ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.03.2017р. Справа№ 914/484/17
За позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера Україна», м. Львів
до відповідача: Львівського комунального підприємства «Княже місто», м.Львів
про стягнення боргу в розмірі 60 762, 00 грн.
Суддя Ділай У.І.
Секретар Климишин Ю.О.
За участю представників:
Від позивача: ОСОБА_1 представник (Довіреність б/н від 10.01.2017р.)
Від відповідача: ОСОБА_2 представник (Довіреність №137 від 28.03.2017р.).
Права і обовязки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України розяснено. Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не надходило. У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглядається справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера Україна» до відповідача: Львівського комунального підприємства «Княже місто» про стягнення боргу в розмірі 60 762, 00 грн.
Ухвалою суду від 13.03.2017р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 28.03.2017р.
21.03.2017р. представник позивача подав до суду поступила клопотання, в якому зазначено, що у провадженні господарських судів України або інших органів, які в межах своєї компетенції вирішують господарські спори, справи зі спору між сторонами про цей же предмет спору і з тих же підстав не існує, а також відсутні будь-які рішення з такого спору.
Представник позивача у судовому засіданні 28.03.2017р. підтримав позовні вимоги, з підстав наведених у позовній заяві та з посиланням на матеріали справи.
У судове засідання 28.03.2017р. представник відповідача подав відзив.
В процесі розгляду матеріалів справи суд
встановив:
Відповідно до розпорядження від 02.12.2016р. №491 «Про результати конкурсу на надання послуг з вивезення (збирання, зберігання і перевезення) твердих та великогабаритних побутових відходів (крім токсичних і особливо небезпечних) з території ЛКП району, що обслуговують житловий фонд» Галицької районної адміністрації, Товариство з обмеженого відповідальністю «Грінера Україна» стало переможцем конкурсу на надання послуг із вивезення побутових відходів у Галицькому районі міста Львова.
На підставі вище наведеного розпорядження та у відповідності до Рішення виконкому ДМР №1138 від 02.12.2016р. «Про затвердження форми договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Львова» між ТОВ «Грінера Україна» та Галицькою районною адміністрацією ЛМР було укладено Договір від 02.12.2016р. на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Галицького району м. Львова. Пунктом 7.1 Договору з Галицькою районною адміністрацією визначено обов'язок позивача укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим договором. Серед споживачів Галицького району м. Львова є Львівське комунальне підприємство ««Княже місто».
Між позивачем та відповідачем укладено договір від 02.12.2016р. про надання послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до п. 1.1 якого позивач зобов'язався згідно з графіком надавати послуги з вивезення твердих побутових відходів, а відповідач зобов'язався своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
Вартість послуг по вивозу ТПВ становить 390,0 грн. за 1 тонну, в тому числі ПДВ. У випадку затвердження нового тарифу виконкомом Львівської міської ради для виконавця, вартість послуг по вивозу ТПВ, згідно цього Договору змінюватиметься з моменту набрання чинності рішенням Виконкому Львівської міської ради без будь-яких внесень змін до цього договору з цього приводу (п. 2.5 договору).
Пунктами 3.1-3.2 укладеного договору сторони визначили, що в кінці кожного місяця позивач надає відповідачу акт наданих послуг із зазначенням вартості вивезених ТПВ протягом місяця, який відповідач зобов'язаний підписати у триденний строк.
Згідно п.3.3. договору, на підставі підписаних актів відповідач щомісячно не пізніше двадцятого числа місяця, наступного за звітним, перераховує на банківський рахунок позивача, який зазначений у реквізитах договору, кошти за відрахуванням 2,5 % комісійної винагороди
На виконання умов договору позивач надав відповідачу акт наданих послуг від 06.02.2017р. про послуги надані за період з 02.12.2016р. по 31.01.2017р. на суму 60 762,00 грн., в тому числі ПДВ.
