Постанова № 65735330, 01.03.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
804/825/17
Номер документу
65735330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2017 р. Справа № 804/825/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гончарової Ірини Анатоліївни,

розглянувши в порядку письмового провадження у м.Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.09.2016 року №0000191501, прийняте Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у частині штрафних санкцій на загальну суму 34862,52 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні 2015 року.

В обґрунтування позову зазначено про безпідставність висновків акту перевірки від 29.08.2016р. №504/1201/39368433 про результати камеральної перевірки ТОВ «Клуб Чіпсів» в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2015 року та необхідності застосування штрафних санкцій, оскільки норма Податкового кодексу України, у відповідності до якої позивачу нараховані штрафні санкції мала іншу редакцію, отже відповідачем неправомірно нараховано штрафні санкції. У зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 19.09.2016 року №0000191501 в частині нарахування штрафу на загальну суму 34862,52 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні 2015 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Представником позивача подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідач проти позову заперечував, надано до суду письмові заперечення на позов, що обґрунтовані порушенням термінів реєстрації податкових накладних ТОВ «Клуб Чіпсів» у Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2015 року, люти1 та червень 2016 року, що зумовило нарахування штрафних санкцій у відповідності до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Враховуючи обмеженість строку вирішення справи та те, що позивач просив про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд не вбачає підстав для відкладання розгляду справи, та вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній доказами у письмовому провадженні за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, відповідно до частин 4, 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги клопотання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів» (код ЄДРПОУ 39368433) зареєстровано 28.08.2014 р. виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, є платником податків та зборів, та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

29.08.2016 р. ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст..200 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку ТОВ «Клуб Чіпсів» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період жовтень 2015 року, лютий та червень 2016 року.

За результатами даної перевірки складено акт від 29.08.2016р. №504/1201/39368433, в якому зафіксовано порушення ТОВ «Клуб Чіпсів»: порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом визначеного терміну, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Зокрема, встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.10.2015 р. (11 накладних) на 3 дні; від 03.10.2015 р. (16 накладних) на 1 день; від 02.10.2015 р. (2 накладні) на 2 дні; від 23.02.2016 р. на 6 днів; від 01.06.2016 р. (2 накладні) на 8 днів на загальну суму ПДВ 364727,38 грн.

На підставі акту перевірки від 29.08.2016р. №504/1201/39368433 ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 19.09.2016 року №0000191501, яким ТОВ «Клуб Чіпсів» збільшено суму грошового зобовязання за штрафними санкціями у сумі 36472,76 грн.

Рішенням Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 06.12.2016 року №7989/10/04-36-10-01-09 залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 19.09.2016 року №0000191501.

Правомірність винесеного ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкового повідомлення-рішення є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Обов'язки та компетенцію контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).

Відповідно до п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відповідальність платника податку, передбачена п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, діє з 01.01.2015р..

Відповідно до п.11 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Як встановлено судом, податкові накладні від 01.10.2015 р. (граничний термін реєстрації 16.10.2015р.) були зареєстровані 19.10.2015р.; податкові накладні від 03.10.2015 р. (граничний термін реєстрації 18.10.2015р.) були зареєстровані 19.10.2015р.; від 02.10.2015 р. (граничний термін реєстрації 17.10.2015р.) були зареєстровані 19.10.2015р.

Саме за таких обставин фіскальним органом застосовано до ТОВ «Клуб Чіпсів» штрафну санкцію в розмірі 10% на суму 34862,52 грн., що в повній мірі відповідає вимогам Податкового кодексу України.

А тому суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафну санкцію за порушення вимог податкового законодавства.

Щодо тверджень позивача про порушення відповідачем строків проведення камеральної перевірки податкової звітності, суд зазначає наступне.

Право на проведення органами державної податкової служби камеральних перевірок встановлено пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, у відповідності до якого камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Порядок проведення камеральної перевірки встановлено статтею 76 Податкового кодексу України, пунктами 76.1 та 76.2 якої передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

У відповідності до пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відтак, наведені норми не визначають жодних граничних часових меж проведення камеральних перевірок податкових накладних.

Дійсно, пунктом 200.10 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Суд звертає увагу, що вказана норма встановлює 30-денний строк для проведення камеральної перевірки саме податкової звітності з ПДВ. При цьому своєчасність реєстрації податкових накладних не є податковою звітністю з ПДВ в розумінні пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України.

В силу вимог пункту 102.1 статті 102 ПК, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

На підставі аналізу зазначених норм Податкового кодексу, суд дійшов до висновку, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів з питань проведення камеральних перевірок, урегульовані ПК. Так, розділ V "Податок на додану вартість" цього Кодексу який визначає право податкового органу на проведення камеральних перевірок з питань адміністрування податку на додану вартість не містить граничних строків проведення перевірок своєчасності реєстрації податкових накладних. У свою чергу, таке обмеження випливає з положень статті 102 ПК зі строком у 1095 днів.

Аналогічного змісту правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 09.02.2016 справа №826/3285/15.

З врахуванням наведеного суд, вважає відсутність обставин, які б свідчили про порушення прав позивача чи вчинення неправомірних дій відповідача щодо проведення з порушенням строків камеральної перевірки своєчасності реєстрації ТОВ «Клуб Чіпсів» податкових накладних виписаних за період жовтень 2015 року.

Крім того, суд зазначає, що п.11 підрозділу Х Податкового кодексу України визначає, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Отже в даному випадку правомірним є застосування штрафної санкції, що діяла станом на час винесення податкового повідомленні-рішення, а саме станом на 19.09.2016 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 19.09.2016 року №0000191501 винесене контролюючим органом у межах своєї компетенції та у спосіб передбачений чинним законодавством, підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.

З огляду на викладене, суд вважає доводи позивача необґрунтованими, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів».

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) ОСОБА_1