Постанова № 65707559, 30.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
468/1212/16-а
Номер документу
65707559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2017 р. Справа № 468/1212/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Янчук С.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області на постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 січня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області (далі - відповідач, УПФ в Баштанському районі) , в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, згідно довідки № 3419/10/14-11-05-30 від 18.10.2016 року, визнати протиправним та скасувати рішення УПФ в Баштанському районі № 10 від 01.11.2016 року про відмову в перерахунку пенсії. Також позивач просила зобов'язати УПФ в Баштанському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням довідки про складові заробітної плати, з яких сплачені страхові внески, а також зобов'язати відповідача виплатити різницю між виплаченим та перерахованим розміром пенсії, починаючи з 01.05.2016 року.

Постановою Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 січня 2017 року позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області № 10 від 01 листопада 2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані в довідці Баштанської ОДПІ ДФС України у Миколаївській області від 18.10.2016 року № 3419/10/14-11-05-30 на підставі заяви від 24.10.2016 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії, починаючи з 01 листопада 2016 року в розмірі 85 % від суми заробітної плати державного службовця в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ на час призначення пенсії, з урахуванням всіх складових, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 18783,99 грн. та індексації в сумі 99,33 грн., що вказані в довідці Баштанської ОДПІ ДФС України у Миколаївській області від 18.10.2016 року № 3418/10/14-11-05-30, та №3419/10/14-11-05-30 з зарахуванням раніше виплачених сум пенсії за вказаний період.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 коп.

В апеляційній скарзі, управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 січня 2017 року - скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1, перебуває на обліку в УПФ в Баштанському районі з 25 листопада 2010 року, отримуючи пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу».

На час призначення вказаної пенсії стаж державної служби складав 14 років 10, пенсію було призначено в розмірі 84 відсотків заробітної плати державного службовця згідно ст. 37 вказаного Закону.

24.10.2016 року позивач звернулася до УПФ в Баштанському районі із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши довідку Баштанської ОДПІ ДФС України у Миколаївській області від 18.10.2016 року № 3419/10/14-11-05-30 про складові заробітної плати для обчислення пенсії. У вказаній довідці зазначено про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

Рішенням УПФ в Баштанському районі від 01.11.2016 року № 10 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що такий перерахунок не передбачений чинним законодавством.

Вважаючи рішення та дії відповідача протиправними позивач звернулася до суду з даним позовом.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів виходить із наступного.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.03р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

З викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії (24.10.2016р.) набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889).

Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Крім того, ст.. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.16р. №889-VIII, визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, на момент звернення позивача до управління Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до УПФ (24.10.2016р.) перерахунок пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачений.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідач відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно дослідив обставини справи та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 203, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області - задовольнити.

Постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 січня 2017 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: