Судом встановлено, що вказаний автобус пройшли обов'язкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ "Автотранслогістика" від 29.06.2016 № 00151-01032-16.

У відповідності паспорту міського автобусного маршруту загального користування № 26 "Новий автовокзал - Обласна лікарня" автобуси позивача здійснюють перевезення пасажирів по міському маршруті загальною протяжністю 11,25 км (в одному напрямку) по вулицях Вернигори, Смілянська, пр-т Хіміків, вул. Сурікова. За вказаним автобусним маршрутом закріплено автобуси, зокрема, ПАЗ д.н.з. НОМЕР_1. Вказаний автобус також пройшли обов'язкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ "Автотранслогістика" від 20.04.2012 № 00151-02058-16 та сертифікат відповідності від 24.04.2015 № UА9.009.00376-15, що виданий Державною системою сертифікації УкрСЕПРО.

Відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 N 340 (далі - Положення), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.

Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ) (п. 1.3 Положення).

Відповідно до п. 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2 Положення).

Пункт 6.3. Положення визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).

З урахуванням того, що норми передбачені пунктами 6.1 та 6.3 Положення стосуються автобусів, що здійснюють пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, водії, які керують автобусами, що використовуються для регулярних пасажирських перевезень на міських та приміських автобусних маршрутах не повинні вести індивідуальні контрольні книжки водія відповідно до вимог Положення.

У даному випадку автобуси ПАТ "Черкасиавтотранс" використовуються виключно на внутріміських автобусних маршрутах міста Черкаси (зокрема, міському маршруті № 26 та № 27) протяжністю до 50 км, що виключає обов'язок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що під час вчинення дій з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги ПАТ "Черкасиавтотранс" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 24.01.2017 № СА039924 про накладення на ПАТ "Черкасиавтотранс" адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.

Скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 01.03.2017 № СА002630 про накладення на ПАТ "Черкасиавтотранс" адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь публічного акціонерного товариства "Черкасиавтотранс" витрати зі сплати судового збору в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн., сплачених відповідно до платіжного доручення № 2882 від 24.02.2017.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий С.М. Гарань

Судді В.О. Гаврилюк

В.В. Мишенко