У відповідь ЛКП «Княже місто» направило лист №86 від 24.02.2017р. з відмовою у підписуванні акту наданих послуг від 06.02.2017р., оскільки, акт наданих послуг складено за період з 02.12.2016р. по 31.01.2017р., коли у позивача не було затвердженого у встановленому порядку тарифу на послуги з вивезення побутових відходів. Тариф на вказані послуги для ТзОВ «Грінера Україна» затверджений рішенням Виконкому Львівської міської ради від 13.01.2017р. № 23 і набрав чинності 03.02.2017р.
Як пояснив представник позивача в судовому засіданні, після оголошення переможця конкурсу та укладення договору з відповідачем позивач звернувся до Виконавчого комітету Львівської міської ради із заявою про затвердження тарифу на надання послуг з вивезення побутових відходів.
Спір виник внаслідок того, що відповідач в порушення умов договору не оплатив позивачу виконані роботи. Відтак, ТзОВ «Грінера Україна» звернулося до господарського суду Львівської області з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 60 762,00 грн. основного боргу.
Відповідач у відзиві, долученому до матеріалів справи, зазначив наступне.
Щодо обсягу наданих позивачем послуг з вивезення побутових відходів у ЛКП «Княже місто» не має заперечень.
Водночас, на думку відповідача, спірною є вимога про оплату наданих послуг за період з 02.12.2016р. по 31.01.2017р., оскільки у зазначений період не було затверджено тарифу на послуги з вивезення побутових відходів для ТзОВ «Грінера Україна».
Тариф на послуги з вивезення побутових відходів для ТОВ «Грінера Україна» затверджений рішенням Виконкому Львівської міської ради від 13.01.2017р. № 23 і набрав чинності 03.02.2017р.
Зважаючи на законодавчу неврегульованість питання оплати послуг за вивезення побутових відходів у період, коли триває процедура затвердження тарифу для нового перевізника й тариф ще не набрав чинності, вирішення питання про стягнення плати за надані позивачем у період грудень 2016 року - січень 2017 року послуги відповідач залишив на розсуд суду.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).
Як підтверджується матеріалами справи, позивач та відповідач уклали договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 02.12.2016р., у звязку із чим набули взаємних прав і обовязків.
За договором про надання послуг, відповідно до вимог ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України, одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Законом України «Про відходи» встановлено законодавчу норму прямої дії про обов'язковість встановлення, зокрема, органом місцевого самоврядування порядку збирання та перевезення відходів.
Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту. (ст. 35-1 Закону України «Про відходи»).
Статтею 17 Закону України «Про відходи» передбачено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Такий порядок, прийнятий та оприлюднений органом місцевого самоврядування, відповідно до норм частини першої статті 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на відповідній території.
14.07.2016р. Львівською міською радою прийнято ухвалу №907 Про затвердження Програми забезпечення вивезення та захоронення побутових відходів протягом 2016 -2017 років.
21.10.2016р. виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення №969 «Про вдосконалення системи збору побутових відходів у м. Львові».
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, укладений спірний договір, невиконання умов якого відповідачем, є предметом спору і є обовязковим до укладення у відповідності до приписів ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, за яким укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Факт виконання позивачем своїх зобовязань по договору підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом наданих послуг від 06.02.2017р. і долученими позивачем доказами та не заперечується відповідачем. Акт наданих послуг, який був скерований позивачем, відповідачем не підписані. Щодо обєму та вартості робіт виконаних позивачем відповідач не заперечив.
Відмовляючи підписати акт наданих послуг, відповідач вважає спірною вимога про оплату наданих послуг за період з 02.12.2016р. по 31.01.2017р., оскільки у зазначений період не було затверджено тарифу на послуги з вивезення побутових відходів для ТзОВ «Грінера Україна». Тариф на послуги з вивезення побутових відходів для ТОВ «Грінера Україна» затверджений рішенням Виконкому Львівської міської ради від 13.01.2017р. № 23 і набрав чинності 03.02.2017р.
Доказів оплати заборгованості відповідачем суду не надано.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ст. 9 цього Закону, первинні документи повинні складатися під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення на паперових або машинних носіях і мати такі обовязкові реквізити: назва документа (форми); дата і місце складання; назва підприємства, від імені якого складено документ; зміст і обсяг господарської операції, одиниця її виміру; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну України від 24.05.1995р. №88.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 ГК України).
