ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2017 р. Справа № 766/13109/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Шеметенко Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні на Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 14 листопада 2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, третя особа: Всеукраїнське товариство політичних в'язнів і репресованих ХОО про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
Позивач, звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, третя особа: Всеукраїнське товариство політичних в'язнів і репресованих ХОО про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14 листопада 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні щодо відмови ОСОБА_4 у здійснення перерахунку пенсії в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 підвищення до пенсії в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до пункту «г» статті 77 України «Про пенсійне забезпечення», із розрахунку встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням фактично отриманих сум підвищення, починаючи із 20.09.2016 р.
Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 14 листопада 2016 року по справі № 766/13109/16-а та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4, перебуваючи на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Херсоні, отримує підвищення до пенсії у розмірі 43,52 грн., відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», як члену сім'ї громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, яких було переселено.
Відповідно до довідки 13.11.2008 року №6/1643. УМВС України в Тернопільській області, ОСОБА_4, 1945р.н. з сім'єю, на підставі наказу МДБ СРСР №00386 від 20.10.1948р., рішенням позасудових органів в адміністративному порядку, як член сім'ї посібника учасникам підпілля ОУН 04.01.1951року була виселена з с.Нище Зборівського району Тернопільської області на спец поселення в Іркутську області з конфіскацією майна, реабілітована на підставі ст.3 Закону Української РСР від 17.04.1991р. «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні».
20.09.2016 року Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні із заявою про проведення їй нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», із розрахунку встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням фактично отриманих сум підвищення, починаючи із 20.09.2016 р. і надалі.
11.10.2016 року Листом вих. №374/Г-1 Управлінням Пенсійного фонду України у м. Херсоні було відмовлено Позивачу у задоволенні заяви.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14 листопада 2016 визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні щодо відмови ОСОБА_4 у здійснення перерахунку пенсії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 підвищення до пенсії в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до пункту «г» статті 77 України «Про пенсійне забезпечення», із розрахунку встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням фактично отриманих сум підвищення, починаючи із 20.09.2016 р. Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу реабілітованих, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», дія якого поширюється на осіб, необґрунтовано засуджених судами України або репресованих на території республіки іншими державними органами в будь-якій формі, включаючи позбавлення життя або волі, переселення в примусовому порядку, вислання і заслання за межі республіки, позбавлення громадянства, примусове поміщення до лікувальних закладів, позбавлення чи обмеження інших громадянських прав або свобод з мотивів політичного, соціального, класового, національного і релігійного характеру.
Статтею 1 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» встановлено, що реабілітованими є, зокрема, особи, які з політичних мотивів були необгрунтовано засуджені судами або піддані репресіям позасудовими органами, в тому числі «двійками», «трійками», особливими нарадами і в будь-якому іншому позасудовому порядку, за вчинення на території України діянь, кваліфікованих як контрреволюційні злочини за кримінальним законодавством України до набрання чинності Законом СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» від 25 грудня 1958 року, за винятком осіб, зазначених у статті 2 цього Закону.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» реабілітованим громадянам відповідно до статті 1 цього Закону час тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, заслання або перебування на примусовому лікуванні зараховується у потрійному розмірі в стаж роботи для призначення трудових пенсій.
Аналогічні норми закріплені в ст. 58 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначені пенсії підвищуються: громадянам, які необгрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії - на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач має право на перерахунок пенсії з 20.09.2016 року.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивачу здійснює Пенсійний фонд України в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, обов'язок щодо нарахування і виплати спірного підвищення правильно покладено на відповідача у справі.
Згідно із пунктом 6 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до прийняття відповідного Закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Частиною 3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» при нарахуванні підвищення до пенсії членам сімей громадян, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, суперечить положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки нормами чинного законодавства передбачено, що розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно засад пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні позивачу розміру підвищення до пенсії застосуванню підлягає пункт «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положення Постанови № 654, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав. При здійсненні розрахунку пенсій згідно з вимогами зазначених норм Закону України «Про пенсійне забезпечення», та з врахуванням положень частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які визначають мінімальний розмір пенсій за віком, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про державний бюджет на відповідний рік.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги майже один в один дублюють заперечення на позов (а.с. 16) були предметом дослідження в суді першої інстанції та висновків останнього не спростовують.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 14 листопада 2016 року по справі № 766/13109/16-а, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя Л.П. Шеметенко