ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2017 р. Справа № 522/18575/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Шеметенко Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 16 листопада 2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
встановиЛА:
Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 16.11.2016 року адміністративний позов ОСОБА_4, задоволено. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмову перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі Довідки № 10.1-39-155 від 08.09.2016 р., наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України протиправними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 01.07.2016 року виходячи з розміру 80 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки № 10.1-39-155 від 08.09.2016 р., наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 16 листопада 2016 року по справі № 522/18575/16-а та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є підполковником запасу та проходив військову службу з 04.08.1981 року по 25.10.2013 р.
Згідно витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 600 від 19.10.1999 р. під час проходження служби ОСОБА_4 був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на різних посадах, та отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 343 від 14 жовтня 2013 року, відповідно до частини шостої ст.26 Закону України „Про військовий обов'язок та військову службу", позивач був звільнений у запас за пунктом „б" за станом здоров'я. Зазначеним наказом була визначена вислуга років позивача у Збройних Силах України яка складає: в календарному обчисленні - 32 роки 02 місяців, пільгова - 33 роки 07 місяців.
Відповідно до наказу Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 582/о від 25.10.2013 р. підполковника ОСОБА_4, заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП звільненого з військової служби у запас наказом Міністра оборони України № 343 від 14.10.2013 р. за пунктом 67 підпункт „б" (за станом здоров'я), 25.10.2013 р. звільнено з посади.
Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 19.07.2016 № 221 „Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху", з 01.07.2016 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 10.1-39-155 від 08.09.2016 р., що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, яку займав позивач на момент звільнення, згідно з нормами, чинними з 01.07.2016 р. становить 17027 гривень на місяць.
23.09.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Одеській області про перерахунок його пенсії з 01.07.2016 р. на підставі довідки № 10.1-39-155 від 08.09.2016, проте відповідно до листа ГУПФУ в Одеській області № 1113/С-11 від 06.10.2016 р. йому було відмовлено.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з протиправності відмови відповідача в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, наданої військовослужбовцю Державним підприємством обслуговування повітряного руху України. Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України від 07.02.2001 №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.
При цьому грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.
Отже, враховуючи, що ОСОБА_4 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» з військової служби в Збройних Силах України, при цьому залишався військовослужбовцем, він має право на отримання грошового забезпечення у розмірі та порядку, визначеному законодавством для військовослужбовців.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх тримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
За правилами пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 р. № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 „Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої вади та інших цивільних установ".
Пунктом 80 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України» затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху.
Постановою Кабінет міністрів України від 11 лютого 2009 р. № 74 внесено зміни до пункту 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"». Відповідно до вказаного пункту «...Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.»
Як встановлено судом першої інстанції Наказом директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 19.07.2016 №221 „Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху", з 01.07.2016 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, яку обіймав позивач до звільнення.
Оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців які відряджені до Украероруху, тому Наказ ДП «Украерорух» від 19.07.2016 №221 є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний суд України у своєму рішенні від 13.07.2016 року по справ № 638/2700/14-а.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за довідкою від 08.09.2016 р., виданою Державним підприємством обслуговування повітряного руху України на виконання Наказу ДП «Украерорух» від 19.07.2016 №221.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 16листопада 2016 року по справі № 522/18575/16-а, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя Л.П. Шеметенко