Зобов'язання щодо оплати наданих послуг мало бути виконано відповідачем, відповідно до п. 3.3 договору, не пізніше двадцятого числа місяця, наступного за звітним.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
При цьому, вимога надати докази невиконання або неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договором (ст. 610 ЦК України) покладається на позивача. Водночас, стаття 614 ЦК України зобов'язує відповідача надати докази відсутності вини у неналежному виконанні зобов'язання.
Отже, при пред'явленні позову кредитор повинен довести лише факт порушення зобов'язання, він звільняється від обов'язку доводити вину боржника. Тягар доказування відсутності вини в порушенні зобов'язання лежить на боржникові.
Відповідно до положень ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову. При цьому, згідно ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач довів факт порушення відповідачем зобов'язання щодо оплати виконаних робіт у повному обсязі належної позивачу, відповідач не заперечив проти дійсності виконання робіт за спірним договором, а висновки та заперечення останнього про неврегульованість питання оплати послуг за вивезення побутових відходів у період, коли триває процедура затвердження тарифу для нового перевізника й тариф ще не набрав чинності суд відхиляє та вважає помилковими та не підтвердженими належними доказами, зважаючи на наступне.
Відповідно до норм чинного законодавства виконавець не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта наданих, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта. У свою чергу, обов'язок прийняти надані, а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (у тому числі шляхом мотивованої відмови від підписання акта наданих) законом покладений саме на замовника.
Сторони спору, уклавши договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 02.12.2016р., узгодили у п. 2.5, що вартість послуг по вивозу ТПВ становить 390,0 грн. за 1 тонну. Вказаний договір у встановленому законом порядку не ос порений.
Позивач просить стягнути заборгованість за період з 02.12.2016р. по 31.01.2017р.
Новий тариф на послуги з вивезення побутових відходів для ТОВ «Грінера Україна» затверджений рішенням Виконкому Львівської міської ради від 13.01.2017р. № 23 і набрав чинності 03.02.2017р.
Чинним законодавством України не врегульоване питання визначення вартості послуги із вивезення побутових відходів до моменту встановлення тарифу для надавача послуг, який раніше не надавав послуги вивезення побутових відходів і тариф для нього не затверджувався.
Іншого порядку формування тарифу ніж той, що визначений Порядком формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. N 1010, законодавством України не передбачено.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі.
Отже, законодавством передбачений двосторонній обовязок щодо укладання договору про надання послуг з вивезення (збирання, зберігання і перевезення) твердих та великогабаритних побутових відходів з території ЛКП, у звязку із чим відмова на оплату таких послуг відповідачем з посиланням на відсутність встановлених тарифів не береться судом до уваги, оскільки ЛКП «Княже місто» зобов'язане оплатити надані послуги, якщо вони фактично надані позивачем. Відсутність встановлених тарифів на оплату послуг за вивезення побутових відходів у період грудень 2016 січень 2017 саме по собі не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати послуг у повному обсязі, оскільки, у п. 2.5 договору узгоджена вартість послуг і відповідач правомірно проводив нарахування, керуючись умовами договору за вказаний період.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в судовому засіданні позивачем доведено факт неналежного виконання відповідачем зобовязань щодо оплати наданих послуг в сумі 60 762,00 грн. грн.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись вимогами ст.ст. 28, 33, 34, 44, 48, 49, 82-84, 116 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задоволити.
2.Стягнути з Львівського комунального підприємства «Княже місто» (79000, м. Львів, вул. Тиха, 5, ідентифікаційний код 20774241) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера Україна» (79037 м. Львів, вул. Чигиринська, 34, ідентифікаційний код 35429502) 60 762,00 грн. основного боргу та 1600,00грн. судового збору.
3.Накази видати згідно ст.116 ГПК України.
Повне рішення складено 03.04.2017р.
Суддя Ділай У.І.