Постанова № 65738730, 28.03.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
818/222/17
Номер документу
65738730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2017 р. Справа №818/222/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головне управління Національної поліції в Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який він та його представник підтримали в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, який у званні підполковника міліції, маючи 21 рік вислуги, був звільнений з посади Конотопського міського відділу УМВС України в Сумській області відповідно до пп. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. N 114 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 р. N 624), та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" затверджено схему окладів працівників Національної поліції України.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України, перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Позивач зазначає, що починаючи з 01.01.2016 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повинно було здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за наявними в пенсійній справі матеріалами на підставі витребуваних в Управлінні МВС України в Сумській області довідок про розмір грошового забезпечення працівників Національної поліції.

Враховуючи, що протягом 2016 року пенсія ОСОБА_1 не була перерахована, з метою подання документів до пенсійного органу для перерахунку йому пенсії позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988.

Листами від 20.12.2016 р. № 11/383/29/Т-106-2016 та № 899/05/29/Т-106-2016 позивачу відмовлено в наданні довідки про розмір грошового забезпечення з підстави відсутності будь-якого рішення Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України щодо перерахунку пенсій з числа пенсіонерів органів внутрішніх справ.

Позивач вважає таку бездіяльність голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області протиправною, оскільки видача нової довідки про розмір грошового забезпечення, а також направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, є його обовязком. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення необхідна позивачу для здійснення перерахунку пенсії, проте перерахунок пенсії пенсіонерам МВС України здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, яким передбачена певна процедура.

Так, вказаним Порядком передбачено, що у випадку наявності підстав для перерахунку пенсії Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про це Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України, у свою чергу, складає списки усіх пенсіонерів МВС України та подає їх уповноваженому органу для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Також зазначив, що рішення про проведення перерахунку пенсій, його порядок, умови та строки не належать до компетенції ГУ НП в Сумській області. Крім того, на даний час будь-якого рішення Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України щодо перерахунку пенсій з числа пенсіонерів органів внутрішніх справ не приймалося. Просив у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області проти позову заперечила, зазначила, що перерахунок пенсії здійснюється на час виникнення права на перерахунок і провадиться в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 у строки, встановлені частиною другою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

У даному випадку Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям органів внутрішніх справ у звязку з виданням Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Відповідно до Порядку Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Особам із числа військовослужбовців органів внутрішніх справ довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. При цьому Головне управління Національної поліції в Сумській області не надсилало до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення на виконання постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. N 988. Просила в задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник третьої особи Головного управління Національної поліції України в Сумській області проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не подав. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.

Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, представників третіх осіб, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС України, був звільнений з посади Конотопського міського відділу УМВС України в Сумській області у званні підполковника міліції відповідно до пп. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. N 114 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 р. N 624), має 21 рік вислуги та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З метою подання документів до пенсійного органу для перерахунку йому пенсії позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988.

Листами від 20.12.2016 р. № 11/383/29/Т-106-2016 та № 899/05/29/Т-106-2016 позивачу відмовлено в наданні довідки про розмір грошового забезпечення з підстави відсутності будь-якого рішення Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України щодо перерахунку пенсій з числа пенсіонерів органів внутрішніх справ (а.с.9,10).

Задовольняючи позовні вимоги, суд враховує таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок).

Відповідно до п. 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" затверджено схему окладів працівників Національної поліції України, якою встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку).

За змістом п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З аналізу вказаних норм вбачається, що обовязок підготовки довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та її подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виникає у державного органу, з якого особи були звільнені зі служби, тільки в разі отримання від пенсійних органів списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

У судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що в даному випадку голова ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області в порушення зазначеного порядку пенсійний фонд про підстави перерахунку пенсій певних осіб не повідомив, відповідно, списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, пенсійний фонд не отримав, довідок про розмір грошового забезпечення осіб не підготував та не видав.

Вказане свідчить про те, що відповідач допустив бездіяльність щодо направлення відомостей до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зміну грошового забезпечення та виготовлення і направлення довідок про складову грошового забезпечення пенсіонерів, чим порушив право позивача на гідне пенсійне забезпечення шляхом перерахунку призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач допустив бездіяльність всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, яка полягає у невиготовленні та ненаданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, та зобовязання голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку на імя ОСОБА_1 про розмір і складові грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головне управління Національної поліції в Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити

Визнати протиправною бездіяльність Голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, яка полягає у невиготовленні та ненаданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Голову Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку на імя ОСОБА_1 про розмір і складові грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на користь ОСОБА_1 1280 грн. в рахунок відшкодування судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Л.М. Опімах

Повний текст постанови складено 03 квітня 2017 року.